Безвіз для України: черга за Європарламентом

Візи Копирайт изображения UNIAN
Image caption Україна виконувала вимоги для отримання безвізового режиму з 2008 року

Профільний комітет Європарламенту з внутрішніх справ, юстиції та громадянських свобод схвалив доповідь щодо надання Україні безвізового режиму з ЄС.

Також комітет ухвалив рішення відкрити міжінституційні перемовини та створити перемовну групу з цього питання між Європарламентом, Єврокомісією та Радою ЄС.

"За" ці рішення проголосували 38 членів комітету, а чотири були "проти".

Доповідач щодо питання безвізового режиму для України Марія Габріель у своєму звіті рекомендувала підтримати надання безвізового режиму.

Зокрема, вона навела цифри, що тільки 2% українців відмовляють у візах до країн ЄС. З іншого боку, угода про реадмісію з Україною працює та є однією з найефективніших – відсоток повернення нелегальних мігрантів складає понад 80%.

Пані Габріель також попросила всі інституції схвалити рішення щодо безвізу "якомога швидше".

Затвердження позитивного звіту комітетом стало останнім підготовчим етапом перед голосуванням у Європарламенті.

Європейський парламент може затвердити надання Україні безвізового режиму на одному з наступних сесійних тижнів – 3-6 жовтня, або ж 24-27 жовтня.

Фінішна пряма

20 квітня 2016 року Єврокомісія зробила законодавчу ініціативу щодо запровадження безвізового режиму з Україною, визнавши виконання необхідних умов.

Копирайт изображения AFP
Image caption У разі запровадження українці зможуть їздити до країн шенгенської зони без віз, проте з необхідним пакетом документів

Для набуття чинності безвізового режиму рішення ще має схвалити Європарламент.

Міжінституційна група має узгодити всі деталі запровадження безвізу.

Остаточну ж долю безвізового режиму затверджує Рада ЄС на рівні міністрів, до якої входять представники країн ЄС.

За це рішення мають проголосувати 55% країн, що представляють 65% населення.

Вето на рішення щодо безвізового режиму для українців можуть накласти щонайменше чотири країни, які представляють 35% ЄС.

За двадцять днів після затвердження остаточного рішення Радою ЄС та його офіційної публікації українці мають отримати змогу подорожувати до країн шенгенської зони без віз.

Представники української влади заявляли, що сподіваються на отримання безвізового режиму до кінця осені 2016 року.

Безвіз з багатьма невідомими

Раніше спікер Верховної Ради Андрій Парубій після зустрічі з європейськими високопосадовцями передбачав, що Європарламент може схвалити українських безвіз вже на сесії 3-6 жовтня.

Проте до рішення комітету цього питання у тижневому порядку денному Європарламенту не могло бути в принципі.

З іншого боку, розгляд українського питання можуть призначити на пізніший термін - до прикладу, на наступний пленарний тиждень 24-27 жовтня.

По-перше, до цього часу можуть ухвалити рішення щодо процедури призупинення безвізового режиму для всіх країн в особливих випадках.

Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Наприкінці літа Петро Порошенко обіцяв ухвалення безвізового режиму через "лічені тижні", проте поки кінцевої дати немає

Це питання необхідне у світлі можливого надання безвізового режиму Туреччині.

По-друге, український безвіз у Європарламенті можуть голосувати одночасно з питанням Грузії.

А європейські чиновники неодноразово натякали, що навряд чи ухвалюватимуть рішення щодо Грузії у ЄП до проведення там прозорих та чесних виборів 8 жовтня 2016 року.

Профільний комітет схвалив грузинських безвіз ще на початку вересня, але у порядку денному його ще немає.

У такому разі Європарламент може схвалити безвіз України у кінці жовтня, а остаточного рішення варто чекати не раніше кінця осені, а початку роботи – у грудні 2016 року.

Якщо ж депутати схвалять українське питання 3-6 жовтня, то вже 13-14 жовтня його може затвердити Рада ЄС на засіданні з питань правосуддя та внутрішніх справ.

У такому разі безвізовий режим міг би запрацювати ще до кінця осені.

Куди і як їздити

Юридично для запровадження безвізового режиму Україну перемістять до переліку країн, громадянам яких не потрібні візи.

Проте не до всіх 28 країн ЄС можна буде їздити без віз.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Право на безвізовий режим матимуть власники біометричних паспортів, які здають відбитки пальців

Ірландія та Велика Британія мають особливі умови у шенгенській угоді, а тому і далі вимагатимуть свою власну візу, як і зараз.

Натомість, як заявили у Єврокомісії, українці зможуть їздити без віз до чотирьох країн, що не належать до ЄС, проте входять до шенгенської зони – Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.

В’їзд українцям без віз буде дозволено на 90 днів протягом кожних півроку, як заявили в Єврокомісії - "у бізнесових, туристичних та сімейних цілях".

Посол ЄС в Україні раніше пояснював, що цей режим призначений для "туризму, навчання, ділових поїздок та участі у виставках та конференціях".

Проте для тривалого навчання в країнах ЄС треба буде отримувати спеціальну довгострокову візу.

У ЄС також наполягають, що безвізовий режим не надаватиме права українцям на роботу у ЄС.

Головною умовою для подорожей до ЄС без віз буде біометричний паспорт.

Водночас, як пояснили в Єврокомісії, після запровадження безвізового режиму і далі потрібно буде надавати на вимогу митників низку документів, щоб "довести належний матеріальний стан та мету подорожі".

Новини на цю ж тему