FT: проблем з газом не буде

Financial Times у статті про кредитно-газові справи України 13 грудня пише із посиланням на українського міністра закордонних справ Порошенка, що “Україна упевнена, що ще одна зима із проблемними поставками газу Європу не очікує.” Але упевненість у цьому була б набагато міцнішою, якби Україна отримала хоча б частину із 3.5 мільярдної позики до кінця року:

“Якщо ми відновимо свою співпрацю з МВФ, у нас зовсім не буде причин турбуватися стосовно платежів за газ. Без допомоги МВФ, ризики несплати дещо зростають, але я і в такому разі не бачу якихось справді серйозних загроз,” – заявив Петро Порошенко в інтерв’ю FT.

Натомість відразу два російські видання пишуть, що у разі, як Україна не зможе отримати хоча б частину чергового траншу від МВФ, платежі за російський газ, а відтак, і його поставки у січні, можуть опинитися під загрозою зриву.

“Незавісімая газета” у статті “Київ готує Москві Різдвяний сюрприз” пише про те, що уряд Юлії Тимошенко “шукає кредити по всьому світу.”

Видання також докладно пише про візит до Вашингтону української урядової делегації, під час якого віце-прем’єр Григорій Немиря намагався отримати згоду МВФ видати Україні принаймні 2 мільярди із четвертого траншу на загальну суму у 3.5 мільярди доларів. Надання цього траншу було відтерміноване фондом до завершення президентських виборів в Україні. Тоді голова МВФ Домінік Сросс-Кан заявив, що хотів би бачити більше згоди у діях представників різних гілок української влади.

“Незавісімая газета” також розповідає про зв’язок між кредитами від МВФ та оплатою російського газу, посилаючись на слова українського віце-прем’єра:

“Вперше Немиря сказав про це місяць тому. Він повідомив, що жовтневі поставки газу були оплачені у листопаді за рахунок спеціальних прав запозичення МВФ, які були конвертовані у валюту. Цих грошей також вистачило для розрахунків за газ у грудні. Але якщо четвертий транш стабілізаційного кредиту МВФ не буде виділений до січня, то, можливо, Україна не зможе сплатити за грудневі поставки газу,” – пише “Незавісімая газета.”

Видання згадує і про інший візит українського урядовця до Вашингтону, - міністр закордонних справ Петро Порошенко під час свого візиту до США також зустрічався із заступником директора-розпорядника МВФ Джоном Ліпські. Після повернення до Києва пан Порошенко заявив, що питання із виділенням грошей МВФ до завершення виборів ще може вирішитися позитивно для України.

Про те, що січневі платежі України за газ постали перед загрозою зриву пише у статті “Ні тепло, ні холодно” і ще одне російське видання - “Время новостей”.

Автори газети також розповідають про візит до Вашингтону української делегації, а також про те, що всі газові платежі впродовж останніх місяців здійснювалися завдяки грошам МВФ – не тільки кредитам, але й коштам від розподілу “спеціальних прав запозичення” між акціонерами фонду.

“Время новостей” також вважає, що МВФ нині має ухвалити надзвичайно складне рішення:

“МВФ, виглядає, знаходиться у вкрай скрутному стані, - схоже, схожих проблем у фонду не було від 1999 року, коли йому довелося припинити кредитування Росії на тлі анти терористичної операції у Чечні. Зараз в Україні відбувається повномасштабна політична криза, обтяжена передвиборчою кампанією. Влада бере на себе нічим не підкріплені соціальні зобов’язання, при тому, що затвердженого бюджету на наступний рік не існує, а проект бюджету такий, що краще його б взагалі не було.” Ці обставини, м’яко кажучи, не сприяють продовженню кредитування. І за будь-якої іншої ситуації МВФ із стовідсотковою вірогідністю взяв би паузу принаймні до оголошення результатів виборів. Але зараз ситуація така, що фонд можуть звинуватити у безвідповідальності – Україна явно перебуває у стані економічної кризи, а нестача коштів для оплати газу може спровокувати і нову енергетичну кризу європейського масштабу,” – пише “Время новостей.”