Фіджі просить США врятувати острови від глобального потепління

Фото 1 Копирайт изображения UNFCCC
Image caption Зміни клімату - це не вигадка, заявив прем'єр-міністр Фіджі

Прем'єр-міністр Фіджі, обраний головою наступної конференції ООН з питань змін клімату, звернувся до США із закликом врятувати острови Тихого океану від наслідків глобального потепління.

Френк Байнімарама заявив, що островам зараз потрібна допомога США так само сильно, як це було у часи Другої світової війни.

Пан Байнімарама виступав на кліматичних переговорах у Марракеші, які завершилися у п'ятницю.

За словами політика, зміни клімату - це не вигадка, натякаючи, вочевидь, на заяви новообраного президента США Дональда Трампа. Пан Трамп під час передвиборчої кампанії обіцяв, що США вийдуть із Паризької кліматичної угоди і перестануть виділяти кошти на проекти ООН із боротьби з глобальним потеплінням.

Президент Фіджі, прийнявши пропозицію очолити наступну конференцію ООН з клімату, скористався можливістю закликати наступного американського президента відмовитися від свого скептицизму.

"Я знову закликаю новообраного президента США Дональда Трампа продемонструвати лідерство у цьому питанні, відмовившись від своєї позиції, що спричинені людиною зміни клімату - це містифікація", - заявив пан Байнімарама.

"Навпаки, глобальний науковий консенсус полягає в тому, що це все цілком реально, і ми повинні діяти більш рішуче, щоб уникнути катастрофи", - наголосив він.

Він також звернувся безпосередньо до жителів США із проханням прийти на допомогу мешканцям островів, що опинилися під загрозою зникнення через зростання рівня світового океану, причиною якого є глобальне потепління.

"Ми, мешканці Тихоокеанського регіону, разом з усім світом, звертаємо свій погляд на Америку, очікуючи від неї справжнього лідерства, залучення і допомоги у питаннях зміни клімату так само, як ми дивилися на Америку у темні часи Другої світової війни", - сказав він.

"Я звертаюся до американського народу: ви прийшли нам на поміч тоді, і нині час для вас допомогти нам знову", - закликав пан Байнімарама.

Копирайт изображения greenpeace
Image caption Учасники конференції пообіцяли виконати положення Паризької угоди з клімату

Після двох тижнів переговорів у Марракеші, учасники саміту дійшли згоди щодо наступних кроків на шляху виконання угоди з клімату.

На зустрічі пройшла перша сесія представників країн, які підписали Паризьку угоду, мета якої - обмежити зростання глобальної середньої температури. Саме ця структура буде формальним органом ООН, відповідальним за виконання документа.

Кількість країн, які ратифікували документ, перевищила 100 - разом із Британією, що приєдналася до угоди в останні дні конференції.

"Делегати в Марракеші зробили значний прорив у спорудженні міцного фундаменту на підставі Паризької угоди, яка набрала чинності за кілька днів до початку конференції", - заявила Паула Кабальєро з Інституту світових ресурсів.

"Ще більш важливим є те, що учасники переговорів домовилися остаточно узгодити всі положення Паризької угоди до 2018 року і розробили чітку "дорожню карту", яка дозволить дотриматися дедлайну", - додала вона.

Учасники також узгодили Марракеську декларацію - заяву, що підтверджує наміри всіх 197 підписантів виконати положення Паризької угоди.

Країни заявили, що вони будуть слідувати заявленим обіцянкам знизити шкідливі викиди у атмосферу, продемонструвавши таким чином єдність у цьому питанні, затьмареному лише можливістю відмови від зобов'язань з боку США. У декларації також йдеться про необхідність всіх країн негайно підвищити свої цілі щодо зниження викидів вуглекислого газу.

Деякі з найбідніших країн світу на цій зустрічі оголосили про те, що йдуть до того, щоб вся використовувана ними енергія була отримана екологічно чистим методом.

Форум країн, вразливих до зміни клімату, заявив, що 47 членів, включаючи Бангладеш, Ефіопію і Ємен, досягнуть цієї мети між 2030 і 2050 роками. Вони закликали багатші країни зробити те ж саме.

Незважаючи на всі успіхи, з деяких питань між сторонами зберігаються значні розбіжності, зокрема, по фінансову сторону угоди. Переговори продовжаться в 2017 році за участю нової делегації від США, представників якої повинна призначити адміністрація Трампа.