Смерть Мефодія: чи об’єднаються автокефали та київський патріархат?

Мефодій Копирайт изображения patriarchia.org.ua
Image caption Митрополит Мефодій вважався противником об'єднання з київським патріархатом, адже сам з нього пішов у 1995 році

Експерти допускають, що смерть предстоятеля Української автокефальної православної церкви стимулюватиме об’єднання двох незалежних від Москви церков.

24 лютого 2014 року помер керівник УАПЦ Мефодій, який очолював церкву з 2000 року. Поховання заплановані на п’ятницю у Тернополі, після чого помісний Собор має обрати нового керівника.

Проте, як вказують експерти, до моменту обрання нового предстоятеля УАПЦ виникає поле для об’єднання з Українською православною церквою Київського патріархату.

Що таке УАПЦ?

В Україні існують три православні церкви, які виникли під час розколів на початку 90-х років: УПЦ Московського патріархату, УПЦ Київського та найменша – УАПЦ.

Українська автокефальна православна церква вважає себе наступницею української церкви, яка виникала в 20-х роках й була знищена радянською владою.

В 1990 році вона формально відродилась, а в 1995 році до неї долучились три потужні галицькі єпархії УПЦ Київського патріархату.

У свою чергу, УПЦ КП утворилась після 1992 року, коли значна частина єпископів відділилась від орієнтованої на Москву УПЦ Московського патріархату.

В 1992 році з посади керівника тоді ще єдиної потужної української православної церкви змістили Філарета, поставивши на його місце Володимира.

Значна частина єпископів покинула церкву, утворивши УПЦ КП.

В 1995 році її керівником став Філарет, після чого Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська єпархії відкололись у знак протесту проти цього обрання і перейшли до УАПЦ.

За приблизними підрахунками, УПЦ МП має понад 17 тисяч приходів, УПЦ КП – майже п’ять тисяч, а УАПЦ – понад тисячу, але переважно на Галичині.

З іншого боку, різні соціологічні дослідження показують, що вірними київського патріархату себе називають більшість українців, потім іде московський патріархат і кілька відсотків відносять себе до УАПЦ.

В останні роки УАПЦ намагалась отримати визнання вселенського константинопольського патріарха, проте невдало.

Російська православна церква та вселенський патріархат не визнають незалежні УАПЦ та УПЦ КП.

Спроби об’єднання

За останні двадцять років між УАПЦ та УПЦ КП, які виступають за незалежність українського православ’я від Москви, кілька разів проходили перемовини про об’єднання.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після обрання предстоятелем УПЦ МП Онуфрія на початку 2014 року публічних перемовин щодо об'єднання українських церков не було

Проте кожного разу вони заходили до глухого кута, переважно через особистісні конфлікти. Керівники УАПЦ були переважно вихідцями з УПЦ КП та не сприймали Філарета як предстоятеля і не хотіли повертатись під його начало.

До них належав і померлий Мефодій.

"Де-факто, митрополит Мефодій та його найближчі помічники були останніми противниками зближення з київським патріархатом", - розповів ВВС Україна релігієзнавець Юрій Чорноморець.

На його думку, відхід Мефодія створює певне вікно можливостей для об’єднання.

"Найвпливовіші архієреї УАПЦ розуміють безперспективність самостійного розвитку, особливо в нинішніх умовах війни", - вважає пан Чорноморець.

З іншого боку, експерт Людмила Филипович вважає, що в УАПЦ лишилось ще багато архієреїв, які не готові до об’єднання з УПЦ КП.

"Частина громад УАПЦ принципово ніколи не підуть на об’єднання, поки в УПЦ КП керує Філарет", - вважає пані Филипович.

Вона погоджується, що частина єпископів, які були різко проти УПЦ КП, пішли життя, але багато лишились.

"Проблема в тому, що вони свого часу відкололись від УПЦ КП, то ж тепер повертатись їм дуже важко", - пояснила Людмила Филипович.

При цьому експертам дуже складно пояснити суперечності двох церков, окрім особистісного несприйняття, адже вони обидві відстоюють незалежність українського православ’я і використовують українську мову у службі.

Злиття чи поглинання?

Одразу після смерті Мефодія УПЦ КП звернулась до "єпископів автокефалів" відновити перемовини про об’єднання, аби в умовах "російської агресії" спільно боротися за незалежність української церкви.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Експерти визнають, що керівник УПЦ КП Філарет в останній рік став користуватися великою повагою суспільства

В УАПЦ поки не коментують цю пропозицію.

В розмові з ВВС Україна перша помічниця Мефодія Наталя Шевчук заявила, що після поховання єпископи зберуться та вирішать долю церкви.

Можливі два варіанти – або обрання нового предстоятеля, або ж початок ґрунтовних перемовин щодо об’єднання.

Позицію УАПЦ пані Шевчук порадила дізнатись з програмної заяви за 18 липня, яку зробили на чергову пропозицію об’єднатися з боку УПЦ КП.

Якщо коротко, то УАПЦ не погоджується приєднуватись до УПЦ КП, хоч та і набагато більша.

Також визнавалось, що одним з каменів спотикання ще лишається Філарет, під керівництво якого не готові переходити архієреї.

У розмові з ВВС Україна речник УПЦ КП, архієпископ Зоря нагадав, що ця церква потужніша й має набагато більшу підтримку вірян, тому об’єднання має відбуватися на її основі.

"Враховуючи обставини й останні події, не думаю, що у когось повернеться язик і виникне думка пропонувати патріарху Філарету подавати у відставку заради об’єднання", - заявив ВВС Україна владика Зоря.

При цьому він нагадав, що, згідно статуту УПЦ КП, у разі смерті Філарета вибори нового не будуть призначатися, допоки не відбудуться перемовини щодо об’єднання.

Юрій Чорноморець зауважує, що з часу Майдану авторитет Філарета радикально збільшився.

"Філарет як головний камінь спотикання не є таким актуальним. На хвилі патріотизму його авторитет дуже виріс", - стверджує пан Чорноморець.

Натомість пані Филипович припускає, що навіть у разі об’єднання церков частина УАПЦ відколеться й все піде по колу.

"УАПЦ дуже розпорошена, у кожному регіоні нею керує авторитетний керівник, який буде досить самостійним", - констатує Людмила Филипович.

Обидва експерти погоджуються, що об’єднання УПЦ КП та УАПЦ посилило б позиції як у перемовинах з Константинополем щодо визнання, так і з УПЦ МП про об’єднання в єдину помісну церкву.

Новини на цю ж тему