ЗМІ: "Економічний ренесанс" США та початок альтернативної історії

US dollars Копирайт изображения Getty Images

Чим загрожує націоналізація Приватбанку, хто надихає Трампа на промови та як зміниться світоустрій у 2017 році - в огляді західної преси за 29 грудня.

"Економічний ренесанс" США

З приходом Дональда Трампа до влади на США чекає "економічний ренесанс", пише у Daily Telegraph колишній радник Маргарет Тетчер Ніл Гардінер.

20 січня, після інавгурації, на країну чекає нова ера - час домінування республіканців, якого вони не бачили з двадцятих років минулого століття.

Автор називає цей період "революцією консерваторів" і каже, що її першим кроком буде лібералізація американської економіки. Окрім цього, понад усе США намагатимуться уникнути долі ЄС, який потерпає від зростання боргу та високого рівня безробіття.

На думку пана Гардінера, новообраному президенту США вдалося зібрати команду, яка попри відсутність досвіду роботи в уряді має достатню кількість успішних проектів на своєму рахунку та відрізняється креативним мисленням.

Окрім економічного процвітання, позитивних змін варто очікувати й в оборонній промисловості США, вважає автор. Зокрема, він передбачає суттєве збільшення фінансування для Збройних Сил США та збільшення видатків на оборону.

"За декілька років, США, імовірно, будуть набагато сильнішими, ніж вони є зараз, і їх ще більше боятимуться вороги та ще більше поважатимуть союзники", - підсумовує пан Гардінер.

Financial Times про "зведення рахунків" з Приватом

Копирайт изображения Getty Images

Націоналізація Приватбанку відкриває нову сторінку реформ в Україні, каже Financial Times. Бізнес-видання присвячує статтю ситуації, що склалася довкола найбільшого українського банку та попереджає про ймовірні юридичні загрози для власників його євробондів.

Видання підкреслює, що світова спільнота схвально оцінила дії української влади, особливо з огляду на занепокоєння деяких посадовців через можливість власників Приватбанку заблокувати його платежі та рахунки.

Газета нагадує, що після оголошення про націоналізацію, голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що банк мав дефіцит капіталу у 5,5 мільярдів доларів, а 97% його корпоративних кредитів надавалися "пов'язаним особам". Та нині колишнє керівництво фінансової установи з такою інформацією не згодне.

"Ми категорично не згодні з такими даними", - прокоментував ситуацію виданню колишній голова правління Приватбанку Олександр Дубілет та назвав ці заяви "міфами".

Наразі, невирішеною залишається ситуація з власниками євробондів загальною вартістю у 555 мільйонів доларів, що випущені Приватбанком, зазначає Financial Times. Українська влада натякнула, що у ході реструктуризації боргових зобов'язань банку, бонди перетворять на активи позичальника, натомість їхні власники дали зрозуміти, що готові позиватися до суду з цього приводу.

За словами аналітиків, українська влада може спробувати запропонувати взаємовигідне рішення та звернутися за допомогою до інвесторів у "неминучій інформаційній та юридичній війні" з колишніми власниками банку.

Насамкінець, Financial Times застерігає, що "зведення рахунків" затягнеться на тривалий термін.

Газета наголошує на тому, що реструктуризація банківської системи стала найбільш успішною реформою в Україні з 2014 року.

"Та з огляду на те, що економіка перебуває у депресії, у цьому секторі ще варто багато зробити аби відновити його прибутковість", - підсумовує видання.

Натхнення для промови президента

Копирайт изображения Getty Images

Новообраний президент США Дональд Трамп надихається своїми попередниками Рональдом Рейганом та Джоном Кеннеді для написання інавгураційної промови. Про це стало відомо деяким з гостей його маєтку у Флориді, повідомляє Washington Post.

"Трамп сказав, що "стиль" Рейгана та спосіб Кеннеді пояснювати великі національні амбіції відіграють ключову роль у його роздумах над промовою", - каже газета з посиланням на осіб, які знайомі з деталями розмови.

Наразі пан Трамп тісно співпрацює зі своїм помічником та спічрайтером Стівеном Міллером, проте останнім часом він особисто став більше долучатися до процесу написання промови, зазначає видання.

Washington Post цитує деяких з осіб, які особисто чули про підготовку наступного президента США до промови та кажуть, що він висловлював захоплення паном Рейганом та паном Кеннеді, зокрема його "здатністю мотивувати країну".

Насамкінець, видання додає, що у розмові з одним з професорів університету Хьюстону, пан Трамп теж висловлював своє захоплення обома політиками.

Новий світоустрій

Копирайт изображения Getty Images

Чи готові ви до нового світоустрою? Таке запитання ставить читачам своєї колонки оглядач Times Девід Ааранович.

Автор каже, що наступний рік, скоріше за все, запам'ятається новим політичним ландшафтом.

Оглядач звертається до сценаріїв, що їх деякі відомі письменники пропонували у своїх книгах, як приклад альтернативної історії, та які ще декілька років припустити було неможливо.

"Цього року я відчуваю, що ми живемо на початку альтернативної історії", - каже він.

Оглядач згадує про "брекзит" та зростання "ворожнечи до європейського проекту". Він називає це явище "альтернативною історією в уповільненій зйомці", адже його наслідки достовірно можна буде оцінити лише з часом.

Натомість президентство Дональда Трампа стане "миттєвою" зміною, каже автор.

19 січня він ще не буде президентом, натомість 20 січня - вже обійме цю посаду. З цього моменту, поствоєнний порядок залежатиме від нього і від того, наскільки він дотримуватиметься своїх передвиборчих обіцянок.

"Я не наполягаю на тому, що Трамп - це Муссоліні, а "брекзит" є передвісником європейської війни", - зазначає пан Ааранович.

"Та я кажу, що ми знаходимося у моменті історичного зламу, обираючи напрямок, що надзвичайно відрізняється від того, яким ми рухалися десятиліттями", - підсумовує оглядач Times.

Огляд преси підготувала Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів