Янукович і Медведєв не кажуть, про що домовилися

У четвер президенти Росії та України зустрілися в Сочі в резиденції "Бочаров Ручей", куди приїхав Віктор Янукович, але про результати перемов не розповідають.

Копирайт изображения AFP
Image caption Президенти Росії та України, як виявилося, по-різному дивляться на деякі питання

Зустріч українського та російського лідерів планували ще на кінець липня, коли обидва мали приїхати на святкування Дня російського флоту у Севастополі. Але за кілька днів до свята стало відомо, що ані президент України, ані Росії на нього не приїдуть. Це посилило увагу до візиту Януковича у Сочі, але крім попередніх заяв, офіційної інформації про те, як відбулися переговори двох президентів, дуже мало.

Ще перед зустріччю, оглядаючи олімпійські об’єкти в Сочі, Віктор Янукович згадав про накопичені суперечності у відносинах з Росією: "Ми прагнули і завжди будемо прагнути до вирішення будь-яких питань. Ми "приречені" їх розв'язувати".

Серед таких суперечливих питань: ціни на газ та співпраця в рамках Митного союзу. Саме ці питання більшість експертів визначали як такі, що обговорюватимуть президенти. Про суттєві протиріччя у газовому питанні може свідчити і те, що перед самою зустріччю пан Янукович сказав, що Україна та Росія мають переглянути ціни на газ, "не вдаючись до судової процедури". Російське видання "Коммерсантъ" припускає, що це свідчить про готовність України йти з газовими угодами від 2009 року до суду.

"Звичайно, ми в обов’язковому порядку сьогодні обговорюватимемо це питання. Я вважаю, в наших інтересах – і України, і Росії – знайти компромісні рішення. Ми до цього будемо прагнути", - сказав Віктор Янукович, відповідаючи на запитання, чи говоритиме він з Медведєвим про ціни на газ.

"Ми поговоримо про розвиток інтеграційних процесів, які йдуть за участі РФ, та про можливе приєднання до цих процесів України. Поговоримо і про газове співробітництво, яке традиційно є складним, але від якого нікуди не піти. Нам треба думати і про остаточне вирішення питання по державному кордону", - сказав Дмітрій Медведєв перед початком зустрічі.

Попри те, що президенти Росії та України проговорили за зачиненими дверима до пізнього вечора, заяв з приводу результатів переговорів – практично немає. Немає також інформації про те, що за підсумками перемов вдалося підписати якісь документи.

Російське видання "Коммерсантъ" з посиланням на власні джерела в українському уряді пише, що після минулорічного піднесення після приходу до влади в Україні Віктора Януковича відносини Києва та Москви – прохолодні настільки, що не виключена нова "газова війна". За даними російського видання, жодне з проблемних питань на зустрічі Медведєва і Януковича розв’язати не вдалося.

Непевності ситуації додає і те, що наступного року в обох країнах пройдуть вибори: в Україні – парламентські, у Росії – президентські.

Вже перед самою зустріччю з’явилася інформація про нове можливе питання порядку денного – арешт колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко в рамках розгляду справи про укладання нею контрактів на постачання газу з Росії. Втім, в офіційній частині зустрічі про українську опозиціонерку президенти не згадували. Одразу після того, як Тимошенко змінили запобіжний захід на арешт, російське міністерство закордонних справ заявило, що угоди, підписані Тимошенко і Путіним у 2009 році, були укладені законно і за вказівками президентів країн.