Міжнародна преса: МВФ, Лаґард, Греція

Провідні світові видання присвячують багато уваги призначенню Крістін Лаґард на посаду голови МВФ і відзначають, що їй одразу доведеться мати справу із кризою у Греції.

Image caption Крістін Лагард боротиметься із "надмірною концентрацією тестостерону"

The Washington Post пише про те, що Крістін Лаґард - перша жінка на чолі МВФ, а також перший керівник фонду, який не має економічної освіти. Видання також наголошує, що пані Лаґард очолила МВФ у час, коли фонд стикнувся із, можливо, найсерйознішими проблемами за 66 років свого існування.

"Лаґард доведеться терміново включитися у переговори щодо кризи у Греції, реагувати на вимоги країн, що розвиваються, які хочуть посилити свій вплив у фонді, а також врегулювати внутрішні наслідки арешту її попередника на посаді директора-розпорядника фонду Домініка Стросс-Кана, якого звинувачують у зґвалтуванні," - пише The Washington Post.

Утім, подолати ці проблеми, як вважають автори видання, Крістін Лаґард допоможуть її юридична освіта і досвід, дипломатичні навички та "фірмове" почуття гумору:

"Лаґард, у минулому голова ради директорів юридичної фірми Baker&McKenzie, відома своїм почуттям гумору - вона жартома може застерігати від "надмірної концентрації тестостерону в одній кімнаті", а також вмінням перетворювати конфлікт на консенсус", - пише The Washington Post і на підтвердження дипломатичних здібностей пані Лаґард наводить той факт, що її кандидатуру на посаду голови МВФ підтримали такі різні країни як США, Росія, Бразилія та Індія.

Що ж до наслідків скандального звільнення попереднього керівника МВФ, а також дискусій довкола доцільності збереження неписаного правила про те, що МВФ має очолювати європеєць, то тут The Washington Post наводить слова президента Центру глобального розвитку Ненсі Бердсел про те, що "МВФ та європейцям дуже пощастило, що їх найкращим кандидатом була жінка".

Переговори щодо врегулювання економічної кризи у Греції стануть першим випробуванням для обіцянок Крістін Лаґард бути "нейтральним арбітром", оскільки у попередні місяці на цих переговорах пані Лаґард представляла інтереси Франції як міністр фінансів.

Колумніст Financial Times Мохамед Еріан пише, що Крістін Лаґард на посаді керівника МВФ треба буде зробити принаймні 5 кроків: відновити розподіл між посадою директора-розпорядника МВФ та політичними амбіціями (на відміну від попереднього керівника фонду Домініка Стросс-Кана, який розглядав свою діяльність у МВФ як трамплін до посади президента Франції), добирати команду за досвідом та здібностями, а не за приналежністю до якоїсь країни, швидше і чіткіше реагувати на перші ознаки економічних проблем у різних країнах, бути готовим до того, що деякі позики МВФ не будуть повернуті (і тут FT згадує Грецію), а також покращити імідж МВФ як міжнародної структури.

The Times пише про те, що для порятунку євро мають бути змінені самі засади управління європейською економікою у бік її централізації. Цей вибір - як пише британське видання у редакційній статті - буде таким самим складним, як нинішнє голосування грецького парламенту щодо заходів бюджетної економії.

Загалом, The Times бачить два варіанти виходу із грецької кризи: дефолт і вихід із зони євро, друк власних грошей для виплати великих пенсій та зарплат, галопуюча інфляція, яка, утім, стосуватиметься тільки Греції, або ж колективна відповідальність європейських країн за грецькі борги, збереження євро і перегляд засад європейської фінансової системи.