Великий адронний коллайдер зупинять 2011

коллайдер

Директор Великого адронного коллайдера (ВАК) у Женеві повідомив Бі-Бі-Сі, що під час його будівництва було зроблено кілька важливих помилок.

За словами Стіва Маєрса, через ці хиби прискорювач часток 2 роки не зможе вийти на повну потужність.

Цього місяця коллайдер поб'є рекорд, коли розжене протонні пучки до енергії в 7 трильйонів електронвольт (TeV).

Але наприкінці 2011 ВАК доведеться закрити приблизно на рік, щоб зміцнити тунель, уможлививши прискорення протонних пучків до двічі вищого рівня.

Коллайдер щойно недавно відновив роботу після 14 місяців простоювання внаслідок аварії у вересні 2008 року.

Профілактика

Доктор Маєрс сказав: "Мабуть, за умов більших коштів і більшої кількості науково-технічого працівників чи кращого контролю за якістю цього можна було б уникнути, але мені важко від думки, що це сталося через ваду дизайну. ВАК є своїм власним прототипом, і ми випробовуємо технології до крайньої межі. Такі машини як ВАК будуються лише один раз."

За словами вченого, друга проблема полягає не в найскладнішій технологічній складовій проекту, а в мідній обшивці довкола надпровідних вузлів у тунелі.

Саме ця обшивка має захистити магніти Великого адронного колайдера від перегріву і уникнути аварій на зразок тієї, що сталася 2008 року, коли в тунель витекла тонна гелію. Ремонт коллайдера коштував 40 мільйонів швейцарських франків.

На думку інженерів, тепер ВАК можна спокійно експлуатувати на потужності 7 ТеV, але через 18-24 місяці такої експлуатації коллайдер треба бути зупитити на рік для ремонтних робіт у тунелі.

Народження світу

Великий адронний коллайдер посилає пучки протонів у протилежних напрямках, розганяючи їх до швидкостей, наближених до швидкості світла. Пучки розганяються і при їхньому зіткненні вивільняється величезна енергія.

Припускають, що коли пучки вдасться розігнати до рівня 14 трильйонів електронвольт (TeV), то будуть відтворені умови, які існували при появі всесвіту.