FT про Фірташа: повне повернення

Газета "Файненшл Таймс" вміщує велику статтю про Дмитра Фірташа, а додатково - інформацію про його діяльність в Угорщині.

Image caption Стаття на сайті FT.com торкається й інших інтересів Дмитра Фірташа

У статті "Фірташ знову підіймається завдяки угодам на мільярди доларів" автори Роман Олеарчик у Києві, Кріс Брайянт у Відні та Ніл Баклі в Лондоні пишуть: "Лише понад рік тому перспективи українського мільярдера Дмитра Фірташа виглядали похмуро".

Автори нагадують про "таємничу компанію" РосУкрЕнерго та про те, як її було відлучено від посередницького газового бізнесу і примушено передати Нафтогазу газ на 3 млрд доларів.

"У країні, в якій навіть за стандартами колишнього радянського простору політика та бізнес є переплетеними, пан Фірташ втратив позиції і, здавалося, може втратити й інші статки. Проте повернення 45-річного бізнесмена було надзвичайним. Віктор Янукович, із яким олігарх має тісні зв'язки, торік у лютому був обраний президентом України, перемігши Юлію Тимошенко, яка на посаді прем'єра в 2009 підписала газову угоду з Москвою".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Одне з небагатьох телеінтерв'ю Дмитра Фірташа. Канал Інтер, 2009 рік. Group DF збирається інвестувати в мас-медія

Газета пише: "Раптом пан Фірташ повернувся і укладає мільярдні угоди, позиціонуючи себе заново як магнат хімічної та добривної промисловості, з амбіціями розширення в інші галузі". ФТ пише про портфоліо Фірташа, у якому підприємства хімпрому простягаються від Таджикистану до Естонії та Італії. "Аналітики кажуть, що все це разом взяте робить його одним із найбільших виробників добрив та промислових хімікатів", - додає газета.

В інтерв'ю діловому часопису британець Роберт Шетлер-Джонс, виконавчий директор групи підприємств Дмитра Фірташа DF Holding, заперечив припущення, що компанія використає газ, який відсудила в України, щоб повернутися там у газовий бізнес. Він сказав, що контракти на постачання з республіками Середньої Азії тепер перейшли до Газпрому. "Протягом певного часу газ буде повернено РосУкрЕнерго, а РУЕ продасть його далі Газпрому. Коли РУЕ продасть увесь газ Газпрому, це все - РУЕ вийде з ринку".

ФТ цитує пана Шетлера-Джонса, який говорить про наміри групи розширити діяльність у дистрибуції і потенційно видобутку газу, а також в інших секторах. "Ми зараз задіяні в дуже сфокусованому процесі поглинання в Україні підприємств хімічної промисловості. Ми сподіваємося в не такому віддаленому майбутньому бути спроможними конкурувати з великими гравцями", - сказав він. - "Ми також сподіваємося розвинути свою присутність у газовій галузі та просунутися вперед у мас-медіа та банківській сфері. Ми хочемо наростити все. Всі ці інтереси, по суті, сьогодні базовані в Україні, але всі ті, що зараз просуваються вперед, матимуть міжнародний вимір".

Проте, додає газета, якщо, згідно зі словами пана Шетлера-Джонса, компанія не планує повернутися в газопостачальний бізнес, то, на думку аналітиків, аби досягти нормального прибутку на неефективних заводах, групі доведеться здобути нижчі ціни на російський імпортний газ, який різко подорожчав останніми роками.

В інформаційному повідомленні про Угорщину йдеться про те, що газові інтереси Дмитра Фірташа в тій країні лишаються замороженими.