Овочі і фрукти не гарантують від захворювань

vegetables
Image caption Вчені спростовують міф про те, що овочі та фрукти просто просякнуті мінералами

Із завершенням першого десятиріччя ХХІ століття, здається, слабішають надії на те, що трохи збільшивши споживання, наприклад, самого лише броколі можна подолати хвороби. Дехто навіть закликає переосмислити те, як ми реагуємо на інформацію про харчування та хвороби.

Кампанія “П'ять щодня”, яка бере коріння у США, прийшла до Англії 2003 року. Її метою було збільшити споживання фруктів та овочів в рамках програми "національного пріоритету".

Але роль, яку відіграють овочі та фрукти у захисті нас від серцево-судинних захворювань та раку, крім традиційної функції замінників більш калорійних продуктів, зараз виявляється більш неоднозначною.

В одному з нещодавніх досліджень було доведено, що у той час, як вегетаріанці, здається, мають менший ризик виникнення раку, аніж м'ясоїди, вони не захищені від раку кишечнику – однієї із найтиповіших форм хвороби, на яку, як вважалося раніше, особливо впливає споживання червоного та переробленого м'яса.

"Ми не маємо сумнівів, що огрядність, а також алкоголь є чинниками ризику захворювань," - каже Том Сандерс, професор харчування та дієтології з лондонського Кінгс коледжу, "Але теорію про менший ризик зі збільшенням споживання фруктів та овочів після усунення усіх інших чинників довести значно важче."

"Один із міфів полягає у тому, що фрукти просто просякнуті мінералами – воно так не є. Це переважно вітамін С та калій – і більшість з нас насправді мають їх достатньо без “п'яти щодня.”

Зелені листя

Здається, що навіть багаті на поживні речовини овочі, такі як броколі, шпінат та капуста, не надають захисних переваг проти серйозних захворювань, на які раніше покладалися – принаймні, за тих обсягів, у яких їх споживає широкий загал.

«Впродовж останніх років це спричинило величезну кількість досліджень, і ми бачили, що біологічна діяльність – типова для тисяч рослинних продуктів – може відвернути рак у певних індивідуумів," - каже професор Іан Джонсон з Інституту дієтології. "Але впевненість у тому, що лабораторні результати насправді спрацьовують і серед широкого загалу слабкішає. Ми не там, де сподівалися бути десять років тому."

Однак, залишається надія, що якщо активні хімікати у цих продуктах активно підсилити та оптимізувати, вони можуть виявитися провідною зброєю у профілактиці раку.