Economist: Янукович розіграв Росію і Америку

Британський "Економіст" вміщує огляд візиту Держсекретаря США Хілларі Клінтон до 5-ти пост-комуністичних краї, включно з Україною. Автори стверджують, що «Хілларі Клінтон випробувала клімат у колишніх країнах СРСР після «перезавантаження» з Росією». Візиту передувало занепокоєння критиків, які задавалися питанням: «Чи Америка буде приносити в жертву інтереси своїх союзників заради поліпшення відносин з Росією?»

Image caption Віктор Януковичу: "Я дуже радий, що Сполучені Штати позитивно оцінюють політичну стабілізацію в країні".

"Економіст" стверджує, що відносини Росії та США суттєво покращилися порівняно з тим, що було в останні роки адміністрації Буша, і від цього виграли сусіди Росії. Навіть, керівник польського МЗС Радек Сікорські вже на згадує про те, що у Росії є проблеми з дотриманням демократії, - зауважує часопис.

Адміністрація Барака Обами, навпаки, стверджує, що Америка повинна бути в змозі зав'язати міцні двосторонні відносини з країнами колишнього СРСР, які би не були спрямовані проти росіян. "Ми можемо ходити і жувати гумку одночасно", заявила пані Клінтон в Тбілісі.

Економіст приходить до висновку, що ризик полягає не у тому, що Америка погодиться на претензії Росії мати особливий вплив у цьому регіоні, а у тому, що через намагання збалансувати свої інтереси на пострадянському просторі, «Америка, може бути менш жорсткою з багатьма урядами в регіоні, особливо у вирішенні їхніх внутрішніх проблем і браку демократії»:

«Ці дилема найяскравіша в Україні, де авторитарні тенденції Віктора Януковича, обраного президентом у лютому, були більш вираженими, ніж економічні реформи».

У приватних розмовах Хілларі Клінтон, як повідомляється, висловила стурбованість з приводу обмежень громадянських свобод в Україні. Проте в публічній промові вона була м'якою, що дозволило Януковичу заявити: "Я дуже радий, що Сполучені Штати позитивно оцінюють політичну стабілізацію в країні".

"Економіст" згадує, що одна з причин, чому пан Янукович, так легко провів зустріч, можливо, була у тому, що він пообіцяв позбавитися від високозбагаченого урану, на самміті з ядерної безпеки у Вашингтоні, в квітні.

Іншим фактором може бути побоювання США зробити Україну більш економічно залежною від Росії. На наступний день після того як Хілларі Клінтон залишила Київ, МВФ погодився на $ 14,9 млрд. фінансових позик Україні на два з половиною роки. Це здивувало багатьох, хто вважав, що Україні слід було спочатку здійснити серйозні податкові реформи. Економіст приходить до висновку, що «Судячи з усього Янукович, який схильний до обмовок і назвав Хілларі Клінтон, "генеральним секретарем", майстерно розіграв Росію і Америку на їх протиставленні».

Крім того, президент України лобіював Обами, щоб залучити американські енергетичні компанії в Україну, бо Америка зацікавлена, щоб зробити Україну незалежною від імпорту Росії енергії. Проте, залучення американських фірм потребуватиме кардинального поліпшення інвестиційного клімату в Україні, чого не зміг домогтися у минулому жоден український лідер. Це сталося можливо, тому, що «торгівля російським газом є одним з основних джерел збагачення еліти України».

Новини на цю ж тему