ЗМІ: смог зіпсував Новий рік мільйонам китайців

Копирайт изображения Reuters
Image caption Отак виглядало 2 січня у китайському місті Тяньцзінь

Як китайці зустріли Новий рік, чому Британія перетвориться на будівельний майданчик, скільки правильних рішень має прийняти Дональд Трамп і чим особливі цьогорічні президентські вибори у Франції - в огляді західної преси.

Непроглядний новий рік

Із товстим шаром токсичного смогу, перекриттям доріг і скасованими авіарейсами - так мільйони жителів Китаю зустріли новий рік, пише Guardian.

У перший день 2017-го року забрудненість повітря у Пекіні перевищила допустиму норму в 24 рази. Через це скасували понад 100 рейсів, і всі автобуси, якими люди дістаються до столичного аеропорту, не виїхали з гаражів.

Як пише газета, у сусідньому місті Тяньцзінь влада перекрила центральні автошляхи через низьку видимість на дорогах і небезпеку аварій.

Метеорологи попередили, що густий смог висітиме над містом до 5 січня. У цілому 24 міста на півночі Китаю зустріли новорічні свята із червоним рівнем небезпеки, що означає дуже високу забрудненість повітря.

"Десятиліття економічного розвитку зробили їдке повітря буденністю у майже всіх головних китайських містах. Головними забрудниками є державні електростанції, що працюють на вугіллі, а також ТЕС і металургійні заводи, розташовані переважно в північних провінціях", - пише Guardian.

Узимку смог посилюється через те, що палять вугілля, аби забезпечити теплом мільйони людей.

"Ранок нового року в Пекіні. Я подумав, що осліп", - прокоментував стан навколишнього середовища один з користувачів китайської соціальної мережі Sina Weibo, опублікувавши фото вікна, за яким мало що видно.

Тим часом середній клас стає "все менш терпимим до смертельно небезпечного повітря", відзначає видання. У грудні десятки тисяч "смогових біженців" переїхали до місць із більш ясним небом, зокрема до Австралії, Індонезії, Японії та Мальдів.

Тут буде місто-сад

Копирайт изображения PA
Image caption Вересень 2016 року: у рамках проекту "містечок-садів" будуються перші будинки

Британія продовжує боротися з браком нестачі житла. Як пише Times, уряд має намір оголосити про старт будівництва 14 нових містечок по всій країні.

Більшість із них буде розрахована щонайменше на півтори тисячі будинків. Планують також звести три більших міста, де побудують від 10 тисяч осель.

За словами британських міністрів, план передбачає створення зелених зон, облаштування транспортного сполучення з великими містами і, власне, будівництво високоякісного і недорогого житла.

"Міста-сади, що їх розвиватимуть місцеві громади, мають неймовірний потенціал, адже вони створять житло, потрібне цим громадам. З'являться не лише оселі, але й нові робочі місця", - вважає міністр із питань забезпечення житлом Гевін Барвелл.

На його думку, загалом вдасться звести майже 200 тисяч домівок.

Times зазначає, що перша заява прем'єрки Терези Мей у новому році вказує на те, що впродовж наступних 12 місяців будівництво житла буде одним із пріоритетів уряду. Плани міністрів уже оцінив виконавчий директор британської кампанії за збереження сільської Англії Шон Спірс.

За його словами, будівництво міст-садів є кращим, ніж "те, що зараз відбувається у надто багатьох регіонах країни". Йдеться про "проекти низької якості, які недбало вмостили посеред сільської місцевості попри нарікання місцевої опозиції і без дотримання принципів вдалого планування", зазначив він.

"Чи виявиться Трамп хорошим президентом?"

Копирайт изображения AP

На думку автора статті в Independent, цьогоріч світ стоїть перед цілою низкою невизначеностей. Та найбільша з них звучить так: "Чи буде Трамп хорошим президентом?".

Масштаб цієї невизначеності зумовлений вагою США у світі, відзначає Independent.

"Якщо цього року Євросоюзу судилося розпастися (що є малоймовірним, але не немислимим), це засмутить багато людей у Європі, але не стане катастрофою для світу в цілому. Але якщо США припустяться справді значної політичної помилки, тоді 2017-й стане катастрофою", - пише автор.

Він згадує, що історія США знала "поганих президентів" та тих, кому просто не пощастило.

Та водночас - звертає увагу на стійкість американської політичної системи, а також пише, що зараз "не найбільш небезпечний момент для світу".

"Усе, що ми за межами США просимо від наступного президента - це розумної компетентності. А ширша сила екстраординарної нації зробить усе решту", - підсумовує автор.

До бою

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Поки що серед кандидатів у президенти Франції веде перед Франсуа Фійон, але усе - дуже невизначено, пише Echos

Поки французи святкують Новий рік, кандидати в президенти активно входять у виборчу кампанію, що має завершитись перемогою одного з них навесні, пише Echos.

"Хоча соціологи віддають перевагу (представнику правих. - Ред.) Франсуа Фійону, гра залишається відкритою, адже є надто багато невизначеності", - відзначає газета.

Видання нагадує, що особливістю цьогорічних виборів є те, що чинний глава держави не боротиметься за переобрання. Франсуа Олланд став першим французьким президентом за більш ніж півстоліття, який не висуватиме свою кандидатуру вдруге.

Крім того, це перші президентські вибори в умовах надзвичайного стану з 1958 року.

Дію надзвичайного стану, запровадженого після паризьких нападів, подовжили до липня 2017 року через високу загрозу терактів, а прем'єр Бернар Казньов заявив, що треба готуватися до "затяжної війни".

Газета не виключає сюрпризів за результатами виборів глави держави.

"Брекзит, перемога Дональда Трампа, провал конституційної реформи, що зніс уряд Маттео Ренці в Італії, а також поразка Ніколя Саркозі та Алена Жюппе на праймеріз правих і правоцентристських кандидатів показали, що жодне з припущень не можна виключати", - пише Echos.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC