Україна - Лівія: на що чекає офіційний Київ?

Під час всього конфлікту між прихильниками Муаммара Каддафі та повстанцями позиція офіційного Києва була стриманою і вичікувальною. Експерти кажуть, що Україні її ''ніяка'' позиція дорого обійдеться.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Муаммар Каддафі відвідував Київ у листопаді 2008 року

Відома чи не єдина заява Віктора Януковича, зроблена ще в березні, коли він сказав, що дії лівійської влади мають бути спрямовані на захист і гарантування безпеки цивільного населення, акцентуючи увагу на недопущенні будь-якої форми іноземної окупації Лівії.

Міжнародні експерти кажуть, що з цих слів не було зрозуміло, чи підтримує Київ резолюцію ООН, спрямовану проти режиму Каддафі. Хоча сам президент згодом заявляв, що Україна виконуватиме рішення ООН.

Член парламентського комітету у закордонних справах, представник опозиційної фракції "БЮТ-Батьківщина" Андрій Шкіль сказав BBС.ua, що така вичікувальна позиція і відсутність коментарів від українського керівництва пояснюється його попередніми прагненнями поглибити співпрацю з Каддафі.

"Нині офіційним особам байдуже, адже це не перша тема, на якій вони можуть позитивно засвітитися. З іншого боку, Україна у Лівії завжди була останньою у порівнянні з іншими країнами. Було багато пропозицій від Тріполі, але Київ не зміг виконати багато зобов'язань, які на себе брав, і тому про Україну там нe найкращої думки",- каже депутат парламенту.

Андрій Шкіль погоджується з думкою, що "ніяка" позиція України буде дорого коштувати Києву, нагадавши, що після того, як ситуація в Лівії нормалізується, Україна буде останньою в черзі на отримання великих контрактів.

Лівія – ключ до Африки?

Українські очільники неодноразово називали Лівію містком до інших африканських країн, плануючи через цю країну активно виходити на ринки континенту.

Сама ж Лівія була завжди у полі зору Києва в контексті позбавлення енергетичної залежності від Росії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Юлія Тимошенко під час візиту до Тріполі у травні 2009 року подарувала полковнику зброю

Ще 2003 року "Нафтогаз України" і Національна нафтова компанія Лівії підписали меморандум про співпрацю у розробці лівійських нафтогазових покладів.

Але українська сторона з різних причин так і не почала геологорозвідувальні роботи.

А у 2009-му році прем'єр-міністр Юлія Тимошенко домовилася про будівництво нафтопереробного заводу на Одещині. Проте, цей проект не був зафіксований навіть на папері.

Майже всю сільськогосподарську продукцію Лівія, внаслідок кліматичних умов, імпортує з-за кордону. Україна поставляла в цю країну великі партії зерна. Відомий проект спільної обробки українськими і лівійськими компаніями 100 тисяч гектарів української землі для експорту зерна до Лівії.

Тріполі ще раніше розглядав Україну як джерело постачань озброєнь. Це військово-транспортні літаки, гелікоптери Мі-8. Одеський авіаремонтний завод пропонував ремонт літаків лівійських Військово-повітряних сил, а лівійські очільники, за їхніми словами, були готові замовити військові кораблі на українських заводах.

Водночас відомий конфлікт навколо поставок до Лівії трьох літаків АН-74, з яких відправили лише один.

Керівник військових програм Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець сказав BBC.ua, що військово-технічна співпраця з Лівією розвивалася досить повільно, попри те, що це був перспективний ринок.

"Україна довго очікувала на зняття санкцій ООН з Лівії, а потім, коли вони були зняті, виявилося що там активно працюють російські і французькі компанії. На цьому тлі українські контракти були обмеженими і незначними. Попри те, що до Лівії їздила тодішній прем'єр Юлія Тимошенко і говорила про поставки військових кораблів "Зубр", ремонт бронетехніки і засобів протиповітряної оборони. Ці напрямки були в пакеті українських пропозицій, але потім виявилося, що за цими ж напрямками працюють французи і росіяни",- каже військовий оглядач.

Після початку війни переговори з Лівією припинилися, і міжнародні експортери зброї, як твердить Сергій Згурець, говорять про величезні збитки, оскільки платоспроможна Лівія обіцяла значні перспективи для зарубіжних постачальників зброї.

Два українських ордени для Каддафі

В цілому традиційним до початку військових дій був обмін візитами вищих посадовців України і Лівії. В Тріполі за останні три роки побували тодішній президент Віктор Ющенко і прем'єр Юлія Тимошенко, а також нинішній глава уряду Микола Азаров та секретар РНБО Раїса Богатирьова. А Київ відвідав полковник Каддафі.

З п'яти іноземних нагород Муамар Каддафі отримав дві від України – орден Богдана Хмельницького і орден князя Ярослава Мудрого. До цього жодна країна світу двічі не нагороджувала Каддафі вищими державними відзнаками.

У списку нагород Каддафі – венесуельський Орден визволителя.

Представники української опозиції, зокрема, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк, закликали владу позбавити Каддафі українських нагород.