http://www.bbc.com/ukrainian/

п’ятниця, 04 вересня 2009 p., 13:17 GMT 16:17 за Києвом

Економіст: Росія забинтувала Польщі рану

Британський Економіст у статті ''Росія, Польща й історія'' розмірковує над тим як по-різному у Польщі та Росії через 70 років сприймають початок Другої світової війни.

Відштовхуючись від меморіальних заходів у Ґданську на відзначення 70-річчя початку Другої світової війни в Європи, Економіст пише, що важко собі уявити, аби сучасна Німеччина сперечалася з Польщею про відкриття воєнних архівів, не кажучи вже про те – хто почав війну.

З Росією – пише Економіст – справа інша.

Візит російського прем’єра Путіна до Ґданська був, на думку, журналу, як кроком уперед, так і ознакою того, що труднощі залишаються.

Економіст нагадує, що візиту передувала низка заяв з Росії, серед яких, зокрема, що Польща спричинила війну, спровокувавши Гітлера, або, що Польща була у змові з Німеччиною проти СРСР. Президент Росії Медвєдєв зі свого боку заперечив, що СРСР жодною мірою був причетним до початку війни.

Поляки, пише Економіст, вважають, такі заяви ганебними. Журнал цитує президента Польщі Леха Качинського, який заявив під час цьогорічних меморіальних заходів, що СРСР завдав Польщі «удар у спину», розпочавши наступ на її східні території у вересні 1939-го року, коли Німеччина наступала на Польщу з заходу, а розстріл польських офіцерів біля Катині порівняв з Голокостом.

Економіст пише, що польський прем’єр Дональд Туск, який домагається потепління у стосунках з Росією, сподівався, що за присутності Ангели Меркель у Ґданську пан Путін не зможе проштовхувати радянську версію історії. Економіст пише, що якщо Польща має свій власний погляд на історію, який не співпадає з поглядами її сусідів, то з Росією історія залишається «відкритою раною».

''Путін легенько забинтував її, не визнавши відповідальності'', назвавши Катинь – «злочином» і, сказавши, що причини для того, аби засуджувати пакт Молотова-Ріббентропа є , але, що це була лише одна з багатьох помилок і порівняв його з Мюнхенським договором.

Економіст пише, що щойно Путін завершив свою промову, як ведучий на російському офіційному телеканалі сказав, що Росії немає за що вибачатися і, що пакт Молотова-Ріббентропа був єдиним можливим рішенням. «який, зокрема, врятував життя і поляків також».

Економіст пише, що навіть питання про відкриття архівів залишається непростим. Путін сказав, що архіви відкриють, але лише одночасно з польськими. Це буде складно – робить висновок журнал, бо польські архіви вже розсекречені – хоча й частково і, зокрема, завдяки гостям з Росії.