В Абхазії новий проросійський президент

Копирайт изображения AFP
Image caption Новообраний президент Абхазії проросійський, як і попередній

Алєксандр Анкваб переміг на президентських виборах самопроголошеної республіки Абхазія, яку досі більшість світу вважає частиною Грузії.

За даними Центрвиборчкому Абхазії, Алєксандр Анкваб набрав 54,86 відсотки голосів, його найближчий суперник Сєргєй Шамба - трохи більше 21 відсотка і Рауль Хаджимба - 19,83 відсотка.

Участь у виборах взяло понад 70 відсотків виборців.

Із Сухумі повідомляють, що вибори пройшли спокійно. За словами експертів, через великий відрив Анкваба від його суперників результати швидше за все не оскаржуватимуть.

Дострокові вибори в Абхазії оголосили по тому, як у травні цього року помер президент республіки Сєргєй Багапш.

Участь у виборах брали троє кандидатів: прем'єр-міністр Сєргєй Шамба, віце-президент Алєксандр Анкваб, а також опозиційний політик Рауль Хаджимба.

Реакція Грузії

Ще до проведення абхазьких виборів уряд Грузії заявив, що вони не легітимні, оскільки проводяться із порушенням грузинського законодавства, в умовах окупації, і більша частина мешканців Абхазії, яких вигнали з їхніх домівок, не змогли взяти у них участь.

У Тбілісі кажуть, що обов'язковою умовою справедливих виборів в Абхазії є повернення біженців.

Голова парламенту Грузії Давід Бакрадзе заявив, що абхазькі вибори не можуть бути визнані.

"Ми повинні розуміти, що сьогодні в Абхазії вирішальним гравцем є Росія, чиї окупаційні війська там стоять. Тому так звані вибори в Абхазії - це не що інше як перерозподіл влади між конкретними кланами", - заявив пан Бакрадзе.

НАТО не визнає

Генсек НАТО Андрес Фог Расмуссен заявив, що НАТО не визнає виборів в Абхазії.

"Проведення таких виборів не сприяє мирному та стабільному вирішенню ситуації в Грузії. Союзники підтверджують свою повну підтримку суверенітету та теріторіальній цілісності ГРузії в межах кордонів, визнаних міжнародною спільнотою", - йдеться у заяві генсека НАТО.

Республіку Абхазія визнали лише Росія, Венесуела, Нікарагуа та Науру. Міжнародна спільнота - у першу чергу США та країни Євросоюзу - вважають Абхазію частиною Грузії, яка окупована російською армією.

Проросійський політик

Алєксандр Анкваб виконував обов'язки президента з травня 2011 року - спочатку через тяжку хворобу, а потім у зв'язку зі смертю президента Багапша.

59-річний політик за освітою юрист, в радянські часи працював на різних посадах в партійних органах, а також у МВС Грузії.

Після розпаду СРСР брав участь у грузино-абхазькій війні, потім деякий час жив у Москві. Коли знову повернувся в Абхазію, заснував опозиційний рух "Айтайра" ("Відродження").

Із 2005 року був прем'єр-міністром, у 2009-му став віце-президентом Абхазії.

Із 2005 по 2010 на Алєксандра Анкваба було здійснено п'ять замахів, двічі його поранили. Однак жоден із нападів не був розкритий.

Анкваб позиціонує себе як прихильник зближення в Росією.

"Росія була і залишається стратегічним партнером Абхазії по всіх напрямках", - заявив пан Анкваб одразу після оголошення перших результатів виборів.