Чому людство не може позбутися грипу?

Грип
Image caption ''Грип мало чим відрізняється від застуди''

Грип супроводжує людство принаймні сотні років, а можливо й більше. Попри таке тривале співіснування, жодних натяків на те, щоб подолати цю інфекцію, як наприклад, це вдалося з віспою, немає.

Лікар-інфекціоніст Світлана Комар, яка завідує клінікою віл-інфікованих дітей в лікарні охорони материнства та дитинства у Києві, сказала в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що це пояснюється характеристиками самої інфекції, чи то пак вірусу.

С. Комар: Грип – це гостра респіраторна вірусна інфекція. І збудником її є саме вірус грипу. Взагалі вірусні інфекції є супутниками життя людини. Вірусні інфекції змінюються разом з нами. Якщо ми будемо порівнювати людину, якою вона була, наприклад, 300-400 років тому - її параметри росту, вагу тіла, характер захворюваності того часу, - то вони будуть суттєво відрізнятися від сучасності.

Бі-Бі-Сі: Чи змінюються симптоми цієї хвороби?

С. Комар: Ні. Симптоми залишаються в більшості сталими. Це - нежить, кашель, подразнення очей, біль у м’язах, головний біль. Все залежить від важкості перебігу вірусної інфекції у людини. А от важкість перебігу визначається кількома чинниками: кількістю збудників, які потрапили до організму і, власне, здатністю самого організму здолати ту чи іншу інфекцію. Більшість вірусних інфекцій лікуванню не підлягає. Вони проходять самі по собі.

Бі-Бі-Сі: Тобто такі заголовки, як ми бачимо в ЗМІ чи в Інтернеті на зразок того, що в Україні якийсь завод починає виробництво ліків від грипу, - чи мають право журналісти так писати, чи є це правдивим?

С. Комар: Це частково правдиво, а частково - ні. Сьогодні у світі є практично один препарат і кілька його аналогів. Це препарат, який випускається компанією «Ля Рош» Таміфлю, який дійсно може вплинути на перебіг саме грипозної інфекції.

Бі-Бі-Сі: Вплинути чи вилікувати людину від грипу?

С. Комар: Вплинути на перебіг і, скажімо так, - попередити розвиток важких ускладнень. Зазвичай цей препарат рекомендується вживати протягом перших 12 годин від моменту клінічних проявів хвороби.

Бі-Бі-Сі: Тобто ліків як таких, щоб вилікувати людину від вірусу грипу, немає?

С. Комар: Ліків на кшталт бактеріальних препаратів, які ми застосовуємо зазвичай для лікування бактеріальних інфекцій, таких ліків фактично немає, або вони дуже-дуже обмежені, і ефективність їх не є такою очевидною.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, що грип – це гостре вірусне респіраторне захворювання. Чим же воно відрізняється від того, що в народі називають простудою?

С. Комар: Фактично нічим. Ступінню важкості. Вважається, що грип здатен викликати більш важкі варіанти перебігу, ніж інші вірусні хвороби, але це знову таки уже відносно. І у невеликого відсотка захворілих можуть розвинути важкі форми грипу, які супроводжуються пневмонією або ураженнями центральної нервової системи.

Бі-Бі-Сі: Це означає, що не така велика різниця між звичайним сезонним грипом та рідними екзотичними видами грипу, як то пташиний. свинячий та інші? Чи є різниця?

С. Комар: Так звані екзотичні види грипу відрізняються високим рівнем заразності і мають фактично звичайний перебіг. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, пандемічний грип, який зараз крокує планетою, здатен розвивати важкі форми, у тому числі і пневмонії, у 1% захворілих.

Профілактика

Бі-Бі-Сі: Ви уже згадали про те, що грип, оскільки він є вірусною хворобою, не лікується - немає препаратів, які можуть вивести вірус з організму людини. Як можна домогтися того, щоб до організму людини цей вірус не потрапляв?

С. Комар: Будь-яку хворобу ліпше попередити, ніж нею хворіти і тим більше її лікувати. Що стосується профілактичних заходів щодо грипу, то це в першу чергу – профілактичне щеплення.

Бі-Бі-Сі: А як щодо так званих зміцнювальних вправ чи спеціальних дієт?

С. Комар: Ну, це скоріше психотерапевтичні заходи.

Бі-Бі-Сі: Тобто часник, лимони, вітаміни чи інші засоби?..

С. Комар: Ні, вони корисні для організму і їх можна вживати, але це не є специфічними профілактичними засобами і заходами, якщо ми говоримо про грип. Власне, часник вміщує в собі природні фітонциди і навіть природні цитостатики. Але справа у тому, що це може вплинути позитивно, а може не вплинути ніяк. Тобто це народні методи, це не доказова медицина. В період епідемії потрібно нормально спати, регулярно харчуватися.