Трамп та український "напад амнезії" - огляд ЗМІ

дональд трамп Копирайт изображения Reuters

Наслідки американських виборів для України, загроза повторення Ялтинської конференції, майбутнє міжнародного кримінального суду після рішення Росії вийти з його складу – у фокусі іноземних ЗМІ.

Київ та вибори в США

Українці переймаються тим, що виявилися найбільше в програші внаслідок президентських виборів у США, каже кореспондент Washington Post Ендрю Рот.

Журналіст поспілкувався з головним редактором українського видання "Новое время страны" Віталієм Сичом, який сказав, що редакція не була готова до перемоги на американських виборах Дональда Трампа.

Він додав, що українці так пильно не стежили ще за жодними виборами у США. Це не дивно, адже мільярдер неодноразово робив заяви, які змушували жителів України непокоїтися.

Автор статті також згадує твіт колишнього посла США у Москві Майкла Макфола: "Найбільше програла від цих виборів Україна". І додає, що деякі українські політики погоджуються з цим твердженням у приватних розмовах.

Проте протягом тижня після виборів ніхто в уряді не висловив бажання обговорити висловлювання Дональда Трампа щодо України. Це схоже на "напад амнезії", зазначає журналіст.

"Українські чиновники намагаються подолати занепокоєння щодо каденції Трампа", - каже журналіст та додає, що Київ бачить у США "противагу" Росії, джерело міжнародної допомоги та "стимул" для змін в Україні.

Та не все може бути втрачено. По-перше, Дональд Трамп "перебільшував", коли робив заяви під час передвиборчої кампанії. А по-друге, так зване засилля "яструбів"-республіканців "підштовхне" зовнішню політику новообраного президента до України та подалі від Росії, каже кореспондент видання.

Наразі ж українські політики очікують від США продовження антиросійських санкцій, виділення наступного траншу фінансової допомоги та нелетальної військової допомоги, а також посилення військової співпраці, підсумовує Ендрю Рот.

Чи можлива нова Ялта 1945?

Новообраний президент США Дональд Трамп має зашкодити будь-якій спробі відтворити Ялтинську конференцію 1945 року та не може дозволити своєму російському колезі Володимиру Путіну "переписати правила" гри, вважає Financial Times.

Копирайт изображения AFP

Бізнес-видання попереджає про "загрози великої угоди" з господарем Кремля попри всі "принади" такого кроку для мультимільярдера.

Газета каже, що Володимир Путін "хоче зірвати чинний політичний порядок у Європі, який підтримується США".

Пом'якшення певних обмежень Вашингтона щодо Москви може посприяти тимчасовій "відлизі" у російсько-американських відносинах. Водночас це може негативно позначитися на довгострокових інтересах Заходу та "підірвати засади безпеки та стабільності" у всьому світі.

"На зміну багатосторонній співпраці, з точки зору Путіна, прийде світ розділений на сфери впливу найбільших сил", - каже видання.

Financial Times підкреслює, що особливо важливо "не продати" Україну, адже це може прискорити розпад її прозахідного уряду.

Редакторський колектив газети дає кілька порад новоспеченому президенту США щодо стратегії його поведінки.

По-перше, Дональд Трамп має підтвердити свою відданість НАТО. По-друге, він не може зняти санкції за Росії та визнати зазіхання Росії на Крим, "окупація якого була грубим порушенням міжнародного права", наголошує газета.

"У відносинах з Москвою, Трамп має сприймати права та інтереси сусідів Росії настільки ж серйозно, як і інтереси самої Росії", - підсумовує Financial Times та додає, що сьогодні "погана угода" з Володимиром Путіним матиме гірші наслідки, ніж її відсутність взагалі.

Майбутнє Міжнародного кримінального суду

Рішення Росії про вихід з Міжнародного кримінального суду ставить під питання майбутнє організації як "дієвої структури", вважає журналіст Independent Кім Сенгупта.

Протягом останніх двох місяців зі складу організації вийшли три її постійні члени – Бурунді, Гамбія та Південно-Африканська Республіка. Уганда, Кенія та Намібія теж оголосили про намір виходу.

Африканські країни звинувачують Міжнародний кримінальний суд у расизмі (з 10 розслідувань, якими нині займається суд, дев'ять стосуються Африки).

Та все це, у тому числі, і заяви Росії про упередженість суду щодо її рішення по анексії Криму, втрачають важливість на тлі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, вважає журналіст.

"Вибір Дональда Трампа (президентом. - Ред.) означатиме, що Москві навряд чи доведеться терпіти критику за свої дії у будь-якій з країн у майбутньому", - каже пан Сенгупта.

Наразі понад 120 країн залишаються членами організації.

Та з підйомом націоналізму та тенденцією до приходу до влади "безкомпромісних" лідерів, яка активізувалася після перемоги мільярдера в США, наміри притягнути до відповідальності країни у міжнародних судах, скоріше за все, будуть зникати, підсумовує журналіст Independent.

Трамп і Балтія

Причини неоднозначної реакції на перемогу Дональда Трампа на американських виборах у країнах Балтії з'ясовує кореспондент New York Times Ендрю Хіггінс.

Результат перегонів сколихнув весь світ. Проте його можливі наслідки особливо гостро відчуваються саме у цьому "регіоні, який давно був потенційною гарячою точкою" через його фізичну, лінгвістичну та культурну близькість до Росії, зазначає автор.

Журналіст каже, що російськомовне населення країн Балтії позитивно сприймає перемогу Дональда Трампа, оскільки сподівається, що він зможе налагодити відносини з Москвою.

Натомість, політична верхівка у Таллінні переживає "тривогу та навіть паніку", оскільки тут Володимира Путіна сприймають як загрозу, якій варто протистояти.

"Реакція на перемогу Трампа в Естонії та сусідній Латвії, у якій також проживає багато росіян, - складна і відображає заплутану етнічну, культурну та політичну ситуацію", - каже пан Хіггінс.

Ще більше занепокоєння викликають слова одного з прихильників Трампа, американського політика Ньюта Гінгріча про те, що Естонія – "передмістя Санкт-Петербурга".

"Одна справа говорити про діалог з Росією, проте ставити під питання суверенітет та територіальну цілісність країни – це неподобство", - прокоментував ці висловлювання голова комітету у закордонних справах латвійського парламенту Ояр Кальнинш.

Автор додає, що попри схвалення американського вибору етнічними росіянами регіону, "ніхто з них не хоче, щоб тут повторилися події, що відбуваються у східній Україні".

Огляд підготувала Тетяна Кирилюк, ВВС Моніторинг

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів