Як вулкан розпалив Французьку революцію

Виверження вулкану Копирайт изображения Reuters
Image caption Вулкани Ісландії вивергаються досить часто, спричинюючи різні наслідки далеко за межами країни.

Понад 200 років тому, виверження ісландського вулкана спричинило катастрофічні наслідки для природи, сільського господарства та транспортного сполучення у північній півкулі. І, водночас, сприяло початкові Французької революції.

Виверження вулкана Лакі на півдні Ісландії тривало вісім місяців - із червня 1783 до лютого 1784 року.

Вулкан викидав багато лави та отруйних газів, які спустошили сільське господарство острова та призвели до загибелі великої кількості худоби. Вважають, що від подальшого голоду вимерла щонайменше чверть населення Ісландії.

Дивитися ФОТО виверження

Як пише у британському виданні The Guardian редактор-засновник журналу BBC History Magazine Ґреґ Ніл, тоді, як і після нинішнього виверження вулкану Грімсвотн та минулорічного Ейф'ядлайокудль, наслідки були значно ширшими, ніж в масштабах однієї країни.

Хмари попелу та сірки висіли над Норвегією, Нідерландами, Британськими островами, Німеччиною, Італією, Іспанією, Північною Америкою і навіть Єгиптом.

Через туман багато суден затрималися в портах. Виверження співпало із аномально спекотним літом, тому було пошкоджено багато сільськогосподарських культур. Священник сер Джон Каллум писав, що ячмінь та овес стали коричневими і сухими, а жито вкрилося пліснявою.

Британський натураліст Гілберт Вайт описував те літо, як надзвичайне і дивовижне. Він згадував, що імла та туман, які вкрили острів та решту частин Європи і навіть землі за її межами, надавали довкіллю надзвичайного вигляду, відмінного від будь-чого доти відомого людській пам'яті.

Image caption Гільйотина - сумнозвісне знаряддя французької революції

"Сонце опівдні скидалося на оповитий хмарами місяць, кидаючи світло іржавого відтінку на землю та підлоги у кімнатах, але особливо зловісно це виглядало на світанках та заходах сонця, які нагадували криваве сяйво. Водночас, була така спека, що м'ясо заледве можна було їсти на наступний день після того, як м'ясники вбивали тварину, а на вулицях роїлися хмари мух, які доводили коней до напівбожевільного стану... Селяни почали із забобонним острахом дивитися на похмурий червоний сонячний диск", - пише дослідник у своїй класичній праці.

На іншому боці Атлантики Бенжамін Франклін описував "постійний туман над Європою і більшою частиною Північної Америки".

Зміни погодних умов означали подальший прихід надзвичайно суворої зими, а тоді весняних повеней, які забрали ще більше життів. Згідно з повідомленнями, в Америці в Новому Орлеані замерзла річка Міссісіпі.

Зараз також вважають, що виверження вулкана Лакі в Ісландії спричинило зміну азійського циклу мусонів, що в свою чергу призвело до голоду в Єгипті.

Історики зазначають і те, що виверження викликало крах економіки країн Північної Європи. Брак харчів став основним чинником Великої Французької революції, яка спалахнула 1789 року.

Вулканологи стверджують, що виверження Лакі мало дуже глибокі наслідки. Загалом, через виверження вулканів зміни погодних умов можуть тривати від двох до чотирьох років, що, в свою чергу, має економічні та соціальні наслідки.

Не варто також ігнорувати можливі подальші політичні наслідки, кажуть вчені.

Новини на цю ж тему