Фігурне катання: без надії на медалі?

Плющенко

Російський фігурист Євгеній Плющенко виграв у середу коротку програму на Олімпіаді у Ванкувері. І цілком може завоювати олімпійське золото після довільної програми в четвер, відновивши славу російської школи фігурного катання, втрачену після того, як жодна російська пара не посіла призового місяця в парному катанні.

Про результати змагань з фігурного катання на Олімпійських Іграх у Ванкувері Ольга Бетко розмовляла з членом Федерації фігурного катання на ковзанах, директором дитячої спортивної школи з фігурного катання "Сюїта" Ольгою Петровою, і попросила її пояснити успіх китайських спортсменів, наскільки це було несподівано.

Ольга Петрова: Чесно кажучи, це зовсім не несподівано. Тільки я думала, що вони можуть зайняти перше і третє місце, а не перше і друге.

Бі-Бі-Сі: Можливо, це несподіванка для тих, хто тривалий час не стежив за розвитком фігурного катання? Здається, зовсім недавно Китай не вважався одним із центрів цього спорту, правда?

Китайська школа - краща

Ольга Петрова: Не так вже недавно, десь років десять він уже вважається дуже сильною спортивною державою, і у фігурному катанні особливо їм вдається парне катання. Тому завжди вони були фаворитами.

Image caption Перемога китайців у парному катанні очікувана, О.Петрова

Бі-Бі-Сі: Але все ж таки що сталося з російською школою фігурного катання? Адже вперше за 46 років росіяни не здобули золота в парному катанні?

Ольга Петрова: Після тієї Олімпіади в Турині, що відбулась 4 роки тому, у них був дуже великий успіх, але як завжди трапляється не тільки в світі спорту, а й в інших напрямках життя, є підйом і є спад. І у них зараз трішечки є спортивний спад, але школа там дуже серйозна, і я думаю, що на наступну Олімпіаду у них все буде гаразд. Принаймні, так кажуть.

Бі-Бі-Сі: Тобто, ви тут якоїсь тенденції не вбачаєте? Тому що за радянських часів вважалось, що радянська школа фігурного катання неперевершена.

Спільна історія

Ольга Петрова: Радянський Союз складався з 15 республік все ж таки. І у змаганнях брали участь не тільки російські спортсмени, а й українські та представники інших республік. Що ж, побачимо… А взагалі я не вважаю, що тут якась трагедія.

Бі-Бі-Сі: Таке враження, що до цього виду спорту взагалі була якась підвищена увага прикута. Тобто, Радянський Союз пишався цим, як мало не своїми ракетами, як балетом, і це був один із символів потуги Радянського Союзу. А зараз це один із символів потуги Китаю також. Здається, що це має відношення також і до політики?

Ольга Петрова: Я вважаю, що Олімпійські Ігри - це вже велика політика. Все ж таки змагання раз на чотири роки - вони головніші, вони основні. І, як кажуть, сила держави у тому, скільки олімпійців здобули золота, срібла та бронзи. Яка команда краща в світі, та держава і сильна. Це завжди так було. Рейтинг країн так складався.

Бі-Бі-Сі: При чому тут фігурне катання якось традиційне посідає якесь особливе місце… Але я не можу, звичайно, не запитати вас про 8-ме місце української пари Волосожар - Морозов. Як ви вважаєте, це успіх?

Де українські фігуристи?

Ольга Петрова: З одного боку, це успіх, тому що кращий результат цієї пари був 12-ий. А тепер вже 8-ий. Але я, уважно глянувши на пари, можу сказати, що це не зовсім їхній результат. Вони повинні були бути принаймні шостими.

Бі-Бі-Сі: Яким ви бачите майбутнє українського фігурного катання? Як стосовно золота? Коли на нього можна буде сподіватися?

Ольга Петрова: Тут є багато моментів, на жаль, не дуже гарних, тому що у нас весь спорт перейшов на плечі батьків, які повинні сплачувати заняття своїх дітей. Тому перспективи залишаються, але я не знаю, як це буде скоро. І чи буде у нас такий успіх, як у Петренка чи в Оксани Баюл, сказати важко.

Бі-Бі-Сі: Тобто, безкоштовних дитячих шкіл уже немає?

Ольга Петрова: В місті Києві вже немає. Сьогодні Київ - самий відстаючий в допомозі спорту. Я маю на увазі в дитячому. Не в спорті вищих досягнень, а саме в дитячому.

Бі-Бі-Сі: І приватні спонсори та бізнесмени теж не зацікавлені?

Ольга Петрова: Ні, на жаль, не зацікавлені.

Бі-Бі-Сі: Тобто, фактично зараз вчитися фігурного катання - це дуже коштовна, не всім доступна справа?

Ольга Петрова: Саме так. Але два роки тому було все ж таки інакше. Було і фінансування, і діти виїжджали на змагання за рахунок держави…

Бі-Бі-Сі: Чому так різко все змінилося?

Ольга Петрова: Як кажуть наші політики, це за рахунок кризи. Але мені не судити з цього питання, тому що я і не політик, і не економіст. Я тільки бачу, що гроші були, а зараз їх нема.