FT: Янукович обрав Росію, а не Захід

Президнт Янукович та президент Медвєдєв у Росії 5 квітня
Image caption Президнт Янукович та президент Медвєдєв у Росії 5 квітня

Підводячи підсумки першим майже двом місяцям Віктора Януковича на посаді президента у своїй редакційній статті, британський впливововий часопис Файненшл Таймс твердить, що президент Янукович обрав Росію, а не Захід.

Часопис нагадує, що пан Янукович після обрання президентом обіцяв відновлення дружніх відносин з Росією. Цього він вже досяг, твердить видання. Підписавши минулого тижня угоду про пролонгацію базування російського флоту в Криму, він фактично розбив вщент будуь-яку надію України на членство у НАТО, адже, нагадує видання, альянс забороняє своїм членам розміщувати іноземні військові бази на своїх територіях. Хоча й, погоджується ФТ, членство у НАТО і так стало далекою перрспективою для України.

Image caption Президнт Янукович та президент Медвєдєв в Україні 21 квітня

Файненшл Таймс твердить, що ця угода схиляє Україну на Схід, пропонуючи Росії економічні поступки, які згодом Росія може перетворити на тривалий вплив. Пан Янукович, твердить видання, дуже швидко розставив акценти у своїй закордонній політиці, обравши ухил до Росії, радше ніж баланс між Заходом та Кремлем. Підписавши угоду минулого тижня, президент Янукович отимав дешевший російський газ. Можливо у часи фінансової скрути такий крок є популярним, але у далекій перспективі, робить висновок Файненшл Таймс, це крок назад. Таким чином, твердить видання, Україна може назавжди залишитись залежною від дешевої російської енергії, і, як наслідок, Москва залишила у своїх руках потужний важіль в будь-яких майбутніх конфліктах між двома країнами - який, як веде далі часопис, Росія дуже часто охоче використовує.

Те, що пан Янукович пішов таким шляхом, пише ФТ, викликає розчарування, але це і не є великою несподіванкою: він завжди почувався зручніше у Москві, а не у Брюсселі. Пан Янукович також може твердити, що керувався економічною необхідністю, радше ніж ідеологією. Україна і надалі відчуває жахливі наслідки економічної кризи.

Минуло лише 6 років відтоді, як Помаранчева революція відкрила можливість пришвидшеної інтеграції в Європейський Союз та членства у НАТО. Ту можливість, твердить британське видання, розвіяла некомпетентність президентства попереднього лідера Віктора Ющенка. Втім більшість українців і надалі бачать своє майбутнє в ЄС. Угода пана Януковича, підсумовує Файненшл Таймс, зробила досягнення тієї мети та втілення тих бажань менш вирогідними.