Медведєв і Кім Чен Ір ведуть переговори в тайзі

Голова Корейської Народної Демократичної Республіки Кім Чен Ір і російський президент Дмітрій Медведєв проводять зустріч у військовому містечку Сосновий Бір неподалік столиці Бурятії Улан-Уде. Серед тем перемовин - ядерне роззброєння Північної Кореї та газові контракти.

Копирайт изображения AFP
Image caption Дмітрій Медведєв сказав гостеві, що береже теплі спогади про їхню першу зустріч 10 років тому

Кім Чен Ір вже заявив, що знову сісти за стіл переговорів із врегулювання проблеми Корейського півострова. За словами прес-секретаря російського президента Натальї Тимакової, голова КНДР висловив принципову готовність ввести мораторій на виробництво ядерних матеріалів і випробовувань.

Перемовини Пхеньяна з представниками Китаю, Росії, Сполучених Штатів, Японії і Південної Кореї тривають вже багато років і переривалися після випробувань ядерної зброї, проведених КНДР.

Окрім того, лідери двох держав швидше за все обговорять гуманітарну допомогу Північній Кореї і поставки російського газу.

Напередодні приїзду 69-річного Кім Чен Іра в Сибір Держдепартамент США висловив надію, що після відвідин Росії лідер комуністичної держави повернеться до шестисторонніх переговорів щодо ядерної проблеми КНДР.

Північна Корея може піти на відновлення перемовин в обмін на іноземну допомогу, потреба якої зросла за рік особливо напружених відносин із Південною Кореєєю, спричинених минулорічним конфліктом на острові Йонпхендо.

Новий газопровід

Минулого тижня голова міністерства закордонних справ Росії Сергєй Лавров пообіцяв, що до кінця вересня Москва надішле Північній Кореї 50 тисяч тон пшениці.

Окрім того, Дмітрій Медвєдєв доручив голові "Газпрому" Алексєю Міллеру розробити газовий проект за участі Росії, КНДР та Південої Кореї.

Російський президент додав, що Російська Федерація домовилася із КНДР щодо будівництва газопроводу для експорту палива в Південну Корею.

"У тому, що стосується газового співробітництва, результати є. Ми дали доручення нашим відомствам створити спеціальну комісію для того, щоб вона вже визначила конкретні параметри співпраці в двосторонньому порядку із транзиту газу через КНДР і, відповідно, залучення до проекту республіки Корея", - сказав Дмітрій Медведєв.

Росія - спадкоємиця СРСР?

Заступник міністра фінансів Росії Сергєй Сторчак, який також перебуває в Бурятії, заявив, що дві країни можуть відновити переговори із врегулювання боргу Північної Кореї роміром 11 мільярдів доларів.

"Це борг КНДР, наданий колишнім Радянським Союзом. Треба спершу домовитися, що ми правонаступники, щоб вони визнали Росію сподкоємицею СРСР. Це перше. Потім потрібно домовитися про методологію перерахунку рублів, а іноді це ще й екзотична валюта", - заявив Сергєй Сторчак.

Востаннє Кім Чен Ір відвідував Сибір і Далекий Схід у серпні 2002 року. Це - третій візит лідера КНДР у Росію за минулі 10 років.