Битви програвали через зайву вагу

Копирайт изображения pa

Середньовічні захисні обладунки так виснажували воїнів, що впливали навіть на результати найбільш значущих битв, вважають британські дослідники.

Вони залучили добровольців, які погодилися пройти тестування в точних копіях захисного спорядження середньовічного воїна 15 століття.

Результати дослідницької роботи виявились настільки приголомшливими, що вчені задумались, чи не зайва вага обладунків вплинула, наприклад, на перебіг битви при Азенкурі під час Столітньої війни між Англією та Францією.

Копирайт изображения royal armories
Image caption Дослідники завжди підозрювали, що у важкому обладунку воювати складно

Вчені кажуть, що французи були змушені пробиратися до противника через заболочену місцевість, і це настільки виснажило загони, що вони вже слабо опирались натиску англійців.

Провідний дослідник Університету Лідса доктор Грехем Еск'ю звертає увагу на те, в яких умовах доводилось французам йти на бій: " Варто лише поглянути на ці обладунки. Їхня вага від 30 до 50 кілограмів. А це така вага, як приблизно половина ваги самого воїна!"

15 століття вважають одним з найдраматичніших етапів безперервного змагання розвитку зброї та захисного спорядження воїна.

Дійшло до того, що з появою потужних англійських луків та арбалетів, захисні обладунки лицарів стали занадто важкими.

Відповідно, носити їх ставало дедалі важче. Воїни ставали більш неповороткими.

Копирайт изображения royal armouries
Image caption Нові види зброї, як арбалет, наприклад, спричинили появу нових видів захисту

Дослідження на добровольцях, яких "закували" в лицарські риштунки, відтворювали навантаження, які відчували на собі представники різних середньовічних армій.

Вчені заміряли споживання кисню і виділення вуглекислого газу і загальний рівень витраченої енергії. Добровольці ходили та бігали в лицарському спорядженні на спортивних тренажерах. Виявилось, що ходьба та біг в металевому обладунку потребують в два рази більше енергії, ніж без них.

Грудні захисні пластини також впливали на дихання, його глибину і врешті-решт теж призводили до перевитрати енергії.

Вчені також поцікавились, чи сучасний солдат з важким бойовим ранцем настільки ж виснажується, як це ставалось з середньовічними воїнами в металевому риштуванні. Виявилось, що середньовічні бійці були в менш виграшному становищі, тому що в них на кожній нозі було по 7-8 кілограмів зайвої ваги.

Дослідник озброєнь з Королівського Арсеналу в Лідсі Том Річардсон констатує, що переобтяжений солдат завжди втрачає в швидкості пересування.

"Але на полі битви ніхто не буде брати зайве спорядження, якщо воно не потрібне для того, щоб битися з ворогом", - зауважує дослідник.