Independent: Що Чорнобиль розповідає про японську кризу?

ЧАЕС Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Фото Дениса Корчагіна

Британський часопис Independent стверджує, що те, що сталося у Чорнобилі, було гірше, ніж найгірший можливий сценарій подій на Фукусімі.

По-перше, у Чорнобилі над реактором не було контейнера, який міг би захистити від нього довкілля. По-друге, вибух стався у час, коли реактор працював на повну потужність.

Японська АЕС, щойно надійшло попередження про землетрус і цунамі, відімкнулася автоматично. А це означає, що будь-який потенційний ядерний вибух навіть якби і стався, то був би набагато меншим за потужністю, ніж той, що стався на ЧАЕС.

Чорний гумор на ЧАЕС

Перший вибух запеклих дебатів щодо доцільності розвитку атомної енергетики стався після аварії на Чорнобильській АЕС. Однак в останні роки людство вже почало забувати про небезпеку. Аварія на Фукусімі знову змусила світ взятися за переоцінку атомної енергетики.

Довкола ЧАЕС доза опромінення сьогодні рівна тій, яку можна отримати за один сеанс флюорографії, зробленому на старому обладнанні. А всередині саркофагу рівень радіації у тисячі разів більший. У деякі з кімнат АЕС можна зайти лише на кілька секунд. А в зоні зруйнованого реактора №4 робітники проходять через цілу низку сканерів і працюють лише у спеціальних захисних костюмах.

Серед персоналу на ЧАЕС сьогодні немає жодної жінки, оскільки радіація надзвичайно згубно впливає на фертильність. Втім, чоловіків це також стосується. І рятуються вони, як пише Independent, лише чорним гумором. Той гумор маскує страшну реальність.

Страшна реальність

Щодо кількості людей, які померли через аварію на ЧАЕС, одностайності немає. Але ця цифра жахає за будь-якими припущеннями.

Згідно з найконсервативнішими даними, від радіації передчасно померли 4 тисячі людей і це на додаток до тих, хто померли одразу після аварії. Інші дослідження подають цифри у сотні тисяч.

Є випадки генетичних мутацій, діти народжуються без органів, надзвичайно стрибнули показники раку щитовидної залози поміж дітей, які роками після аварії пили молоко, заражене радіоактивним йодом.

Кореспондент Independent називає місто Прип'ять радянськими Помпеями, якими тепер суворо визначеними маршрутами водять туристів, а 20-кілометрову зону відчуження порівнює з країною привидів, у якій доживають віку 200 пенсіонерів, що не послухалися заборони і повернулися додому.

Усе, що тут буде вирощуватися у наступні 20 тисяч років, буде непридатне для вжитку.

Час викинути атомну енергетику на смітник?

Та чи стало це все уроком для нинішніх урядів? Росія, яка лише нещодавно почала давати гроші у фонд нового укриття на ЧАЕС, планує в наступні 20 років збудувати 14 атомних станцій. У час, коли в Японії рівні радіації в тисячі разів перевищують допустимі норми, російський прем'єр-міністр Владімір Путін підписує у Білорусі угоду про побудову нової АЕС.

Ріана Тулі з організації Грінпіс нагадує: "Реактор у Японії був набагато сучаснішим, ніж чорнобильський. І тут не йдеться про відсталу країну. Остання аварія доводить, що атомна енергетика є надзвичайно небезпечною".

А експерт із ядерних питань доктор Додд, який працював 5 років над проектом з убезпечення зруйнованого реактора, каже, що його бентежить реакція на аварію у Японії. "Звісно, можна стверджувати, що з огляду на потужність землетрусу, АЕС у Японії дуже добре впоралася. І видається дивним, що тоді як загинули десятки тисяч людей, всі чомусь зосереджуються на ядерному аспекті".