У Москві побоюються нової Манежної площі

Реакця у російському суспільстві на справу самбіста Руслана Мирзаєва, якого вважають винним у смерті студента Івана Агафонова, змусила експертів говорити про можливість нової масштабної акції протесту націоналістів, схожої на ту, що відбулася в грудні минулого року на Манежній площі.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Манежна площа вже була місцем масових заворушень минулого року

Конфлікт між спортсменом і студентом відбувся 13 серпня біля московського нічного клубу "Гараж".

Чемпіон із самбо вдарив Івана Агафонова в голову, після того той упав, втративши свідомість. Через кілька днів юнак помер у лікарні, так і не опритомнівши.

У понеділок Замоскворецький суд вирішив відпустити Мирзаєва під заставу, але вже наступного дня Московський міський суд це рішення скасував.

В російськомовному сегменті інтернету тривають активні дискусії з приводу того, чому апеляцію розглянули так рішуче швидко.

Оглядачі вважають, що хоча Московський суд мотивував своє рішення "поверхневим" підходом районної судді до вивчення матеріалів справи, істинною причиною скасування рішення про заставу могла бути загроза нових безладів у Москві, схожих на події на Манежній площі 11 грудня 2010 року.

Одним із тих, хто проводить паралелі між нинішніми подіями і минулорічними заворушеннями, є православний диякон Андрій Кураєв.

Після звільнення самбіста під заставу він написав у себе в блозі: "Манежна площа може спалахнути".

"Проблеми, що викликали Манежку, за останні дев'ять місяців не пом'якшилися. І навіть "люди государя" (судді і депутати) здається, не змінилися", - написав священник, додавши, що сам він не закликає до заворушень.

Як повідомила в середу газета "Коммерсант" з посиланням на свої джерела, російські спецслужби занепокоїлися тим, що націоналісти, можливо, планували провести акцію протесту "нову Манежку" після футбольного матчу "Спартак" - ЦСКА найближчої неділі - 28 серпня.

Минулого разу слідом за вбивством вболівальника "Спартака" Єгора Свиридова, в якому також підозрюють росіянина із Дагестану, кілька тисяч молодих людей влаштували заворушення в центрі Москви.

"За Івана"

Групи на підтримку покійного Івана Агафонова у соціальних мережах в інтернеті набрали вже понад 30 тисяч членів, а приблизно дві з половиною тисячі зяавили, що незалежно від судово рішення про арешт Мирзаєва, готові взяти участь в акції "Вбивця повинен сидіти" біля будівлі суду. Схожу акцію також планують у Санкт-Петербурзі.

На підтримку Расула Мирзаєва в мережі теж є групи - найбільша з них об'єднує приблизно вісім тисяч людей.

Image caption Манежна площа може знову "спалахнути"?

За інформацією "Коммерсанта", в понеділок правоохоронні органи "дали зрозуміти (лідерам фанатських угрупувань), що у випадку заворушень великі проблеми будуть особисто в них".

Єгора Свиридова застрелили 6 грудня 2010 року в центрі Москві в результаті бійки групи спартаківських фанатів із вихідцем із Північного Кавказу.

11 грудня після акції фанатів у пам'ять Свиридова в Москві кілька тисяч людей зібралися на Манежній площі. Офіційні фанатські організації стверджують, що їх членів там не було.

Наразі розслідування подій на Манежній площі офіційно завершене, а суд над підозрюваними у вбивстві Свиридова триває.