Як об'єднуватимуться церкви України: перша домовленість

Філарет Копирайт изображения UNIAN
Image caption Глава УПЦ Філарет вважається фаворитом майбутніх виборів керівника об'єднаної церкви

Українська православна церква Київського патріархату за участі представників Константинопольського Патріарха домовились про проведення з Українською автокефальною православною церквою об’єднавчого собору у Києві 14 вересня.

Таке рішення ввечері 8 червня у Михайлівському соборі Києва ухвалили спільною комісією.

Перемовини про об’єднання пожвавились після смерті у лютому 2015 року попереднього глави УАПЦ Мефодія та обрання Макарія новим керівником церкви.

УПЦ КП та УАПЦ разом представляють значну частину православних вірян України, проте вони не визнані православними церквами світу.

У разі об’єднання УПЦ КП та УАПЦ з’явиться можливість визнання з боку Вселенського Патріарха в Константинополі.

Одна з найбільших православних церков України УПЦ Московського патріархату підпорядковується Російській православній церкві і у процесі об’єднання участі не бере.

УПЦ МП вважає УПЦ КП і УАПЦ неканонічними церквами.

Гості з-за океану

Під документом щодо майбутнього об’єднання стоять підписи представників української православної церкви в Канаді Іларіона та у США - Даниїла, які підпорядковуються Константинопольському Патріарху.

Їхня участь в ухваленні рішення про об’єднання особливо підкреслюється у преамбулі підписаного документу.

"На відміну від попередніх спроб об’єднання, зараз в діалозі присутній Константинопольський Патріархат в особі своїх офіційних представників. Константинополь залучений до процесу. Цим подається знак, що у разі успішності процесу у Патріарха будуть підстави зробити кроки, які ми очікуємо", - заявив ВВС Україна учасник перемовин з боку УПЦ КП отець Євстратій.

Він зауважив, що представники Константинополя не давали жодних обіцянок, проте у церкві очікують, що, у разі об’єднання, Вселенський Патріарх може визнати помісну українську православну церкву.

Хоча самі підписанти не виключають, що об’єднавчий собор ще можуть зірвати.

"Враховуючи попередній досвід та можливі зовнішні впливи, аби не допустити об’єднання, а в цьому зацікавлена політична та церковна Москва, передбачаю перешкоди тому, щоб об’єднавчий собор відбувся", - допускає отець Євстратій.

Умови об’єднання

Згідно з підписаною угодою, рішення про об’єднання має ухвалити спеціальний собор 14 вересня 2015 року. На ньому ж мають обрати керівника спільної церкви та визначити її назву.

Щодо голови церкви поки що існують два підходи.

Перший - головою церкви має стати голова УПЦ КП Філарет, а нещодавно обраний глава УАПЦ Макарій увійде до священного синоду об’єднаної церкви як постійний член.

Позиція УАПЦ полягає в тому, що на собор мають винести усі кандидатури і делегати визначаться з предстоятелем.

Також існують різночитання, як називатиметься об’єднана церква.

УПЦ КП наполягає на збереженні саме їхньої назви для об’єднаної церкви з можливістю збереження за УАПЦ свого іменування в окремих приходах та єпархіях.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption 4 червня у Києві главою УАПЦ обрали Макарія, який також претендуватиме на посаду голови об'єднаної церкви

Натомість в УАПЦ пропонують, аби об’єднана церква називалась "Українська автокефальна православна церква Київський патріархат".

Як пояснив ВВС Україна отець Євстратій, для УПЦ КП зміна назви означатиме величезні адміністративні проблеми і витрати, то ж вони наполягатимуть на збереженні їхньої назви.

Хто вирішуватиме

За попередніми підрахунками, УПЦ КП матиме перевагу у кількості делегатів собору над УАПЦ.

В угоді домовлено, що делегатами будуть усі єпископи обох церков, а також по одному представнику на кожні 15 зареєстрованих приходів станом на 1 січня 2015 року.

УПЦ КП наразі має в чотири рази більше приходів за колег по об’єднанню.

У міністерстві культури повідомили ВВС Україна, що на 1 січня в Україні було зареєстровано 4877 приходів УПЦ КП і 1225 приходів УАПЦ.

При цьому УПЦ Московського патріархату має 12515 приходів, тож навіть об’єднана церква формально буде удвічі меншою за УПЦ МП.

Згідно з останніми даними соціологічних досліджень, саме УПЦ КП є найбільш популярною церквою України.

У квітні 44% українців відносили себе до Української православної церкви Київського патріархату, 21% населення назвали себе вірянами УПЦ Московського патріархату, а до УАПЦ – майже 2% населення.

Більше про історію стосунків українських церков читайте тут.

Новини на цю ж тему