Британська преса: Японія і відлуння Чорнобиля

Цього року у квітні відзначатимуть 25-річницю трагедії на ЧАЕС
Image caption Цього року у квітні відзначатимуть 25-річницю трагедії на ЧАЕС

Британські часописи у вівторок проводять паралелі між останніми подіями на японських АЕС та ситуацією в Чорнобилі.

Часопис Guardian, посилаючись на експертів з ядерної енергії, твердить, що Японія дотримується "політики заперечення" щодо рівнів радіації. Фахівці висловлюють сумніви щодо достовірності та точності офіційної інформації про інциденти на атомній електростанції у Фукуcімі, наголосивши, що тут має місце "політика секретності та приховування фактів", якої дотримувались під час минулих ядерних інцидентів.

Джон Лардж, незалежний інженер-ядерник, який працював на британський уряд, каже:

"Дії японського уряду повністю суперечать їхнім словам. Вони евакували 180 тисяч людей, але досі казали, що радіації немає. Звичайно, що вони мають показники радіації, але людям вони нічого не кажуть".

У статті у Guardian пан Лардж каже, що "схожа ситуація була у Чорнобилі, коли казали, що є невелика проблема, і лише згодом масштаби катастрофи стали відомими".

У щойно оприлюдненій дипломатичній депеші, яку отримав сайт Wikileaks, політик Таро Коно, один із чільних депутатів японської нижньої палати парламенту, сказав американським дипломатам, що японський урядовий орган, який відповідає за ядерну енергетику "прикриває ядерні інциденти, щоб не оприлюднювати реальних коштів та масштабів проблем, пов'язаних з ядерною промисловістю".

Копирайт изображения AP
Image caption Ядерний комплекс у Фукусімі

Ймовірність: 1 зі 100

Тим часом експерти, на яких посилається впливовий часопис ділових кіл Financial Times, твердять, що ризик "нового Чорнобиля" є надто малим, оскільки самі реактори на українській АЕС та у Фукуcімі є відмінними у своєму дизайні. Вони нагадують, що на Чорнобильсій АЕС реактор після вибуху продовжував ще деякий час працювати, в Японії ж реактори одразу після землетрусу були зупинені.

Джон Ґіттус, фахівець з питансь ядерних ризиків з одного з університетів в Уельсі, каже, що наразі в Японії вірогідність повторення схожої техногенної катастрофи - 1%.

Експерти у статті у Financial Times наголошують, що ядерний вибух неможливий ще й тому, що пальне на АЕС у Фукусімі є недостатньо збагаченим.

Новини на цю ж тему