Преса світу дивиться на спадок Майдану

П'ять років тому слова "Майдан", "Ющенко", "Помаранчева революція" виднілися на перших шпальтах чільних газет світу впродовж багатьох днів.

У дні перед президентськими виборами-2010 ці слова знову з'являються в міжнародній пресі, але вже далеко не на провідних шпальтах і оточені зовсім іншими оцінками. Серед них є й обережно-оптимістичні, але майже всі заголовки говорять про розчарування чи відхід у минуле ідеалів Майдану.

Редакційна стаття в Файненшл таймс

Стаття в недільній газеті Обзервер

Журнал Ньюзуїк пише в статті "Кінець помаранчів": "В українських виборах зрозуміло тільки одне: Росія не переможе, що б вона не казала". Стаття одразу ж додає, що Росія не забариться оголосити себе переможницею.

Журнал пише, що Росія, зокрема Путін, уже 5 років працює на те, аби в ній не могло статися нічого подібного до Помаранчевої революції, і на падіння Помаранчевої коаліції в Україні, і ці зусилля, на думку автора, були нищівними в своїй ефективності.

"Але хоча перемога Януковича може виглядати як велика перемога для Москви, насправді ж вона куди менша, ніж здається. Багато в якому сенсі він уже не є людиною Москви. А Україна так глибинно змінилася, що її не можна перетворити знову на вассала Москви, навіть за бажання. "Помаранчеві" методи "українізації", такі як заборона російської мови на національному телебаченні та під час вступних іспитів в університети, фактично створили чітку нову національну свідомість. А особистий досвід участі в акціях народовладдя дав звичайним українцям відчуття, що вони мають право прямої участі в політиці - хоч останнім часом вони користалися цим правом переважно для того, щоб лаяти "помаранчевих" політиків. Отож справжнім переможцем майбутніх виборів буде ні Росія, ні США, а сама Україна", - пише журнал.

Журнал доходить висновку, що впливати на країну з-за кордону важко, це швидко призводить до проблем, як довів прихильний до Росії Янукович і прихильний до США Ющенко. "Україні потрібен баланс", - підсумовує Ньюзуїк. "...понад 60 відсотків українців сподіваються одного дня вступити до ЄС і більше не чекають від Росії підтримки і захисту. Непоганий результат, як на провальну революцію".

"Спадок скис"

Файненшл Таймс, яка в понеділок у досить різких виразах характеризувала основних претендентів на президентське крісло в своїй редакційній статті, у вівторок вміщує репортаж Романа Олеарчика з України. Він подає думки багатьох учасників подій 2004 року - зокрема, Євгена Золотарьова, нині екологічного активіста, Владислава Каськіва - нині прибічника Тимошенко, Дмитра Потєхіна - правозахисника, - та тодішнього учасника Майдану Петра Кобрина з Західної України.

Газета переказує вже давно знайому українцям історію надії на помаранчеву команду та розчарування результатами її роботи, але підсумок статті так само не є повністю песимістичний: багато зі співрозмовників автора кажуть, що демократія і багатопартійна система, навіть якщо внаслідок неї на президентських виборах таки переможе Віктор Янукович, вже і сама по собі є перемогою Майдану.