Президент пропонує діаспорі більше прав в Україні

Президент Віктор Янукович пропонує парламенту невідкладно розглянути поправки до законодавства, які б надали більше прав закордонним українцям.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption На усіх форумах закордонних україців влада обіцяє допомогу і підтримку

Ініціатива президента з'явилася за кілька днів до того, як у Києві відбудеться П'ятий всесвітній форум українців, на якому представники української діаспори мають намір висунути низку вимог до президента і уряду.

Президент пропонує, аби закордонні українці отримали права, якими користуються громадяни України. Проте, у переліку пропозицій, що їх надає прес-служба президента, повідомляється лише про кілька ініціатив, що передусім стосуються тих українців, які не мають українського громадянства.

У той же час, громадські організації, що опікуються проблемами українців за кордоном, наголошують, що актуальною є допомога тим українцям, які протягом останніх 10-ти років виїхали за кордон на заробітки.

Президент пропонує, зокрема, надати закордонним українцям ті ж самі права і свободи, що їх мають громадяни України, за винятком тих, що передбачені Конституцією. До конституційних передусім належить право обирати і бути обраним.

Закордонним українцям також пропонується дозволити працювати в Україні на тих самих умовах, що і українцям із громадянством, а також набувати громадянства за спрощеною процедурою.

Етнічним українцям - випускникам іноземних вишів буде надане право навчатися в Україні за рахунок державного бюджету, але за квотами, що встановлені для навчання іноземнців і осіб без громадянства.

Також президент пропонує надавати державну підтримку громадським організаціям закордонних українців.

Очікується, що на Всесвітній форум українців до Києва приїде 300 делегатів, які представлятимуть східну і західну діаспори.

Віктор Янукович стане почесним гостем форуму.

Напередодні організатори форуму повідомляли, що пріоритетним питанням буде розробка програми підтримки діаспори та міграційних законів, які б сприяли поверненню українців на Батьківщину. До порядку денного форуму також внесено питання про захист української мови як єдиної державної. Проект ухвали, яка буде винесена на голосування учасників форуму, була передана на розгляд державних інституцій. Тому оглядачі вважають, що пропозиції Віктора Януковича можна розцінювати як крок на випередження.

В інтерв'ю ВВС.ua голова Української всесвітньої координаційної ради Дмитро Павличко сказав, що учасники форуму ініціюватимуть також створення комітету закордонного українства при уряді, аби проблемами діаспори займалися не лише громадські організації.

"Усі заходи, що йтимуть від президента стосовно українців за кордоном, а особливо тих, хто виїхав на заробітки, ми вважаємо дуже потрібними. Але ми будемо вивчати пропозиції Віктора Януковича і пропонувати свої", - каже Дмитро Павличко.