Візи з Росією: піар чи реальність?

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Україна вже два роки розмірковує над візовим режимом з Росією

Верховна Рада вже цього тижня може схвалити запровадження візового режиму з Росією. Проте остаточне рішення за урядом, який цю ідею не надто підтримує.

У четвер 6 жовтня Верховна Рада з подачі спікера Андрія Парубія та "Народного фронту" має розглянути постанову про запровадження візового режиму для громадян Росії.

Але, по-перше, остаточне рішення повинен ухвалювати лише уряд. По-друге, цю ідею не підтримує найбільша фракція Ради – БПП.

Якщо ж парламент таки проголосує за візи для росіян, і це рішення підтримає уряд, - реальне запровадження візового режиму може розтягнутись щонайменше на півроку.

Відкритим також залишається питання, чи зробить Росія симетричну відповідь для українців.

Візові суперечки

Ініціативи запровадити візовий режим для росіян почали лунати одразу ж після анексії Криму та початку конфлікту на сході України.

Ще 19 березня 2014 року тодішній секретар РНБО Андрій Парубій звернувся до МЗС з вимогою запровадити візовий режим з Російською Федерацією.

Копирайт изображения AFP
Image caption З 1 березня 2015 року росіяни їздять до України за закордонними паспортами, а українцям досі дозволено використовувати для поїздок внутрішні

Таке рішення пояснювали анексією, конфліктом з Росією та масовим приїздом до України громадян РФ, які брали участь у сепаратистських протестах і бойових діях.

Проте звернення РНБО тоді уряд Арсенія Яценюка проігнорував. Однак, тепер саме партія пана Яценюка знову ініціює це питання.

МЗС не був готовий до впровадження віз, адже це потребувало значних ресурсів. До того ж в уряді остерігалися симетричної відповіді росіян і негативного впливу на мільйони українців в РФ.

І тільки у січні 2015 року Кабмін запровадив в’їзд для росіян за закордонними, а не внутрішніми паспортами.

Такий порядок почав діяти з 1 березня 2015 року.

Юридично це оформили постановою кабміну, яка внесла зміни у додаток до угоди про безвізовий режим між Україною та РФ від 1997 року - про перелік документів для перетину росіянами кордону.

При цьому Росія тоді симетричного кроку не вчинила й українці й далі можуть їздити до РФ за внутрішніми паспортами.

Саме в той час багато українців уникали мобілізації та їхали на заробітки до Росії. У Москві цьому вирішили не заважати.

Федеральна служба міграції РФ тоді дозволила українцям подовжувати термін перебування у Росії "неодноразово на наступні періоди в 90 днів".

Ініціатором рішення виступив Володимир Путін, щоби прихистити українців призовного віку, які приїхали "пересидіти мобілізацію".

Копирайт изображения AFP
Image caption Володимир Путін у 2015 році не захотів ускладнювати правила поїздок українців до РФ, щоб допомогти чоловікам ухилитись від мобілізації

У Верховній Раді Андрій Парубій продовжив просувати ідею візового режиму з РФ. У лютому 2016 року у Раді з’явився відповідний проект постанови пана Парубія, під яким підписались десятки депутатів.

Тоді проект навіть схвалив комітет, проте до голосування справа не дійшла. І ось зараз, після арешту українського журналіста Романа Сущенка в Москві, "Народний фронт" та Андрій Парубій знову його актуалізували.

За останні тижні "Народний фронт" вже вдруге виступив з різкими антиросійськими ініціативами. Саме вони ініціювали ухвалення Радою заяви про не визнання легітимності новообраної Думи Росії.

Як це спрацює?

Андрій Парубій вже пообіцяв, що візове питання з Росією розглянуть у Раді 6 жовтня й на нього реально знайти потрібні голоси.

Проект рішення Ради простий – своєю постановою звернутись до Кабінету міністрів з вимогою скасувати угоду між Україною та Росією про взаємні безвізові поїздки від 1997 року.

Угоду від 1997 року не ратифікував парламент, а тому й розривати її Рада не може.

Постанова Ради не матиме негайних юридичних наслідків. Теоретично, її можуть проігнорувати, як і звернення РНБО дворічної давнини.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Андрій Парубій вперше огоолсив про намір запровадити візи для росян на посаді секретаря РНБО у березні 2014 року

Утім, уряд є підзвітним та підконтрольним парламенту. Тому не помітити таке звернення навряд чи зможе.

"Якщо Рада ухвалить постанову, уряд не зможе її проігнорувати. Тоді почнуться консультації та підготовка введення візового режиму. Звичайно, поспішати не будуть, але проігнорувати не зможуть", - запевнив ВВС Україна політолог Володимир Фесенко. І зауважив, що сам він сенсу у такому кроці зараз не бачить.

За його словами, уряд вимагатиме часу на організаційну підготовку та виділення коштів для такого кроку.

У постанові Ради вказується, що уряд має припинити дію угоди з Російською Феедерацією.

Для цього кабмін має постановою повідомити про це рішення Москву. Потому угода має втратити чинність - через півроку.

Проте, як вказують автори постанови, є можливість запровадити візи швидше – негайно припинити дію окремих її норм "для забезпечення безпеки держави і збереження громадського порядку".

Тобто, за звичайною процедурою, після рішення уряду візовий режим запрацює через півроку, але Рада може попросити зробити це якомога швидше за спеціальною процедурою ще до розірвання угоди.

Крім того, як розповів співрозмовник ВВС Україна у керівництві парламенту, Рада попросить уряд розірвати ще одну угоду з РФ - про малий прикордонний рух мешканців прикордонних регіонів.

За і проти

Прихильники запровадження візового режиму переважно аргументують це інтересами безпеки та агресією Росії щодо України.

Ініціатори постанови з "Народного фронту", зокрема Антон Геращенко, вказують, що з візами українським правоохоронцям буде набагато легше контролювати росіян, які прибувають в Україну і можуть шкодити безпеці країни.

Таку позицію підтримують українські силовики з СБУ та прикордонної служби, яким цей крок значно полегшить роботу.

"Зважаючи на участь регулярних військ РФ та її найманців у бойових діях на сході України, підтримка нею сепаратизму, діяльності незаконних збройних формувань "ДНР" та "ЛНР", вважаємо доцільним мінімізувати в’їзд в Україну громадян РФ шляхом запровадження візового в’їзду", - підтримали ініціативу Ради у Прикордонній службі.

За таке рішення Ради вже виступили "Народний фронт", Радикальна партія та "Самопоміч".

"Будь-яке обмеження у стосунках з агресором є корисним для країни, яка потерпає", - заявив керівник "Самопомочі" у Раді Олег Березюк.

У "Батьківщині" поки що уникають прямої відповіді, чи голосуватимуть за візи для росіян, хоча Надія Савченко все ж таки виступає "за".

Найбільша фракція Ради БПП скептично ставиться до візового рішення і вимагає його відкласти.

"Тут не має спрацювати принцип “назло кондуктору – піду пішки”. Варто все прорахувати, перш ніж ухвалювати такі рішення. У нас так склалося історично, що багато родин мають в тій країні родичів, багато людей працюють, тощо. Ми не можемо не враховувати ці факти”, – заявив заступник фракції БПП Олексій Гончаренко.

В "Опозиційному блоці", який часто займає проросійські позиції, запровадження візового режиму взагалі назвали провокацією та піаром керівництва парламенту і "Народного фронту".

У заявах опозиціонерів найчастіше лунають заклики подумати про мільйони українців, які живуть та працюють в Росії і, як це по них вдарить.

Аргументацію "проти" навели і в українському МЗС - під час розгляду цього питання у комітеті Ради із закордонних справ.

Найперше, дипломати зауважили, що такий крок "прогнозовано ускладнить процедуру поїздок громадян України до РФ, що призведе до зростання соціального напруження".

У 2015 році

4,1 млн

українців виїжджали до Росії

  • 1,3 млн громадян РФ приїжджали до України

AFP/Getty Images

Вони припускають, що РФ не захоче зберегти для українців безвізовий режим.

При цьому у МЗС надали статистику, що за 2015 рік до РФ виїздили 4,1 мільйона українців.

Натомість до України за 2015 рік приїздили 1,3 мільйона громадян РФ.

Ще один аргумент МЗС – суттєві витрати на організацію видачі віз у дипломатичних установах РФ такій великій кількості росіян.

Також там прогнозують витрати на видачу українцям, які живуть у Росії, закордонних паспортів для подальшого отримання російських віз.

В Росії працює посольство у Москві, а також генеральні консульства у Ростові-на-Дону, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Новосибірську.

"Це рішення призведе до активної пропагандистської компанії РФ. Воно потребує окремого аналізу наслідків впливу денонсації на чинну двосторонню договірно-правову базу", - зазначили в МЗС.

Зараз у Києві та Москві немає послів України та Росії.

Реакція Заходу і Росії?

Заступник директора Інституту світової політики Сергій Солодкий називає впровадження безвізового режиму з державою-агресором логічним кроком, який могли зробити ще два роки тому.

"Крок зрозумілий, держава вчинила акт агресії, а об’єкт агресії, захищаючись, вдається до базового кроку – візового режиму", - вказує пан Солодкий.

Проте, за його словами, Україна підходить до візового питання неготовою.

"Не було належного політичного діалогу, щоби поінформувати наших партнерів на Заході. Росія може скористатися цим, щоби показати недоговороздатність України, яка нібито демонструє волю до ескалації", - додав пан Солодкий.

Ще рік тому 46% українців підтримували запровадження візового режиму з Росією, проте зараз, за даними центру Разумкова, таких лишилося близько 30%.

Натомість кількість противників віз із Росією зросла з 40% до 52%.

Володимир Фесенко, окрім несприйняття такого кроку населенням, вказує, що і українська влада не хоче це робити першою.

"Україна не хоче робити це першою, адже ми будемо виглядати в очах західних партнерів країною, яка провокує Росію", - стверджує пан Фесенко.

Копирайт изображения Reuters
Image caption В Україні майже впевнені, що Росія відповість взаємністю та запровадить візи для українців

Хоча очікувати винятково різкої негативної оцінки Заходу також не варто.

Як вказує пан Солодкий, то й же ЄС завжди виступав за посилення Україною своїх східних кордонів.

"До них не потраплятимуть небажані елементи. Якщо б ми вели діалог і надали аргументи, розуміння б ЄС ми досягли", - вважає пан Солодкий.

Хоча і МЗС, і політики готуються у разі запровадження віз росіянам до симетричного кроку від РФ, - є шанс, що Росія збереже пільги для українців.

Так Росія вчинила в 2015 році, коли українці запровадили для росіян закордонні паспорти для в’їзду.

І причини можуть бути аналогічні – прагнення симпатій частини українців.

"Я б здивувався, якщо б Росія не вчинила симетрично. Але Росія втратила стільки прихильників в Україні, що для відновлення впливу на українців може залишити безвізовий режим", - припускає пан Солодкий.

Якщо ж РФ запровадить візи у відповідь, то у кількох мільйонів українців у Росії виникнуть серйозні проблеми.

Рішення про звернення до уряду щодо віз для РФ досить несподіване, тому експерти прогнозують, що його Рада може і не схвалити.

"Парубій не такий простий, він винесе на голосування тільки тоді, коли є голоси", - вважає Володимир Фесенко. І зауважує, що, якщо голосів не буде, - проект можуть і відкласти.

Хоча профільний комітет Ради підтримав запровадження віз для РФ, у парламенті поки що з цього питання домовленості немає.

Винесення його на голосування у четвер, попри заяви Парубія, вже під питанням. У такому разі ця тема може стати лише черговим витком піару.

Новини на цю ж тему