Нова глобальна криза на черзі?

Світова преса намагається з’ясувати, чи є нинішній обвал на біржах першою ознакою нової кризи світової економіки.

Image caption На думку світових видань, ринки та інвестори поводять себе, як перед черговою кризою

"На фінансових ринках надзвичайна ситуація", - подає свою оцінку останніх подій британська Guardian. Ці події, пише видання, до болю нагадують серпень 2007 року, коли починалася глобальна кредитна криза. "Вчора було важко позбавитися відчуття, що нині відбувається те саме", - пише Guardian.

Видання також відзначає, що на тлі серйозних проблем із американською та європейською економіками, інвестори позбавляються євро і доларів і шукають "тихого прихистку" у золоті та швейцарських франках.

"У цієї паніки є дві ключові причини: одна хронічна, а інша - гостра. Перша полягає у постійному побоюванні, що західна економіка витратила все пальне, але так і не запустила двигун відновлення. Друга причина - це побоювання, що Іспанія та Італія повторять долю Греції, оскільки вони позичають гроші під високі відсотки", - підсумовує Guardian.

Times радить заново віднайти "принципи фінансового здорового глузду". Зазвичай, пише видання, США та країни єврозони сприймаються як "тиха гавань" для інвесторів. Проте США вже давно перебувають на межі дефолту, а єврозона страждає від боргової кризи.

"Гірка правда полягає у тому, що для оздоровлення світової економіки треба заново відкрити принципи фінансового здорового глузду", - пише Times.

Financial Times вважає, що світовим лідерам та інвесторам варто найбільше боятися власного страху.

"Тільки політики та міністерства фінансів, якими вони керують, мають засоби для перетворення страхів за економіку у надію. Проте останнім часом вони самі перебувають у такому стані, що страх виглядає цілком резонним", - пише FT.

Італійська La Repubblica подає інтерв’ю із нобелівським лауреатом Нуріелем Рубіні, який передбачив кризу 2008 року.

На думку економіста, нинішня ситуація у світовій економіці виглядає складнішою. "Америка зіштовхнулася не тільки із проблемою приватних боргів, але й із проблемою державного боргу, який дорівнює 100% ВВП країни. Головний партнер Європи переживає кризу, що лякає. Японія відновлюється досить повільно, економічне зростання в Китаї уповільнюється, навіть Німеччина почала виявляти ознаки втоми. Слідом за Грецією криза охоплює Ірландію та Португалію... Італія та Іспанія досить швидко можуть опинитися цілком у такому ж самому стані, вони на межі втрати можливості позичати на світових ринках", - наводить слова Нуріеля Рубіні La Repubblica.

Washington Post одночано запитує і відповідає: "Звідки прийде оздоровлення економіки? Біда у тому, що відповіді не знає ніхто". Водночас видання пише, що легше назвати країни, від яких не варто чекати порятунку - це не США, не Європа і не Японія. Не варто також очікувати порятунку і від Китаю, бо, як пише американське видання, навіть у самому Пекіні вже визнають, що "китайська економіка дещо перегрілася".

Найбільш песимістичним виглядає New York Times, яка пише, що "час сказати прямо: друга хвиля кризи, можливо, почалася". Видання також порівнює ситуацію із кризою 1980-1982 років: "В обох випадках перша рецесія була спровокована переважно раптовою недоступністю кредитів для економіки. Коли нормальні умови для кредитування відновлювалися, починалося оздоровлення. Проте в обох випадках друга рецесія починалася у той момент, коли традиційні заходи уряду проти слабкості економіки були визнані неприйнятними", - пише New York Times, пригадуючи нещодавнє рішення США про збільшення держборгу і скорочення видатків бюджету.