FT: Місцеві вибори посилюють Януковича

Вибори в Донецьку

Преса в Україні й за кордоном аналізує місцеві вибори.

У повідомленні британської "Файнешнл Таймс" під назвою "Місцеві вибори посилюють Януковича" кореспондент пише, що результат свідчить про "потужну підтримку пана Януковича, якого опозиційні сили звинувачують у контролі над засобами інформації та спробі фальсифікацій".

FT пише, що союзники президента швидко проголосили вибори "демократичними", аби легітимізувати результат.

Газета зауважує, що партія "Батьківщина" Юлії Тимошенко не була представлена у кількох ключових регіонах і пообіцяла оскаржувати результати, посилаючись на численні порушення.

"Батьківщина" твердить, що у кількох місцях була змушена бойкотувати вибори після суперечливих судових рішень, в результаті яких її місцеві осередки очолили їхні опоненти.

FT, посилаючись на дані екзит-полу, пише, що пані Тимошенко перемогла у двох великих містах на сході, але на заході "в її електорат глибоко врізалася" радикальна права партія ВО "Свобода".

Пані Тимошенко та лідери інших опозиційних сил твердили, що порушення на виборах були масовими, але газета зауважує, що підтверджень наразі немає, і результат виборів не очікується впродовж кількох днів.

"Файненшнл Таймс" пише, що за виборами пильно стежать, аби визначити, наскільки відданим є Віктор Янукович демократичним здобуткам України від часу помаранчевої революції.

Газета пише, що мало хто очікує значних фальсифікацій на виборах, як це було 2004 року. Але опозиція назвала несправедливою виборчу кампанію, під час якої висвітлення у засобах інформації та інші фактори схиляли результат у бік союзників Віктора Януковича.

FT пише, що Віктора Януковича звинувачують у монополізації влади у результаті зміни Конституції, утисків опозиції та тиску на свободу преси. Пан Янукович звинувачення відкидає і хвалиться досягненням "стабільності" економіки.

США і ЄС закликали пана Януковича провести справедливі вибори, але FT зауважує, що критика з обох боків була досить м’якою в результаті побоювання, що сильніша критика може підштовхнути пана Януковича ще ближче до Москви.

"Вол Стріт Джорнал" пише, що пан Янукович прийшов до влади після перемоги над Юлією Тимошенко, і тоді ті вибори були проголошені чесними і вільними. Водночас, видання зауважує, що критики президента звинувачують його у спробі встановити авторитарне правління в Україні, утиску преси, а також у використанні спецслужб для перевірки роботи громадських організацій.

Польська "Жечпосполіта" цитує заяву депутата польського сейму Павела Коваля, який спостерігає за виборами в Україні від Європарламенту. Він заявив, що місцеві вибори відбулися без значних порушень.

Водночас, газета пише, що Партія регіонів, отримавши на місцевих виборах реальну оцінку власної популярності, зможе, відштовхуючись від цього, подумати, коли призначати дату парламентських виборів, які незабаром очікуються в Україні.

"Регіональний вибір"

Газета "Дєло" свою статтю назвала "Україна зробила регіональний вибір".

Партія регіонів "прогнозовано перемагає" – пише газета і "тепер буде одноосібно відповідати за стан справ у країні".

"Дєло" пише, що виборча кампанія була "дуже напруженою" і згадує про друк фальшивих бюлетенів та "псевдокандидатів".

Газета пише, що в день голосування "найбільше порушень були пов’язані з бюлетенями" - їх було або менше, або більше, ніж виборців.

Газета цитує голову Комітету виборців України, який каже, що "масових порушень вони не бачили" і що скасувати результати виборців буде практично неможливо.

"Поза сумнівом – пише газета – ПР – лідер електоральних симпатій на сході та півдні країни. Під її контроль перейдуть місцеві ради в центральній частині України і збільшиться вплив на заході країни… Цей факт не заперечує навіть опозиція."

"Комерсант- Україна" у статті під заголовком "місцеві пройшли" відзначає, що організація цих виборів відбувалась на місцевому рівні, тому відповідно, відповідальність за недоліки недоліки лягає на місцеву владу.

З посиланням на представників організацій зі спостереження за виборами, газета пише про низький рівнем кваліфікації членів виборчих комісій.

"Сегодня" пише про те, як відбувались вибори у так званих президентських селах. Йдеться про Нові Петрівці (поблизу Києва), де є резиденція чинного президента України Віктора Януковича, і Хоружівку (Сумська область) - батьківщину колишнього президента Віктора Ющенка.

Мешканці Нових Петрівців зокрема висловлюють подяку Віктору Януковичу за відремонтовану дорогу. І тепер хочуть водопровід. А мешканці Хоружівки бояться говорити, за кого голосували.

"Газета по-київськи" іронійно називає особливості цих місцевих виборів "ноу-хау".

Серед таких новітніх "винаходів" газета називає "чехарду з бюлетенями та відеокамери над кабінками". Видання пише, що відеокамеру було виявлено і вилучено в Кіровограді. Оскільки голосування таємне, то встановлене відеоспостереження порушувало право виборця, пише газета.