Каддафі закликає повстанців і НАТО до перемир'я

Лівійський уряд закликав повстанців до перемир'я. Відповідну заяву зробив офіційний представник уряду Муса Ібрагім.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Муаммар Каддафі кличе до перемир'я і покладає відповідальність за жертви на НАТО

Ці заяви пролунали тоді, коли повстанці продовжують наступ на Тріполі, а протягом останньої доби вибухи і стрілялина у Тріполі і околицях не припиняються.

"Ми щиро, як завжди, закликаємо до припинення вогню, а також до припинення агресії НАТО проти нашого народу", - заявив Муса Ібрагім на прес-конференції.

Він також заявив, що уся відповідальність за жертви ляже на Північноатлантичний альянс.

"Пріоритети бунтивників - не демократія і не права людини. Вони хочуть лише крові і помсти. Тому нехай світ не каже, що ми його не попереджали", - сказав Муса Ібрагім.

Вранці 21 серпня сам Муаммар Каддафі у телезверненні закликав "раз і назавжди покінчити із повстанням "Зрадників і щурів".

Хоча офіційний Тріполі заявляв, що наступ повстанців на місто зупинено, але інформаційні агентства повідомляють, що повстанці посуваються вглиб столиці, а також посувають урядові війська в інших районах Тріполі.

Представники опозиції твердять, що у столиці почалося повстання, окрім того, триває наступ на столицю з кількох сторін.

У ніч на неділю, 21 серпня, а також вранці у неділю на півночі і сході Тріполі лунали вибухи і стрілянина. За неофіційними даними, війська повстанців штурмували лівійську столицю.

Як передає кореспондент Бі-Бі-Сі Метью Прайс, місцеві жителі повідомляли про військові сутички між прихильниками і противниками Муаммара Каддафі.

Представники режиму і опозиції виступають із суперечливими заявами.

Міністр інформації уряду Каддафі Муса Ібрагім сказав в телеефірі, що в місто проникли "дрібні групи" бійців опозиції, але тепер "безпека відновлена".

Image caption Протести проти Каддафі тривають із лютого

Він запевнив, що "Муаммар Каддафі залишається вождем лівійського народу" і що "тисячі людей готові захищати Тріполі".

Дещо пізніше по радіо пролунав виступ самого Каддафі, який назвав своїх супротивників "пацюками" і закликав співгромадян "рушити мільйонами і звільнити міста", контрольовані опозицією.

А вранці у неділю син Муаммара Каддафі Сейф аль-Іслам виступив з телезверненням, в якому заявив, що всі битви у столиці повстанці програли.

У той же час, іноземні агентства повідомляють, що повстанці впевнено просуваються вглиб Тріполі і тіснять урядові війська в інших районах країни.

В останні тижні в Тріполі з'являється все більше блок-постів. Чоловіків та жінок навчають поводитися зі зброєю.

Час працює на опозицію

За оцінками спостерігачів, час працює на опозицію. Тепер вона набагато краще озброєна, тоді як урядові війська слабшають через авіаудари НАТО.

Говорячи про ситуацію в лівійській столиці, заступник голови опозиційної Національної перехідної ради Абдель Хафіз Гога заявив агентству Рейтер, що "настав" час нуль", і в Тріполі почалося повстання".

За його словами, події розвиваються за заздалегідь спланованим сценарієм, і противники Каддафі в столиці координують свої дії з Національною перехідною радою.

За неофіційною інформацією, сам Муаммар Каддафі перебуває у Тріполі.

У п'ятницю сили лівійської опозиції захопили міста Злітан і Завія, що розташовані, відповідно, за 160 кілометрів на схід і 30 - на захід від столиці.

Одночасно силам, лояльним до Муаммара Каддафі, вдалося після інтенсивного обстрілу витіснити своїх супротивників з промислової зони портового міста Брега. Тут розташований другий за величиною нафтопереробний завод, який за останні півроку конфлікту переходив з рук в руки.

"Учора промислова зона була під нашим повним контролем, але, правду кажучи, сьогодні ситуація змінилася через інтенсивний артобстріл. Нам довелося відійти в східну частину промзони", - сказав у суботу представник військового командування повстанців полковник Ахмед Лазні.

Сили опозиції також просуваються до Тріполі з півдня. З моря доступ до лівійської столиці контролює військово-морське угруповання НАТО.

Тим часом повідомляється про те, що кілька близьких до Муаммара Каддафі людей, можливо, перейшли на бік опозиції.

Конфлікт у Лівії спалахнув у лютому після повстань у Тунісі та Єгипті, що призвели до зміни режиму.

У Лівії повстанці взяли під свій контроль схід країни, однак побороти добре підготовлені сили, вірні Муаммару Каддафі, їм не вдалося.

Внаслідок протистояння в країні розгорнулася громадянська війна, через що у лівійських містах, передусім у Тріполі, виявилися заблокованими тисячі іноземних працівників.

Міжнародна організація з міграції повідомила, що планує евакуювати трудових мігрантів в найближчі дні.