Грищенко: Замість урану – сильний політичний сигнал

Грищенко
Image caption Грищенко: Я не пригадаю такої предметної й системної розмови, як між Обамою і Януковичем

Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко в інтерв’ю тижневику «Дзеркало тижня» сказав, що відмова України від високозбагаченого урану – «це не втрата, а здобуток».

Газета пише, що президент Янукович на зустріч до президента США Барака Обами привіз давно і довгоочікуваний американцями подарунок – рішення РНБО про те, що Україна відмовляється від своїх запасів високозбагаченого урану.

Тижневик намагався з’ясувати, що отримає Україна в обмін на уран?

За словами Костянтина Грищенка, Україна отримала серйозні гарантії з вуст американського президента:

«Тепер у нас є рішення про одержання натомість такого ж самого еквіваленту урану, тільки низькозбагаченого. США зобов’язуються забезпечити цей процес, як і створення найсучасніших (яких, крім США, ніде й немає) науково-дослідних установок.»

Пан Грищенко твердить, що ще на стадії підготовки рішення РНБОУ, яке Янукович повіз до США, «не знайшлося жодного вченого, принаймні жодного керівника […] науково-дослідних і навчальних інститутів, який би сказав, що їм потрібен саме високозбагачений уран для якоїсь практичної потреби.»

За його словами, всі науковці одностайні в тому, що Україна тільки виграє від того, що замінить високозбагачений уран на низько збагачений, кажучи про «…додаткові можливості для проведення на найсучасніших наукових установках досліджень…».

Форум Бі-Бі-Сі: Чи потрібен Україні збагачений уран?

«При цьому, - додає глава МЗС, - політичне керівництво країни, включно з міністерством закордонних справ, було зацікавлене в тому, аби це рішення послужило для отримання як політичних дивідендів, так і таких, котрі виходять за межі політики.» Втім яких саме, пан Грищенко не уточнив.

На думку пана Грищенка, відмова України від високозбагаченого урану відповідає «глибинним інтересам» держави.

На запитання чому Україна протягом майже 10-ти років не погоджувалася віддати свій високозбагачений уран і тільки тепер поступилась, Костянтин Грищенко відповів:

«Раніше від нас хотіли, щоб ми віддали цей уран просто так, без якоїсь компенсації або можливості для наших інститутів продовжувати свою роботу з тим матеріалом, який їм насправді потрібен. Без жодних фінансових зобов’язань, які допомогли б вирішити це завдання....»

Натомість зараз крім – відповідної кількості низько збагаченого урану, сучасного наукового обладнання, Україна отримала гарантії того, що «домовленості з вивезення [високозбагаченого урану] виконуватимуться пропорційно і будуть пов’язані в часі з тим, як виконуватимуться американською стороною її зобов’язання.»

Серед «здобутків» президента Януковича у Вашингтоні пан Грищенко назвав «дуже важливу і сильну заяву про те, що Сполучені Штати надаватимуть підтримку політиці реформ та фінансової стабілізації в нашій країні. Вони радитимуть МВФ йти нам назустріч у розв’язанні проблем фінансової стабілізації».

А також повідомив, що влітку до України має приїхати Держсекретар США Гіларі Клінтон.

Новини на цю ж тему