Чи можуть технологічні іграшки і розважати, і навчати?

Копирайт изображения SmartGurlz
Image caption Чи захочуть дівчатка вивчати програмування, бавлячись ляльками SmartGurlz?

Були часи, коли діти тішилися звичайним лялькам чи фігуркам-трансформерам, які знаходили під ялинкою.

Але теперішні діти ростуть у світі, сповненому технологій, – чи не очікують вони, що їхні іграшки теж будуть більш просунутими?

У відомій мережі іграшкових магазинів Hamleys вважають, що так; за прогнозами їхніх маркетологів, це Різдво поб’є рекорди з продажу інтерактивних електронних іграшок.

Що ж це будуть за іграшки? Розумні роботи? Дрони, що літатимуть по квартирі, дошкуляючи дорослим?

Зовсім ні, стверджує Рейне Райс, директорка компанії ToyTrends. На її думку, справжніми героями цього Різдва стануть простіші технологічні іграшки з освітніми функціями.

"Найцікавіше те, яку мету ставлять перед собою успішні виробники іграшок: за допомогою технологій вони підвищують ігрову цінність продуктів, які вони виводять на ринок", - каже вона.

Наприклад, данська компанія SmartGurlz хоче зацікавити дівчаток програмуванням.

Їхні модно вбрані ляльки їздять на сеґвеях. Втім, це не просто транспортний засіб, а робот - його звати Сіґґі, і він виконує команди, що надходять зі спеціальної програми. Дівчатка 6-12 років можуть писати у тій програмі свій код, змушуючи Сіґґі обертатися навколо, їхати прямо або зигзагом.

"Я шукала іграшки, які б надихнули мою дочку і додали б їй упевненості у своїх математичних і просторових здібностях", – каже засновниця і директорка SmartGurlz Шармі Альбрехтсен.

"Її двоюрідний брат може обирати із сотень різновидів Lego, роботів, гелікоптерів і дронів, але "дівчачий" асортимент іграшкових магазинів пропонує цікавитись майже виключно модою, макіяжем, конями та принцесами".

У програмі SugarCoded дівчатка вчаться програмувати своїх роботів Сіґґі на різні пригоди та місії. Щоб роботи справлялися з місіями, дівчаткам треба розбиратися в географічних картах і знаходити різні уявні предмети.

Втім, сьогодні ази програмування стають доступними навіть малюкам – завдяки новій іграшці фірми Fisher Price на ймення "Кодогусінь" (Code-a-pillar).

Копирайт изображения Fisher Price
Image caption "Кодогусінь" фірми Fisher Price вчить малюків від трьох років критичному мисленню та розв’язанню проблем, вважає виробник

Діти віком від трьох років можуть розбирати гусінь на сегменти і збирати їх у різному порядку, від чого вона рухатиметься у різних напрямках і різною "ходою". Це навчає розв’язанню проблем, плануванню, послідовності дій і критичному мисленню, стверджує виробник.

Компанія Google теж не стоїть осторонь і готує до виробництва Project Bloks – відкриту апаратну платформу, що допомагає дітям розвивати обчислювальне мислення.

Іграшку розробили спільно з Пауло Блікштейном, директором лабораторії технологій трансформативного навчання Стенфордського університету, та дизайнерською компанією Ideo.

Копирайт изображения Google
Image caption Конструктор Project Bloks робить програмування цікавим для малечі, допомагаючи "відчути його на дотик"

З’єднуючи кубики в певній послідовності, діти зможуть керувати "мікроботом", змушуючи його малювати, рухатись і обертатися. Наразі компанія Ideo тестує цей "програмувальний конструктор" у школах та з окремими добровольцями, але поки невідомо, коли він з’явиться в продажу.

Іграшкова індустрія вартує близько 25 млрд доларів у США і 3,2 млрд фунтів (майже 4 млрд доларів) у Великій Британії.

Втім, цій індустрії є куди зростати в тому, що стосується новітніх технологій, вважає Бетані Кобі, засновниця організації Technology Will Save Us ("Нас врятують технології"), що заохочує до навчання через оригінальні ігри.

"Це одна з найпотужніших індустрій у світі, – каже пані Кобі. – Через навчання, ігри та новий досвід вона впливає на людей у дитинстві – одному з найважливіших періодів життя".

"Дивно, що у багатьох сьогоднішніх іграшках ми досі не бачимо технологій, принаймні продуктивних чи творчих. Іграшки мають готувати дітей до життя та розкривати їхній потенціал – допомагати у побудові майбутнього".

Один із трендів – це копія з дорослого тренду, а саме - випуск дитячих смартфонів і розумних годинників.

Копирайт изображения Hamleys
Image caption Розумним годинником V-Tech Kidizoom можна знімати фото і відео – та чи справді він корисний для навчання?

"Це так званий ефект просочування – новинки дорослого світу часто потрапляють на ринок іграшок через рік-півтора", – каже пані Райс.

"Діти люблять рольові ігри і хочуть користуватися тими ж пристроями, які бачать у своїх героїв – батьків або телезірок".

Та навіть якщо іграшки корисні й пізнавальні, батьки мають контролювати, скільки часу проводить з ними дитина, переконана пані Райс.

"Батькам слід бути відповідальними і стежити, щоб діти бавилися і більш традиційними іграшками", – каже вона.

"Традиційні іграшки розвивають соціальні навички і допомагають дітям будувати стосунки – ми не повинні про це забувати".

На це роблять ставку такі іграшки, як Yibu, що наводять мости між фізичним та цифровим світами.

Цей ігровий комплект, розроблений голландською компанією Frog design, включає п’ять дерев’яних іграшок, в які вбудовано сенсори. Пересуваючи ці іграшки та розміщуючи їх у різних комбінаціях, діти бачать на екрані планшета, як позначаються на цифрових персонажах температурні, просторові, звукові та світлові зміни.

Копирайт изображения Frog Design
Image caption В ігровому комплекті компанії Frog design поєднано фізичний та цифровий світи

Персонажі стикаються з різними кліматичними складнощами, а діти можуть їм допомагати, пересуваючи іграшки.

Навіть книжки сьогодні стають технологічними.

Наприклад, компанія My Kingdom Books розширює поняття книжок-розгорток, додаючи до них елементи доповненої реальності. В їхніх оповіданнях є персонажі, що оживають, якщо подивитися на них через спеціальний додаток з телефону чи планшета.

"Завдяки технології доповненої реальності діти можуть взаємодіяти з книжкою-розгорткою, розвиваючи уяву та творчі здібності, коли книжка оживає у них на очах", – стверджує Аміль Самаракун, засновник My Kingdom Books.

"Поєднуючи доповнену реальність із традиційним друком, ми можемо створювати контент, що росте й розвивається разом із дитиною", – каже він.

Копирайт изображения MyKingdomBooks
Image caption Чи прийде доповнена реальність на заміну традиційним книжкам-розгорткам?

Новітні технології, безперечно, дедалі більше просочуються у світ іграшок. Утім, питання про те, як найкраще використовувати їх для навчання, наразі лишається відкритим.

Новини на цю ж тему