Культогляд: повернення Pink і скандальний портрет підлітка

В огляді світових культурних подій від:

  • Група року
  • "Кішки й дівчата"
  • Повернення "лайливої та відвертої"
  • На туфлі для професора
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Демонстрація на підтримку жіночого руху під хештегом #MeToo

Рух року

Журнал Time назвав "Людиною року" "тих, хто прорвали тишу", а саме жіночий рух, який розгорнувся під хештегом #MeToo, і глобальну суспільну дискусію, яку вони викликали, повідомляє The New York Times.

Як заявив головний редактор журналу Едвард Фельсенталь, рух спричинив "найшвидші соціальні зміни, які ми могли бачити протягом десятиліть, які почалися завдяки особистим актам мужності жінок та деяких чоловіків".

Як нагадує видання, матеріали розслідувань звинувачень у сексуальних домаганнях, висунутих проти відомого кінопродюсера Гарві Вайнштайна, які були опубліковані у жовтні газетою The New York Times та журналом The New Yorker, спричинили хвилю відвертих заяв з боку жінок.

Після того, як Time оголосив свій вибір, Тарана Бурке, автор ідеї MeToo, і актриса Аліса Мілано, яка останнім часом допомагала популяризувати кампанію, заявили, що не планують зупинятися на досягнутому.

"Від початку я говорила, що це не мить, а рух. Думаю, що справжня робота починається саме зараз. Хештег був лише заявою, а тепер треба вставати і брати до роботи", - розповіла Бурке.

Мілано ж прагне, аби компанії ухвалювали "кодекси поведінки" і наймали більше жінок.

"Ми все це розворушили, й ми маємо підтримувати одна одну і сказати: досить, більше ніколи", - заявила актриса.

Копирайт изображения THOMAS URBAIN/AFP/Getty Images
Image caption "Замріяна Тереза" французького художника Бальтюса

"Зніміть це негайно"

Попри протести деяких активістів, один з найбільших музеїв світу, нью-йоркський Метрополітен, відмовляється прибрати з експозиції картину "Замріяна Тереза" французького художника Бальтюса, пише Daily Mail.

Бальтюс, справжнє ім'я якого Бальтазар Клосовські де Рола (1908-2001), відомий портретами дівчат та молодих жінок. Його колекція під назвою "Бальтюс: кішки й дівчата - полотна і провокації" цими днями виставляється у Метрополітен.

Картина, яка викликала бурхливе обговорення, зображує дівчину-підлітка, яка сидить на стільці, зігнувши одну задерту ногу в коліні так, що видно її спідню білизну.

Втім, Міа Мерріл, яка зареєструвала електронну петицію з вимогою зняти картину з експозиції, вважає, що картина має сексуальний підтекст і зображує дівчину під чоловічим кутом зору.

"Враховуючи теперішню ситуацію навколо звинувачень у сексуальних домаганнях, кількість яких збільшується щодня, виставляючи цю роботу для масового перегляду, Мет романтизує вуаєризм і об'єктивізацію дітей", - йдеться в її петиції. На її думку, музею було б нескладно знайти заміну цьому полотну в його багатій колекції.

З нею не згодний представник музею Кен Вайн, який бачить у візуальному мистецтві привід для обговорення "шляхом поінформованої дискусії та поваги до креативного висловлення" і заохочення "еволюції теперішньої культури".

Копирайт изображения DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images
Image caption 38-річна американська співачка Pink з тріумфом повернулася на сцену

Pink повернулася

Після п'ятирічної перерви на виховання дітей 38-річна американська співачка Pink (Пінк) з тріумфом повернулася на сцену. Її пісні "продаються краще ніж у Тейлор Свіфт, і вона все така ж красномовна", з захопленням описує Telegraph виконавицю, відому відвертими піснями про власне складне дитинство, стосунки з чоловіком і ставлення до американської політики.

Як розповідає Pink, попри 50 млн проданих запасів її попереджали перед виходом першого після паузи альбому, що "поп-співачки, яким за 35, не потрапляють на радіо".

Втім, сталося, як гадалося Pink: її новий альбом Beautiful Trauma дебютував на вищих щаблях рейтингу Billboard у Британії та США цього жовтня. Вона побила рекорд початкових продажів серед жінок, який досі тримав альбом Lemonade, випущений Beyoncé у 2016 році.

Головний сингл нового альбому під назвою What About Us присвячений політиці президента Дональда Трампа і звертається до "усіх тих позбавлених прав людей, яких він зрадив". Втім, вона бачить надію в спільних зусиллях людей, "доведених до відчаю і змушених шукати шляхи виживання".

"Лайлива, задумлива, задириста і співчутлива, все по черзі, вона каже, що ніколи не припиняла почуватися 12-річним хлопчиськом всередині. Її жорстока чесність, як у піснях, так і в інтерв'ю, досі відрізняє її серед інших", - пише газета.

Так, в інтерв'ю Telegraph вона розповіла про "гендерно-нейтральний" підхід до виховання дітей і про те, що прийняла плани шестирічної доньки Віллоу одного дня "одружитися з африканською жінкою".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption 63-річна мисткиня і професор Любейна Хімід планує купити "дійсно гарне взуття"

Професор та її премія

"Гірко-солодкою" назвала перемогу лауреат цьогорічної премії Тернера, однієї з найбільш престижних у сучасному мистецтві, Любейна Хімід. У інтерв'ю Guardian 63-річна мисткиня і професор сучасного мистецтва з Університету центрального Ланкаширу розповіла про своє ставлення до премії та про плани, як витратити отримані 25 тисяч фунтів.

"Я думаю, що б я могла зробити, якби виграла її, коли мені було 40. Було б чудово. Але, думаю, що тепер мені є більше що сказати, і тепер маю добру нагоду зробити це. Але мені залишилось небагато жити. Коли попереду 20 років це не одне й те саме, що 63 роки позаду", - усміхається Хімід.

У галереї Ференс, де виставляються роботи номінантів на премію Тернера, є і її зал, наповнений "буйством кольорів, драмою і яскравими роботами, які відкривають темні та навіть небезпечні сторони, чим більше ти споглядаєш", розповідає видання.

За словами мисткині, народженої на Занзібарі та вихованої в Англії, рішення виставити інсталяцію 1987 року, яка показує великі вирізані фігури Маргарет Тетчер і Рональда Рейгана, які фліртують під поглядами критиків і чорношкірих слуг, прийшло до неї, "тому що я не могла повірити, що при владі знов жінка-прем'єр-міністр і американський президент, з якого сміються".

Що ж до самої премії, Хімід планує купити "дійсно гарне взуття". Але більша частина грошей піде на підтримку інших митців, особливо на "подолання колосальної прірви між дуже значним суспільним інтересом до мистецтва та обмеженою уявою преси щодо його висвітлення".

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему