Дзеркало Тижня про "Слабкість "сильних""

Image caption Дзеркало Тижня про "Слабкість "сильних""

Дзеркало тижня вміщує на першій шпальті статтю з аналізом перших підсумків "медового місяця" нової української влади і причини падіння рейтингу президента Януковича. Заголовок промовисто вказує на " Слабкість "сильних"", тобто політиків при владі.

Дзеркало тижня, традиційно критична до дій української влади знаходить добрі слова на адресу президента Януковича:

"На відміну від Ющенка, Янукович старанно готується до переговорів. На відміну від Ющенка, він читає все (а не тільки "смачні") повідомлення СБУ і двох розвідок, залишаючи на них позначки. На відміну від Ющенка, Янукович намагається заглиблюватися у перебіг реформаційних напрацювань".

Є лише одна біда, на думку автора статті Юлії Мостової, – "президент не є інтелектуальним лідером нації. Щоправда, він цього не знає".

Що ж відбувається в оточенні президента, яке могло б компенсувати недоліки політичного лідера країни? Часопис зазначає, що від часу приходу до влади новий уряд не запропонував жодного законопроекту реформ в державі, а та декларація, що була представлена на сто дні президента немає чітких завдань, а відтак не передбачає способів їх виконання. Економічні реформи доручені розроблятися паралельно урядові та спеціальному президентському комітету з економічних реформ Ірини Акімової. Це при тому, що на виборах обіцялося реформи відразу реалізувати, а не взятися за їх вивчення і підготовку:

"Проект Програми дій уряду Банкова побачила за два дні до очікуваного затвердження її на Кабміні. Він був схожий на президентську програму реформ приблизно так, як Юрій Андропов — на Вуді Аллена. Зупинили. Але тут "виліз" Податковий кодекс, виплеканий прем’єром, Мінфіном та податківцями, згодом у пух розкритикований президентом, Акімовою та фракцією ПР".

Часопис підводить підсумки першого півріччя при владі нової команди:

"Минуло сім місяців, а реформи в Україні так і не розпочалися. Меморандум МВФ — акт про капітуляцію. І не тільки тому, що нинішній уряд, як і попередній, латає дірки за рахунок зовнішніх запозичень, і це при тому, що дуже-дуже високопоставлений податківець пошепки повідомляє: "У тіні — не 30, не 50, а всі 90 відсотків економіки". Меморандум МВФ подається як зведення основних непопулярних реформ, необхідних для того, аби врятувати ситуацію. Насправді це — передусім спроба МВФ забезпечити повернення виділених грошей і закріпити джерела повернення в договорі з безвідповідальними позичальниками, нездатними самостійно й інакшим чином гарантувати повернення кредитів".

Які ж перспективи вимальовуються у держави до 20-річного ювілею її існування? На владному Олімпі стежитимуть за новими опитуваннями громадської думки, які не можуть бути втішними з огляду на погіршення економічної ситуації для простих людей:

«Проте коли проявляться негативні рейтингові тенденції, влада почне рятувати не країну, а себе. Навіть розробляючи позитивні кроки — обіцяючи скоротити кількість ліцензій, терміни видачі дозволів, запровадити відповідальність чиновників і тішачи вже було зневірене УЄФА, — влада продовжує діяти старими чавунними методами: нарощувати зовнішній борг, забезпечувати податковий і ціновий заповідник для великого бізнесу, вручну розрулювати бюджет, обходити тендери, грабувати награбоване і брехати, брехати і ще раз брехати в телевізорі".

Але завжди може бути гірше, приходить до висновку "Дзеркало тижня". Якщо на падіння рейтингу популярності влада відреагує найпростішим методом закручування гайок: "посиленням цензури, арештами, страхом", то:

"Подібні дії у випадку збереження наміченої тенденції не залишаться непоміченими на Заході, добрими відносинами з яким Янукович справді дорожить. Тому що там — у Брюсселі, Берліні і Вашингтоні — ніхто так зневажливо й очевидно не вказує йому на його місце, як у Москві. Але порушення всіх можливих прав владою, силовиками і судами зіпсує відносини Януковича навіть із сонним і заклопотаним власною кризою цивілізованим світом. І тоді він, як Кучма 2000 року після "касетного" скандалу, остаточно й безповоротно притиснеться до кремлівської стіни. Саме тому, той, хто вважає, що країна перебуває на піку репресій і вже віддала Росії все, що могла, може помилятися".

Новини на цю ж тему