ЗМІ: ''гламур і мелодрама'' у Печерському суді

У фокусі уваги багатьох іноземних ЗМІ – ситуація, яка склалася навколо судового процесу та арешту українського екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

Копирайт изображения AFP
Image caption У центрі Києва "отаборилися" прихильники Юлії Тимошенко

Оглядач британської "Financial Times" Роман Олеарчик у своєму блозі на сайті видання пише про негативні наслідки цього процесу для України, зокрема, про політичне потрясіння, яке відбувається на тлі економічних проблем, викликаних ситуацією в США та єврозоні.

Як зазначає Роман Олеарчик, навряд чи процес над Тимошенко суттєво ослабить інтерес інвесторів до України, оскільки він вже і так послаблений глобальними тенденціями. Водночас, кореспондент наголошує, що ситуація із Тимошенко суттєво вплине на довгостроковий інтерес до України. Інвесторів, пише він, ймовірно, цікавитиме, коли Україна може знову зблизитися з Росією, а не коли вона посилить зв’язки з Польщею. А у такій ситуації, вважає оглядач "Financial Times", інвестиції в Україну знову стануть занадто ризикованими.

Інше британське видання, "The Telegraph", у своїй статті звертає увагу на політичний аспект справи: закиди Тимошенко про зв’язки між українською судовою системою та мафією. Автор матеріалу, Ендрю Осборн, цитує Тимошенко, яка наполягає, що процес над нею є політично вмотивованим та має на меті "знищити її як політичного супротивника Віктора Януковича". І хоча, як нагадує видання, президент України заперечує свою причетність до процесу, чимало політиків у США та ЄС не переконані в цьому і вважають суд формою "політичної помсти", - пише видання.

Ендрю Крамер з "The New York Times" проводить паралелі між подіями понеділка, коли біля суду зібралися прихильники Юлії Тимошенко та міліція, з тим, що відбувалося у 2004 році, хоча і визнає, що нинішні події – скромніші за масштабом. Оглядач видання цитує Арсенія Яценюка, який в понеділок також прийшов до зали суду, але назвав це особистою підтримкою не Тимошенко, а опозиції, яка є інститутом демократії. "В українському політикумі це може трапитися з кожним", - цитує Арсенія Яценюка "The New York Times". Крамер пише, що відображення його підтримки, так само як і Віталія Кличка, можна побачити у "завжди важливій для України вуличній політиці".

Натомість британська "Guardian" цитує у своєму матеріалі одного з учасників акції на підтримку Юлії Тимошенко, студента Єлісея Лероя, який каже, що отримує за участь в ній 20 доларів на день. Тоді як інший співрозмовник видання, Віктор Войтко, сказав, що Тимошенко є останньою надією, і хоча "зараз люди ще сплять, скоро вони піднімуться". "Guardian" пише, що попри поразку на минулорічних президентських виборах Тимошенко все ще дуже популярна, "завдяки своєму гламурному стилю та палкій риториці".

Французька газета "La Croix" пише про те, що лідер Помаранчевої революції залишилася під вартою попри численні клопотання та зазначає, що її звільнення вимагають і низка людей у Франції. Вони підписали звернення, де, серед іншого, погрожують бойкотувати чемпіонат Європи з футболу 2012 року, якщо Тимошенко не звільнять. Серед підписантів: письменник Александр Жарден, філософ Люк Феррі та соціолог Мішель Вевйорка.

Швейцарське видання "Tribune de Genève" пише про те, що на суді у справі Юлії Тимошенко змішалися комедія і мелодрама: "Екс-прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко грає на своїй харизмі, щоби перетворити процес на захоплюючий спектакль, змішуючи жанри, від комедії до мелодрами, не забуваючи про батальні сцени та релігійну палкість". Видання пише, що день за днем прихильники Юлії Тимошенко, серед яких чимало членів парламенту, дають волю своїм емоціям, наприклад, кепкуючи з судді. Не відстає від них, пише "Tribune de Genève", і сама екс-прем’єр, яка і після перебування під арештом відмовляється вставати перед судом. Швейцарська видання називає процес "політико-правовим шоу".