Кім Чен Ір розпочав візит до Росії

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ір у суботу приїхав на російський Далекий Схід. Упродовж візиту до Росії, який триватиме тиждень, він зустрінеться із президентом Федерації Дмітрієм Медвєдєвим.

Копирайт изображения AP
Image caption Кім Чен Ір перетнув російський кордон на своєму традиційному транспорті - бронепоїзді

Це перший візит лідера КНДР до Росії за 9 років. Його називають ознакою того, що Пхеньян докладає дедалі більше зусиль, щоби отримати економічну та дипломатичну підтримку з-за кордону.

Пхеньян нині намагається не лише заручитися допомогою інших держав, але й відновити зупинені переговори щодо ядерного роззброєння. Минулого місяця північнокорейський високопосадовець відвідав Нью-Йорк, де обговорював шляхи відновлення шестисторонніх перемов, які востаннє проводили в грудні 2008 року.

Напередодні візиту і Москва, і Пхеньян заявили, що Росія доправлятиме КНДР допомогу у вигляді харчів. А в КНДР заявляли, що нинішній візит має сприяти більшій енергетичній та безпековій співпраці обох країн, зокрема, говоритимуть і про будівництво газопроводу до Південної Кореї через територію Північної.

У травні 69-річний лідер КНДР здійснив візит до Китаю, який називали спробою убезпечити постачання звідти харчів, сприяти збільшенню китайських інвестицій, а також намаганням здобути підтримку передачі влади молодшому сину Кім Чен Іра.

Янг Му-Джин, професор університету з вивчення Північної Кореї у Сеулі, сказав агенції Associated Press, що нині Пхеньян також хоче здобути підтримку молодшому сину лідера КНДР, якого називають його найімовірнішим наступником, але - з Росії.

Втаємничений візит

Подробиць про візит повідомляють дуже мало, ймовірно, з міркувань безпеки, якій лідер КНДР надає величезної ваги.

Відомо, що Кім Чен Ір здійснить поїздку Далеким Сходом Росії, відвідає Сибір. При цьому знаний своєю нелюбов’ю до літаків, він традиційно мандрує броньованим поїздом.

Так, північнокорейські ЗМІ не уточнюють, коли саме лідери обох країн зустрінуться, але зазначають, що візит відбувається за запрошенням президента Росії.

Російські ЗМІ повідомляють, що зустріч Кім Чен Іра та Медвєдєва відбудеться в бурятській столиці Улан-Уде у вівторок, але Кремль не підтверджує цього.

Південнокорейські ЗМІ з посиланням на неназвані джерела повідомляють, що лідер КНДР може також зустрітися з прем’єр-міністром Росії Владіміром Путіним.

Востаннє Кім Чен Ір відвідував Росію ще за президентства Путіна, у 2002 році. Росія та КНДР підтримують тісні зв’язки, хоча, зазначають експерти, нині Москва не така наближена до Пхеньяна, як це було за часів СРСР.

Леонід Петров, експерт з Північної Кореї Сіднейського університету, сказав агенції Associated Press, що Пхеньян хоче врівноважити вплив Китаю російським впливом. Він також припускає, що і Росія хоче зблизитися з КНДР на тлі зближення Пхеньяна і Пекіна.