Преса: Україні загрожує національне банкрутство

прихильники Януковича біля ЦВК, 18 січня (фото АП)
Image caption Прихильники Віктора Януковича біля ЦВК, 18 січня

Міжнародні часописи про «завершення політичної кар’єри Ющенка», перспективи Януковича і Тимошенко в другому турі і як новий президент даватиме раду можливому «національному банкрутству».

Нью-Йорк Таймс пише, що головне питання в другому турі буде в тому, чи підтримають пані Тимошенко виборці, які ідеологічно ближчі до неї, ніж до Віктора Януковича.

Пані Тимошенко, пише Нью-Йорк Таймс «з її провокаційними промовами та селянською косою давно є постаттю, яка поляризує. Але, якщо вона об’єднає інших кандидатів аргументами про те, що пан Янукович означає крок назад для України, то вона може продемонструвати сильний результат у другому турі.»

Нью-Йорк Таймс зауважує, що результат Віктора Ющенка означає лише «завершення його політичної кар’єри» і пояснює його низьку популярність «слабкою економікою та паралічем уряду».

Все залежить від Тігіпка?

Британська Ґардіан цитує оглядачів, які вважають, що Тимошенко має міцні позиції для того, аби перемогти Януковича у другому турі.

Ґардіан цитує Ендрю Вілсона з Європейської Ради зовнішніх відносин, який каже про Віктора Януковича, що «його стратегія полягала в тому, щоб завдати потужного удару в першому турі, але що, за даними екзит-полу, його перевага не є вирішальною.»

Ґардіан пише, що вирішальним буде те, кого у другому турі підтримають виборці, які проголосували за мультимільйонера Сергія Тігіпка, який виявився на третьому місці, і припускає, що пана Тігіпка «можна переконати підтримати Тимошенко в обмін на посаду прем’єра».

Перемога Януковича, пише газета, означала б «дивовижний розворот драматичних подій 2004 року».

Газета також пише, що як Тимошенко, так і Янукович у випадку поразки, ймовірно, звинуватять одне одного у фальсифікаціях і будуть оскаржувати результати, але тепер суд має «двох суперницьких суддів.»

Навіть Ющенко відмовився від помаранчевого кольору

Британська Таймс пише, що успіх пана Януковича у першому турі є «дивовижним поверненням для людини, чию долю мала вирішити Помаранчева революція.» Він скористався розчаруванням виборців, обурених політичним протистоянням Тимошенко і Ющенка – зауважує газета.

Єдиний слід від помаранчевого кольору на цих виборах – пише автор – був чоловік у костюмі Тигри, який намагався заохотити людей сфотографуватися з ним у Києві. Віктор Задорожній – 25-річний чоловік всередині костюму - сказав, що підтримує Януковича, бо «він не продасть країну, як Тимошенко. Він принесе стабільність.»

Навіть Віктор Ющенко відмовився від помаранчевого кольору – пише газета.

Другий тур "на тлі фінансової руйнації"

Діловий часопис «Вол Стріт Джорнал» вміщує статтю Крістофера Ґренвілла – директора дослідницької компанії Trusted Sources, який твердить, що «Україна прямує до національного банкрутства.»

Газета пише, що другий тур виборів відбудеться на тлі «фінансової руйнації».

Було давно зрозуміло, пише газета, що поразка Віктора Ющенка приведе до політичного зближення України й Росії: пан Янукович обіцяє, що Україна не буде членом НАТО, а Юлія Тимошенко обіцяє референдум, що на практиці виключає членство в НАТО. Але – пише автор – менше говорять про те, що перспективи такої геополітичної зміни будуть підсилені «неминучим національним банкрутством» України, що призведе до того, що Росія стане «Абу Дабі» у випадку з українським «Дубаї», рятуючи близького сусіду.

Газета пише, що досі МВФ допомагав рятувати економіку, але відтепер «полиця – порожня» і єдиним шляхом зберегти резерви України і втримати гривню буде жорстка економія.

Новий президент і уряд будуть змушені відмовитися від своїх передвиборчих обіцянок і скоротити бюджеті витрати, а також підвищити ціни на енергію для споживачів – вважає автор.

Якщо витрати не скоротять, це призведе до низки дефолтів. Нафтогаз і Укрзалізниця вже не могли сплачувати борги – зауважує газета.

Далі газета пише, що справжня проблема «хронічного політичного хаосу» полягає в поділі контролю над виконавчою владою між прем’єром і президентом і єдиним виходом є «радикальна конституційна реформа, яка б закріпила провідну роль парламенту, де б вирішувалися внутрішні розбіжності».

«Вол Стріт Джорнал» пише, що навіть якщо станеться диво і з’явиться політичний лідер, який контролювати й президентство і парламент, і навіть за умови відновлення фінансування МВФ, Україна постане перед величезними зовнішніми боргами.

І на додаток вона має 37 млрд. доларів боргу, який треба виплатити цього року.

Єдиний вихід як залатати цю дірку – вважає автор – це допомога Росії. Чи звернеться Україна по таку допомогу – запитує автор і як відреагує Росія? «Як би там не було, фінансову допомогу Росії треба розглядати як природній розвиток, як, наприклад, відповідь США на кризу в Месиці 1994 року» - вважає автор в «Вол Стріт Джорнал».