У Криму хочуть "контролювати" російський флот

Громадська організація "Студентське братство" ініціює створення системи "громадського контролю за діяльністю іноземних військових формувань в Україні". Про це в інтерв’ю ВВС.ua заявив лідер молодіжної організації Олег Яценко.

Копирайт изображения bbc
Image caption Хода із українськими прапорами у День Незалежності у Криму не сподобалася міліції

Сьогодні вранці міліція зупинила спробу "громадської інспекції" молодіжної організації звернутися до командувача російським Чорноморським флотом з вимогою віддати Україні кримські гідрографічні споруди.

Штучний привід для відмови?

Спочатку представник Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України нагадала учасникам вуличної ходи, "що не тільки пікет, а й хода групою біля штабу ЧФ судом теж була заборонена".

Після цього начальник міліції громадської безпеки МВС України у Севастополі Сергій Помелков офіційно попередив Олега Яценка, що у випадку невиконання судового рішення, "у залежності від формату дій, учасники ходи будуть притягнуті до відповідальності – від адміністративної до карної".

Після 15-хвилинних суперечок із міліціонерами та із судовими виконавцями, що супроводжувалися вигуками "Російській землі – російський порядок" нечисленної проросійсько налаштованої молоді, 10 учасників вуличної ходи пройшли центром міста з великими прапорами України.

Як повідомив ВВС.uaречник молодіжної організації Святослав Сірий, запланована хода за юридичним статусом не була офіційною протестною акцією, бо, як пояснив студент, патріотично налаштована молодь дослухалася до рішення місцевого суду про заборону пікетування штабу ЧФ РФ та про умову перебування студентів у Севастополі без транспарантів та наметів.

Image caption Проросійські прапори у Севастополі не виликали такого спротиву як синьо-жовті

"Але в День Незалежності ми мали право прийти з державною символікою, виключно з великими прапорами. Ми хотіли пройти до штабу Чорноморського флоту Росії, щоб запитати у командувача ЧФ, коли будуть звільнені і передані Україні маяки, які незаконно використовуються російською стороною. Судова суперечка триває з 2003 року. Ми вирішили знов підняти це питання. На прикладі маяка Сарич ми хотіли показати як владі, так і виконавчій службі, що потрапити на маяки можна. 20 років незалежності Україні, і 20 років продовжується окупація", - повідомив Святослав Сірий.

Якщо не влада, то громадськість…

Водночас керівник ГО "Студентське братство" Олег Яценко заявив ВВС.ua, що за висновком "громадянської інспекції" членів молодіжної організації, "для утвердження державного суверенітету України у Криму зроблено небагато".

"Тому ми ініціюватимемо створення системи громадського контролю за діяльністю іноземних військових формувань в Україні. Своїми діями ми показали приклад для органів влади, яким чином можна впроваджувати рішення щодо повернення незаконно захоплених російською стороною об’єктів. Відповідно до конституції України, ми як громадяни України маємо право захищати суверенітет нашої держави. Ми і сьогодні це робимо, і далі це робитимемо, незважаючи на рішення місцевого суду, що у нашому випадку, ґрунтувалось на законодавстві СРСР", - заявив Олег Яценко.

"Маячну справу" пожвавлено

Минулого понеділка 20 активістів"Студентського братства" пікетували маяк, що на мисі Сарич, у Криму. Учасники акції вимагали від російського Чорноморського флоту виконати рішення Господарського суду Криму, за яким гідрографічні споруди мають бути повернуті державі Україна.

Увечері в неділю восьмеро учасників акції проникли на територію маяка, де були затримані російськими військовими вже безпосередньо на башті гідрографічної споруди.

Коментуючи ВВС.ua інцидент, прес-секретар командувача Чорноморським флотом Росії В’ячеслав Трухачов заявив, що російська сторона прагне того, щоб громадяни, які висловлюють свою думку, "діяли у межах закону України і не заходили на територію військових містечок та об’єктів, що охороняються".

2 серпня Господарський суд Криму скасував ухвалену 23 вересня 2010 постанову Виконавчої служби Мін'юсту України про відмову у відкритті виконавчого провадження з виконання судових рішень про передачу Держгідрографії кримських маяків.