Україна: демократична революція відступає

Washington Post Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Washington Post вважає, що Україна може слугувати повчальним уроком для Близького Сходу

Часопис Washington Post вміщує редакційну колонку з порадою для Єгипту: "Демократичні революції, навіть якщо досягають успіху, мають захищати себе після того, як піднесені натовпи розійдуться з майданів і минуть роки. Авторитарні сили можуть перегрупуватися і навіть використати демократичні інституції для повернення у владу. Свободи розмиваються з поверненням старих звичок. Недоброзичливі сусіди можуть втрутитися".

Часопис наводить приклад України, де піднесені натовпи у столиці були не менш ейфоричними, як на майдані Тахрір у Єгипті, але тепер усі досягнення революції згортаються. Доки увага Заходу прикута до надзвичайних перетворень на Близькому Сході, країна з 50-тимільйонним населенням може випасти з кола демократичних держав, пише Washington Post.

Відступ від досягнень демократії очолює Віктор Янукович – той самий політик, чия сфальсифікована перемога на виборах президента у 2004 році призвела до Помаранчевої революції. Тепер він переміг на демократичних виборах у 2010 році через внутрішні розбіжності у демократичних урядах, які керували з 2005 року.

Віктор Янукович твердить, що став демократом, дистанціювався від Владіміра Путіна, який був його "ляльководом", і прагне до Європейського Союзу.

Уряд Януковича справді працює над створенням Зони вільної торгівлі з ЄС, скоротив бюрократичний апарат і інвестував у інфраструктуру. Економіка зросла на 4,5%

Водночас, уряд почав акції проти лідерів Помаранчевої революції. Прокуратура розслідує справу проти колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Заарештовано колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Колишній міністр економіки отримав політичний притулок у Чехії.

Журналісти твердять, що свобода ЗМІ зазнає утисків з боку влади. Місцеві вибори відбулися з суттєвими недоліками. Конституційний суд ухвалив рішення збільшити повноваження президента.

Копирайт изображения Reuters
Image caption "Відступ очолює Віктор Янукович – той самий політик, чия фальсифікована перемога на виборах президента у 2004 році призвела до Помаранчевої революції"

Адміністрація Обами заявила у грудні, що переслідування пані Тимошенко та її урядовців "створює враження вибіркового застосування правосуддя для переслідування політичних опонентів". Проте на зустрічі з українським міністром минулого тижня Держсекретар США Клінтон не згадала політичні зловживання в Україні, коли підписувала угоду про розробку сланцевого газу американськими компаніями.

Часопис доходить висновку, що США "повинні чинити більший тиск, щоб Україна зупинила ерозію демократичних інституцій … і закликали ЄС чинити так само".