Через бунти і закон 1886 року британська поліція може збанкрутувати

У Скотленд-Ярді кажуть, що виконають усі вимоги закону, який зобов’язує поліцію із власного бюджету компенсувати збитки, нанесені приватній власності під час заворушень, хоча й вважають закон дещо застарілим.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Британська поліція мусить заплатити за те, що знищили погромщики

Згідно із Законом про масові заворушення, ухваленим ще у 1886 році, якщо під час порушень громадського порядку були пошкоджені приватні будинки, осередок поліції, що діє у цьому районі, має компенсувати власнику збитки зі свого бюджету впродовж двох тижнів від дня подачі відповідної заяви власника. При цьому суму компенсації не обмежено.

Керівництво британської поліції вже впродовж кількох років домагалося скасування цього закону, проте парламентарі так і не знайшли часу для цього.

Тим часом страхові компанії вже оцінюють збитки від масових заворушень у Лондоні та інших містах Великої Британії приблизно у 150 мільйонів фунтів. При цьому страхові компанії так само можуть звертатися до поліції за компенсацією збитків від масових заворушень.

Відтак, крім того, що британській поліції нині доводиться відповідати на звичувачення у неправильній оцінці ситуації під час перших днів погромів, виглядає, що правоохоронці ще й будуть змушені покрити якусь частину витрат на компенсації громадянам, власність яких було знищено чи пошкоджено під час заворушень.

Впродовж останнього року у британській поліції також відбулися масові скорочення штату в рамках загальнодержавної програми економії бюджетних коштів, що її втілює нинішній британський коаліційний уряд. За це він вже був скритикований опозиціонерами-лейбористами, які вважають, що скорочення мали стосуватися, передусім, управлінського персоналу, а не особового складу, що працює безпосередньо на вулицях британських міст.

"Для мене виглядає повною нісенітницею те, що поліція, яка нині переживає безпрецедентні скорочення, має також фінансувати ліквідацію наслідків кримінальних злочинів через застарілий закон", - заявила заступник голови Асоціації правоохоронних органів Енн Барнс.

Водночас представники страхової індустрії кажуть, що Закон про масові заворушення цілком нормально працював 125 років, а відтак, схему відшкодування збитків від порушень громадського порядку можна вважати "добре відлагодженою".

"Люди не повинні платити вищі страхові внески кожного року, страхуючи свій будинок чи бізнес, лише для того, аби покрити збитки від заворушень, що стаються раз на 30 років", - йдеться у заяві Асоціації британських страховиків.

Єдине, на що можуть погодитися страхові компанії - це подовжити термін виплат компенсації із 14 до 42 днів - заявляють в асоціації. Крім того, страховики понесуть на собі навантаження компенсацій від бізнесових втрат під час погромів, які не покриваються Законом про масові заворушення.