ЄС: угода про асоціацію не за горами. Але є умови

Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу обіцяє Україні амбіційну угоду про асоціацію. Про це один з лідерів ЄС пише в газеті "Дзеркало тижня" у статті під назвою "Україна після 20 років незалежності: реформи – ключ до тісніших і глибших взаємин з ЄС".

Копирайт изображения AFP
Image caption Президент Єврокомісії Баррозу закликає Україну підтвердити відданність цінностям ЄС

Пан Баррозу твердить, що "успіхи в політиці і економіці країни, які були досягнуті за 20 років незалежності, будуть зафіксовані у новій амбіційній Угоді про асоціацію, яка включає поглиблену і всеохопну зону вільної торгівлі."

Водночас пан Баррозу закликає Україну підтвердити відданість основним цінностям, яких мають дотримуватися всі держави – члени ЄС, насамперед, принципам поваги до прав людини, демократії і основних свобод, верховенства права і свободи слова.

Увагу, на думку президента Єврокомісії, потрібно приділити таким напрямкам, як боротьба з корупцією, незалежність судової системи і свобода ЗМІ. Саме ці цінності, каже пан Баррозу, лежать в основі довгострокових взаємин, які ЄС хотів би мати з Україною, і вони є стовпами, на яких ґрунтується зріла демократія і квітуча економіка.

Глава Єврокомісії також нагадує, що ЄС є найбільшим інвестором в українську економіку, на долю якого припадає 75% прямих іноземних інвестицій, а Україна виявляє великий інтерес до багатьох міжнародних компаній.

Однак цей інтерес, каже пан Баррозу, можна конвертувати у конкретні інвестиції за умов, якщо буде досягнуто реальний прогрес у таких питаннях, як прозорість, спрощення правового регулювання і оподаткування, дотримання прав інтелектуальної власності і ліцензування.

Торкнувшись діяльності українських політичних партій у сфері реформ, пан Баррозу підтвердив необхідність спільної роботи лідерів партій всього політичного спектру.

"Політична атмосфера, де існує надто велика полярність думок, не сприяє розробці і ухваленню реформ, особливо в таких сферах, як конституція, виборча система і судочинство", - каже Жозе Мануель Баррозу.

За словами президента Єврокомісії, найкраще, якщо в цей ювілейний рік Україна зробить рішучі кроки для власної консолідації і якщо в цьому році можна буде говорити про реальне зближення з ЄС.

Як повідомляло BBC.ua, ще раніше чимало представників ЄС висловлювали сумнів у підписанні угоди про асоціацію нинішнього року, посилаючись на політичні переслідування в Україні лідерів опозиції, зокрема, на суд над екс-прем'єром Юлією Тимошенко і екс-міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком, а також на тиск на інших урядовців попереднього уряду. Свою стурбованість щодо суду над Тимошенко висловили США та низка країн ЄС.

Янукович: Європа є політичним вибором Києва, але треба і Росія.

Тим часом президент Янукович теж висловив свій погляд на взаємини з ЄС на шпальтах "Дзеркала тижня" у статті "Двадцять років України: наш шлях тільки починається".

Пан Янукович підтвердив, що Україна остаточно визначилася зі своїм майбутнім.

"Європейський вибір став основою зовнішньополітичної ідентичності України. А європейські цінності – основою нашого розвитку. Ми впевнені, що Угода про асоціацію і про створення всеохопної зони вільної торгівлі – це те, що сьогодні потрібно і Україні, і ЄС. Сподіваємося, що це зрозуміють і наші партнери",- твердить Віктор Янукович.

Разом з тим український президент нагадує, що Україна свідома того, що європейський прогрес неможливий без добросусідських взаємин з Росією. На думку пана Януковича, такі взаємини можливі лише на основі чіткого дотримання двостороннього балансу національних інтересів і взаємної поваги.

За словами президента, для України важливі взаємини з США і Китаєм, Київ і далі розвиватиме співпрацю з НАТО і іншими інституціями з питань безпеки в Європі.

Новини на цю ж тему