FT: різниця між Тимошенко і Януковичем?

"Українські суперники чубляться посеред побоювань фальсифікацій" - під таким заголовком кореспонденти Financial Times Стефан Вагстиль і Роман Олеарчик пишуть про атмосферу перед другим туром президентських виборів в Україні.

Слова, слова, слова...

"Він називає її брехункою, яка мала б сидіти на кухні. Вона каже, що він боягуз. Повітря аж густе від тверджень про корупцію і виборчі фальсифікації," - такими словами відкривається стаття Financial Times. На президентських виборах в Україні запанувала жорстка риторика в словесних перепалках між лідером опозиції Віктором Януковичем і вродливою прем'єр-міністром Юлією Тимошенко перед другим туром виборів у неділю. Обоє змагаються за те, щоб замінити на посаді Віктора Ющенка, колись героя помаранчевої революції, який вибув зі змагання в першому турі минулого місяця, нагадує газета.

Financial Times далі переповідає події минулих двох днів виборчої кампанії - неодноразові запрошення харизматичної пані Тимошенко, аби її опонент зійшовся з нею в словесному двобої на теледебатах, його відмови, як вона 100 хвилин ефіру присвятила його критиці тощо. Беручи до уваги атмосферу останніх днів кампанії, поширилася стурбованість можливими виборчими підтасовками, пише Financial Times, а невеликий відрив між кандидатами може спричинити оскарження результатів у судах і акції протесту.

Чи є різниця?

Пані Тимошенко і пан Янукович - дуже різні політичні постаті, зауважує газета, і їхні позиції з ключових питань відмінні, особливо коли мова про закордонну політику. Віктор Янукович каже, що пані Тимошенко гарно говорить, але не виконує обіцянок. Але її заступник Григорій Немиря цю тезу відкидає і називає її "європейським продемократичним лідером". А пана Януковича, навпаки, описує як пострадянського "дуже бюрократичного номенклатурного політика".

Image caption Обом доведеться мати справу з міжнародними реаліями і наслідками кризи

Як пише Financial Times, обидва лідери визнають зростання впливу Росії, але пан Янукович більшою мірою тяжіє до Москви. Обоє підтримують інтеграцію з Європейським Союзом, але пані Тимошенко вважається сильнішим двигуном такої політики. Її кандидатуру підтримало найбільше угрупування Європарламенту -Європейська народна партія, тоді як Партія регіонів Віктора Януковича встановила партнерство з політичною партією Владіміра Путіна Єдіная Россія. Газета цитує Олега Рибачука, колишнього голову секретаріату президента, який каже, що пані Тимошенко - гарна актриса, яка навчилася грати потрібну роль на європейській сцені, тоді як Янукович буде "прийнятним лише у Москві".

На відміну від нинішнього президента Ющенка, обоє кандидатів усвідомлюють, що питання членства в НАТО знято з порядку денного через небажання заходу розширювати альянс в умовах спротиву Росії. Однак пан Янукович висловив наміри приєднатися до митного союзу між Росією, Білоруссю і Казахстаном - крок, здатний ускладнити переговори з ЄС про зону вільної торгівлі.

Спільні виклики

Змалювавши різницю між кандидатами і в сфері енергетики, Financial Times наголошує, що всі ці відмінності не варто перебільшувати в час, коли Київ має обмежені варіанти в зовнішній політиці. Обидва кандидати матимуть справу з Євросоюзом, скептично налаштованим щодо здатності України інтегруватися до ЄС, зі США, які переймаються далекими від Європи питаннями, і Росією, яка рішуче налаштована зміцнити свій вплив в Україні, хоч би якими були результати виборів. Як сказав один російський політик:"Ми зробили ставку на них обох".

В сфері економіки різниця між кандидатами також радше в риториці, ніж у дійсності, пише Financial Times. Обидва лідери змушені будуть піднімати економіку, підірвану кризою, і відновлювати співпрацю з МВФ, який призупинив пакет фінансової допомоги минулої осені. Але в управлінні економікою більше послідовності буде за президентства Тимошенко, вважає Financial Times, яка співпрацювала з МВФ на посаді керівника уряду. Газета цитує на сам кінець співвласника групи ІСД Сергія Таруту, який каже, що обом кандидатам доведеться здійснювати ринкові реформи. Бо ситуація в економіці, за його словами, настільки складна, що іншого виходу просто немає.