EUObserver: Тимошенко побоюється "самогубства" у СІЗО

Екс-прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, яка вже другий тиждень проводить за ґратами після арешту 5 серпня, дала зрозуміти, що боїться за своє життя.

В інтерв’ю інтернет-виданню, що опікується проблемами безпеки та прав людини у ЄС, Юлія Тимошенко згадала приказку Сталіна "Немає людини - немає проблеми".

Image caption В інтерв’ю європейськмоу інтернет-виданню Юлія Тимошенко наголосила, що не має планів щодо самогубства

"Ми були свідками кількох "нещасних випадків" у минулому, таких, як начебто самогубство колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, якому вдалося двічі прострелити собі голову", - пояснила свої побоювання лідер опозиції в ітерв’ю EUObserver.

Вона також вкотре наголосила, що самогубство не входить у її плани, а відтак, якщо щось станеться із нею під час перебування у СІЗО, її смерть не треба розглядати як ненасильницьку.

Утім, вона додала, що перебування за ґратами має одну перевагу, про яку казав Мартін Лютер Кінг - "довго думати і довго молитися".

Відповідаючи на запитання видання, чому вона скаржиться на ув’язнення після демонстрації відвертої неповаги до суду, Юлія Тимошенко навела низку прикладів, які, на її думку, свідчать про "замовний" характер правосуддя в Україні, до якого вона "не має поваги".

Зокрема, пані Тимошенко загадала, що її захисникам було відведено лише 2 дні для того, аби ознайомитися із 16-томною справою проти неї, а також те, що із 32 свідків захисту суд погодився вислухати лише двох.

Що ж до питань по суті звинувачень, які висуває проти неї українська Генеральна прокуратура, то тут видання цікавило, як у січні 2009 року пані Тимошенко, яка тоді очолювала український уряд, погодилася на підписання нових газових угод із Росією, що містили принцип "бери або плати", який потенційно міг призвести до переходу контролю над українським Нафтогазом до російського Газпрому.

На це пані Тимошенко, нагадавши складну ситуацію у Європі після припинення постачання газу, відповіла, що у неї не було іншого виходу, особливо враховуючи, що тодішній президент України Віктор Ющенко не тільки "не виявляв жодних спроб врегулювати конфлікт", але й усіляко блокував спроби досягти компромісу.

Крім того, пані Тимошенко нагадала, що завдяки переходу на прямі контракти між Нафтогазом та Газпромом, українському урядові вдалося прибрати з ринку компанію-посередника РосУкрЕнерго, діяльність якої викликала багато запитань.

EUObserver також попросив Юлію Тимошенко оцінити наслідки кампанії проти її ув’язнення, що нині розгортається у Європі, для підписання важливих для України угод про зону вільної торгівлі із ЄС, а також можливість приєднання України до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану у разі, як європейський напрямок інтеграції буде закрито для Києва через "справу Тимошенко".

Визнаючи, що реакція у країнах ЄС на її арешт може загальмувати процес євроінтеграції для України, Юлія Тимошенко, водночас, закликала європейських лідерів замислитися над тим, чи хочуть вони мати справу із Україною за нинішньої ситуації:

"Питання полягає у тому, чи демонструє зараз Україна європейські цінності, норми і стандарти поведінки, які могли би свідчити про те, що вона є гідним партнером? Цікаво, що ЄС ніколи не підписував угод про вільну торгівлю із недемократичними країнами. І для цього є причина. Бо у разі, як влада не дотримується внутрішніх законів та конституції, чому у Європі мають вірити в те, що така влада дотримуватиметься своїх міжнародних зобов’язань?" - заявила Юлія Тимошенко в інтерв’ю EUObserver.