Старт парламентського сезону: затишшя перед бурею?

Копирайт изображения UNIAN

Відкриття нової сесії Ради з посланням президента пройшло тихо і без демаршів опозиції. Це одразу ж здивувало оглядачів.

Хоча депутати застерігають, що невдовзі у сесійну залу можуть повернутися конфлікти, блокування і дискусії щодо перевиборів.

Кінець минулої сесії пройшов на тлі блокування президії і трибуни парламенту "Батьківщиною" та "Радикальною партією" з вимогами скасувати підвищення комунальних тарифів. Тоді ж від них лунали вимоги про перевибори Ради.

На старті нового парламентського сезону ні про блокування, ні про вимоги про перевибори мова вже не йшла.

Звернення Порошенка

Фактично відкрив нову сесію Ради Петро Порошенко, який вирішив саме в цей день виголосити своє щорічне послання до депутатів.

Перед посланням у кулуарах допускали, що "радикали" чи соратники Тимошенко можуть влаштувати якийсь демарш під час звернення президента.

Проте цього не сталось. Жодного інциденту за годинне звернення не було. Більше того, президенту кілька десятків разів аплодували, іноді навіть не тільки представники його фракції.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Вадим Новинський виявився чи не єдиним депутатом, який не встав після виступу президента

Як розповіло джерело ВВС Україна у керівництві парламенту, спеціально там не домовлялись з опозицією про "спокійне звернення".

Після закінчення промови вся сесійна зала аплодувала стоячи. Не піднявся тільки член "Опозиційного блоку" Вадим Новинський.

У кулуарах і українських ЗМІ ходять чутки про можливу кримінальну справу проти цього депутата. У промові президента також був дуже відвертий пасаж про нагальність створення помісної незалежної української церкви, чи не найбільшим противником чого є саме пан Новинський.

Але сам депутат стрімко вибіг через кулуари, відмовившись пояснювати свій вчинок.

"Загальні фрази"

Звернення президента очікувано розкритикувала опозиція, хоча не дуже хвалили її навіть у президентській фракції.

"Порошенко казав про показники, яких ми хотіли б досягти, але не описує процеси, які відбуваються насправді. Акценти були дещо маніпулятивними", - заявив член Ради від БПП Мустафа Найєм, який нещодавно долучився до партії Демальянс.

А у коаліційному "Народному фронті" позитивно оцінили виступ.

"Нормальна промова, яка окреслює пункти стратегічного розвитку України. Не чекав нічого великого, але немає і розчарування", - розповів ВВС Україна депутат від НФ Микола Княжицький.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Тетяна Ричкова була серед семи новообраних депутатів, які склали присягу

У приватних розмовах з ВВС Україна навіть деякі урядовці назвали виступ "порожнім", без нових тез.

В опозиційній "Батьківщині" сказали, що не почули від президента багатьох речей, які мав сказати керівник держави.

"Не сказано, що треба робити для реформи економічної політики, бюджетної політики та податків. Ми чули загальні фрази", - вважає член Ради від "Батьківщини" Сергій Соболєв.

Він поскаржився, що з промови випливає, що проблеми необґрунтованих тарифів нібито немає.

Спокій

Тема тарифів для "Батьківщини" є однією з ключових у політичній діяльності. Юлія Тимошенко вже давно зробила зниження тарифів головною "фішкою", з якою звертається до людей, і яка сприяє росту її рейтингу.

Ще кілька місяців тому пані Тимошенко обіцяла блокувати роботу Ради без вирішення тарифного питання, проте сьогодні ці тези вже не звучали.

І Юлія Тимошенко, і Олег Ляшко, які організовували блокування під трибуною через тарифи улітку, більше цього робити не планують. Хоча у своїх виступах тарифне питання піднімали.

"Ми не будемо блокувати сьогодні трибуну. Чекаємо виступу президента", - заявив ще зранку Олег Ляшко, не змінивши поведінку і після звернення.

Про неактуальність блокування трибуни чи подібних дій в Раді заговорили і в "Батьківщині". Там не планують блокування й найближчими тижнями.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Спільне блокування президії "Батьківщиною" та "Радикальною партією" у кінці минулої сесії

"Ми побачили, що механізм блокування в цьому скликанні ні до чого не приводить і ніхто на це не звертає уваги", - розповів ВВС Україна Сергій Соболєв.

За його словами, партія обрала стратегію не парламентського блокування через тарифи, вона хоче вирішити це питання в суді.

"Ми пішли в суди, розгляд справи по суті почнеться у другій половині вересня", - додав пан Соболєв.

Проте він не зміг розповісти, чи будуть блокування або спроби вивести людей на вулиці з боку партії, якщо суд не задовольнить тарифні вимоги "Батьківщини".

Тимошенко і блокування

У кулуарах Ради було кілька версій спокійної поведінки опозиції і відсутності блокування.

Одні жартували і перефразовували заяву Петра Порошенка про те, що боротьба з корупцією – це не політичні репресії, але прийти можуть до всіх.

Також співрозмовники ВВС Україна у фракціях коаліції вказували, що до 15 вересня в Раді з’явиться проект бюджету на 2017 рік, тому до того часу немає сенсу влаштовувати чвари.

Проте у коаліції таки визнають, що невдовзі через тарифне питання, а можливо і бюджет, блокування і суперечки в сесійній залі знову стануть актуальними.

"Найближчими тижнями у Раді варто чекати сюрпризів та протистоянь, не виключені нові блокування. Прогнозую дуже нервову та напружену роботу сесії, буде багато політичної боротьби, бо кілька опозиційних сил відверто взяли курс на дочасні вибори", - заявив ВВС Україна заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

Копирайт изображения UNIAN

Його пояснення нинішнього спокою просте – це питання стратегії.

"Юлія Тимошенко досвідчена й розуміє, що гра з перевиборами довга. Вони одразу взяли швидкий темп і заблокували, а це швидше потрібне для фінальної стадії. Тому вона почала діяти правильніше – заявляти та ставити ультиматуми без блокування. Вона бере довший розбіг", - вважає пан Гончаренко.

Олег Ляшко, за його словами, теж ледь вийшов з блокування, то ж тепер чекатиме дуже серйозного приводу для подібних дій.

З іншого боку, у БПП сподіваються, що нинішня коаліція за підтримки "Самопомочі" зможе встояти цієї політичної осені.

"В мене є надія, що співпраця БПП, "Народного фронту", а також, можливо, "Самопомочі", буде сильнішим за прагнення партій до перевиборів", - заявив ВВС Україна представник БПП Вадим Денисенко.

"Самопоміч" проти виборів

Фракція "Самопоміч" у новому парламентському сезоні, судячи з усього, різких рухів робити не збирається.

До коаліції долучатись вони поки що не планують, але дочасних виборів також не хочуть.

"Позиція "Самопомочі" – ніяких дочасних виборів – ні президентських, ні парламентських", - запевнив ВВС Україна керівник фракції Олег Березюк.

За його словами, головний тренд осені – бюджет і боротьба навколо нього.

"Бюджет треба вистраждати, хіба зовсім нічого не виходить, то блокувати. А голодування та блокування без гострої потреби знецінюють цей інструмент", - вважає пан Березюк.

Вже в четвер у Раді планують розгляд десятків складних законопроектів. Цей день покаже, як довго триматиме парламентська тиша.

Новини на цю ж тему