ЗМІ: напад у Берліні як загроза для Меркель

Ангела Меркель Копирайт изображения Reuters

Іноземна преса прогнозує розвиток подій після теракту в Берліні, критикує "інстинктивну" реакцію Дональда Трампа на цю трагедію та повідомляє про підсилення заходів безпеки на різдвяних ринка Британії.

"Жорстоке випробування"

"Жорстоким випробуванням для Німеччини та Європи" називає New York Times напад на різдвяний ярмарок у Берліні. Видання зазначає, що німецькі популісти отримали мотив для критики "людяної" політики Ангели Меркель щодо біженців.

"Ця небезпечна, хоча й передбачувана реакція, грає безпосередньо на користь "Іламської держави", яка б більше за все воліла, щоб у Європі розпочалася війна між християнами та мусульманами", - пише газета.

Крім того, трагедія в Берліні призведе до подальшої напруги в суспільстві, особливо якщо пригадати про напади на жінок в Кельні напередодні минулого Нового року, липневу атаку 17-річного афганця на пасажирів потяга та травми 15 німців, які вони отримали після того, як 27-річний сирієць підірвав себе на півдні Німеччини.

На думку New York Times, аби запобігти терористичним атакам Німеччині слід набагато більше співпрацювати з іншими країнами ЄС. Водночас видання закликає уряди не звинувачувати велику кількість мусульман Європи, які є законослухняними громадянами.

"Якщо Європа хоче вижити як маяк демократичної надії у світі,.. вона не мусить поступатися цими цінностями зараз", - підсумовує New York Times.

Меркель під ударом

Загрозою для "останньої великої надії Європи" вважає масове вбивство в Берліні Daily Telegraph.

Видання нагадує, що теракт такого масштабу в Німеччині відбувся вперше з 1986, коли вибухнула бомба на берлінській дискотеці, популярному місці серед американських військових. А загальне припущення, що злочинцем був мігрант-мусульманин, робить Ангелу Меркель персонально відповідальною за атаку "на християнські традиції Німеччини".

І це напередодні важливих для пані Меркель та її партії виборів.

На думку Daily Telegraph, наступної весни позиції канцлера можуть ще більше послабитися, адже після захоплення Алеппо Туреччина може пустити нову хвилю мігрантів до Європи.

"Канцлера Меркель буде важче усунути від влади, ніж Маттео Ренці чи Франсуа Олланда, але й вона може поступитися хвилі суспільного гніву та залишити посаду до наступних виборів, якщо підтримка її партії впаде нижче 30%", - попереджає видання.

Крім того, напад в Берліні "викрив розбіжності" між східним та західними німцями.

"Колишній захід поглинає величезну кількість іммігрантів десятиріччями. Але ті, хто зростали на сході, мають більше спільного з поляками, угорцями, чехами та іншими колишніми комуністичними суспільствами, як відмовлялися від міграції мусульман", - пише Daily Telegraph.

"Інстинктивний" Трамп

Копирайт изображения AFP

Заяви обраного президента США Дональда Трампа про напад на різдвяний ринок в Берліні можуть "посилити ти прискорити глобальний конфлікт", пише Guardian.

Видання нагадує, що попри те, що особу нападника досі не встановлено, пан Трамп звинуватив в трагедії "ісламістських терористів", яких "необхідно стерти з землі".

В одному з твітів він поєднав атаки в Берліні та Швейцарії зі вбивством російського посла в Туреччині, певно, не усвідомлюючи, що швейцарський інцидент був скерований проти мусульман.

"Без зайвих слів зрозуміло, що погано робити непідготовлені заяви... Якщо до цього додати заяви Трампа, які відрізняються від заяв міністерств закордонних справ і оборони, то до ситуації, яка й без того небезпечна, додається ще більше невизначеності", - каже політолог Елізабет Сондерз.

Guardian нагадує, що існує чимало питань до джерел інформації, які використовує Трамп, адже він публічно заявив про недоцільність отримувати щоденні звіти розвідки, а серед його "оборонних пріоритетів" відсутня Росія, яку начальник Генштабу генерал Джозеф Данфорд вважає"екзистенційною загрозою США".

Британія посилює заходи безпеки

Копирайт изображения PA
Image caption Поліція Бірмінгему патрулює різдвяний ярмарок

Після трагедії в Берліні британська поліція посилила заходи безпеки на різдвяних ринках, пише Independent.

"Для нас є загальноприйнятною процедурою переглядати плани після атак за кордоном, і зараз ми цим займаємось після жахливих інцидентів в Берліні та Анкарі", - йдеться у заяві лондонської поліції.

Поліція вже посилила патрулі на різдвяних ярмарках, а в Бірмінгемі вже встановили посилені загородження на головних дорогах, що ведуть до ринку.

"Сьогодні Бірмінгем об'єднався з Берліном, і наші думки та співчуття з жертвами, їхніми родинами та усіма, хто постраждав від нападу", - цитує голову міської ради Джона Кленсі видання.

В бібліотеці міста відкрили Книгу співчуття, а саму будівля ввечері підсвітили кольорами німецького прапору, пише Independent.

Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему