Британська преса про ''яскраві'' вибори в Україні

Активістки руху Femen біля ЦВК
Image caption Вибори в Україні "яскраві"

Британська преса у п’ятницю підсумовує виборчу кампанію в Україні: посол Британії в Ґардіан про важливість України для Європи; Файненшіал Таймс про те кого підтримують олігархи; Таймс про нокаут «культуриста» Тігіпка.

Британський посол в Ґардіан про «яскраві» вибори

Посол Британії в Україні Лі Тернер у своїй статті в Ґардіан про українські вибори пише, що від виборчої телереклами може запаморочитися в голові: «Окрім звичного розмахування прапорами та виборчих обіцянок можна побачити ролики, в яких все що завгодно - від потягів, літаків і тракторів до тигрів, дітей, які на дорозі чекають на автобус, і, мій улюблений, чоловіка, який обіймає козу і заявляє про свої політичні вподобання».

На думку британського посла, демократія в Україні за 5 років після помаранчевої революції зміцнилася і різноманіття кандидатів свідчить про відкритість і важливість цих виборів.

Виборчий процес, як і результат, пише посол, допоможуть показати як швидко Україна зможе просунутися до євро інтеграції.

Чому Україна важлива

Лі Тернер наводить три причини чому Україна є важливою для Європи.

Перша – це те, що вона велика і міститься на історичному перехресті з Азією, а також межує з ЄС і Росією. Тому, твердить посол, важливо, аби Україна була демократичною і стабільною. І нагадує, що Британія «енергійно підтримує членство України», коли Україна виконає певні передумови.

Друга – це тому, що вона має протяжний (1500 кілометрів) кордон з Росією. На думку посла, якщо Україна буде міцніша й матиме краще керівництво менш ймовірними будуть конфлікти з Росією у майбутньому.

Третя причина, на думку посла, це те, що якщо Україна (яка є найбільш демократичною країною з колишнього Радянського Союзу, окрім Балтики) стане успішною демократією з плюралістичними засобами інформації, це покаже решті регіону, що є альтернатива авторитаризму й владі однієї партії, а також зміцнить її перспективи вступу до ЄС і, якщо вона захоче, до НАТО. Але якщо рух України до демократії провалиться через політичну боротьбу, або виборчий хаос, це надішле зовсім інший сигнал.

Ключове питання – що буде після виборів

Посол пише, що Україна зараз має більшу свободу, ніж 5 років тому, але що звинувачення про потенційні фальсифікації не затихають. Лі Тернер радить покладатися на ОБСЄ, чиє завдання полягає в тому, аби визначити чи були вибори чесними і справедливими.

Посол Тернер вважає, що яким би не був результат, він не погоджується з тими, хто каже, що Україна неминуче повернеться спиною до Європи.

Виклик для України не в тому, аби обрати між Європою і Росією, а в тому, аби збалансувати стосунки з обома сторонами.

FT: олігархи в Україні роблять ставки на виборах

Image caption Рінат Ахметов підтримує Віктора Януковича

Файненшіал Таймс пише, що еліта в Україні намагається «маніпулювати політичною ситуацією для власної вигоди.»

Газета зауважує, що економічна криза завдала значної шкоди олігархам в Україні, але не настільки сильної, аби вони припинили надавати гроші й свою впливову підтримку провідним кандидатам на виборах.

Файненшіал Таймс цитує політолога Вадима Карасьова, який каже, що в олігархів «не такі глибокі кишені, як були колись», але «вони роблять ставки на сильного кандидата, який може захистити їхні інтереси.»

На цих виборах, твердить FT, бізнесмени-мільярдери найбільше підтримують Віктора Януковича. Однак, інші бізнесмени «вилаштовуються» за Юлією Тимошенко. А є й такі, які ще досі не визначилися зі ставками, чекаючи на переможця.

Часопис цитує Сергія Таруту – сталевого мільярдера, який надає перевагу Тимошенко, який каже, що «Еліта в Україні прив’язана до політичного протистояння». За його словами, деякі провідні бізнес-групи «активно залучені до політичної боротьби і маніпулюють політичною ситуацією задля власної вигоди.»

Олігархи – веде далі FT – мають значний вплив в Україні на відміну від Росії, де їхню свободу обмежили. 10 провідних бізнесменів, які контролюють металургію та хімічну промисловість, володіють більшість засобів інформації і спрямовують гроші в політику, зокрема, на виборчу кампанію.

Віктора Януковича підтримує найбагатший в Україні Рінат Ахметов, а також Дмитро Фірташ, для якого вибори є «особливо важливими».

Юлію Тимошенко підтримують пан Тарута і Віталій Гайдук, колишній партнер в ІСД. На минулих виборах вони підтримували Віктора Ющенка, але потім перейшли на бік Тимошенко, коли «виявилися його слабкості як президента».

Пан Тарута твердить, що пан Ющенко не спромігся втілити економічні реформи, долучившись до політичної боротьби і опікувався своїми улюбленими проектами, як «пробудження української національної тотожності.»

FT пише, що Петро Порошенко, "кондитерський магнат", який був близьким до Ющенка, також перейшов на бік Тимошенко разом з успішним і молодшим Костянтином Жеваго, якому належить контрольний пакет акцій в Феррекспо, яка видобуває залізну руду.

FT називає серед бізнесменів, які ще не визначилися, Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова (група Приват). Вони не підтримують якогось окремого політика, але демонструють свою зацікавленість.

У подібній позиції, на думку, газети, й Віктор Пінчук, голова групи Інтерпайп і зять Леоніда Кучми. Його телеканали, твердить газета, виділяли однаковий час усім кандидатам.

Попри свою роздільність провідні бізнесмени всі твердить, що прагнуть політичної стабільності, ефективного уряду й реформ, орієнтованих на ЄС.

Однак, на практиці, пише газета, вони не поспішають зі змінами.

Image caption Жінки голосуватимуть за "культуриста" Тігіпка?

Таймс: Нокаут героям помаранчевої революції від «культуриста»

Кореспондент Таймс вважає, що Сергій Тігіпко «може зруйнувати» кампанію Юлії Тимошенко і вийти до другого туру з Віктором Януковичем. Пан Тігіпко як «свіже обличчя» пропонує сильне лідерство замість політичної боротьби, яка паралізувала країну – пише газета.

Кореспондент твердить, що популярність «культуриста» і колишнього міністра економіки різко зросла (особливо серед жінок) після того як його фото з’явилося на обкладинці російського видання журналу Men’s Health.