Останнє поновлення: Четвер, 26 листопад, 2009 p., 11:53 GMT 11:53 за Києвом

Радянські пам'ятники до пантеону?

понівечений пам'ятник Петровському (фото з архіву)

Пам'ятник Петровському стояв у Києві 40 років

Днями у Києві зняли понівечений раніше пам’ятник Григорію Петровському, який був одним з комуністичних керівників України. Тим часом у п’ятницю у столиці мають урочисто відкрити відреставрований пам’ятник Леніну, який було пошкоджено влітку.

Пам’ятник Петровському стояв у Києві 40 років у сквері, неподалік від Європейської площі. Він мав на собі багато слідів вандалізму і київська рада постановила зняти його у вересні.

За словами робітників, які забирали монумент, його зберігатимуть, доки міська влада не вирішить питання з побудовою спеціального парку, де можна буде побачити більшість пам’ятників радянської доби.

Григорій Петровський був головою Всеукраїнського виконавчого комітету, що приблизно відповідає голові Верховної Ради. Вперше до України він потрапив у липні 1917 року, куди його направили для боротьби проти Центральної Ради.

Доктор історичних наук, керівник Центру досліджень геноциду українського народу Василь Марочко сказав Бі-Бі-Сі, що Петровський під час голоду 1921-1923 років очолював центральну комісію з допомоги голодуючим. Тоді Україна попросила міжнародну спільноту про продовольчу допомогу.

Чи причетний Петровський до організації Голодомору?

За словами доктора Марочка, у лютому 1932 року Григорій Петровський звернувся особисто до Косіора з пропозицією негайно повідомити Сталіна, політбюро ЦКВКП(б) про припинення хлібозаготівель в Україні, про надання продовольчої допомоги українським селам.

Водночас, за словами пана Марочка, “Петровський брав участь в хлібозаготівлях від 30 жовтня 1932, коли була створена комісія Політбюро. Так, він безпосередньо брав участь в організації хлібозаготівель в Донецькій області. І з 30 жовтня дії його можна тлумачити, як ті, що призвели до масового голоду”.

Чи потрібні комуністичні монументи?

Пам’ятники комуністичним вождям, причетним до масових репресій, треба залишити, але виокремити в окремий пантеон псевдогероїв, або залишити, але поряд спорудити чорну дошку з написами, наприклад, що цей діяч є творцем Голодомору, політика якого була злочинною.

Василь Марочко


Це не єдиний демонтований пам’ятник радянської доби у Києві. Їх почали розбирати у 2008 році. Вже прибрали монумент Косіору на вул. Артема, кількох маловідомих Леніних.

Як обіцяють київські чиновники, з державного реєстру пам’ятників викреслені монументи пам’ятники Крупської, Чубаря, Дзержинського, Калініна. У такий спосіб виконується указ президента про демонтаж пам’ятників людям, пов’язаних з організацією репресій і Голодомору.

У той час, як у західній Україні радянські пам’ятники переважно розібрали після проголошення незалежності України, як і перейменували вулиці, у східній і центральній Україні радянські пам’ятники й надалі прикрашають головні міста.

Нещодавно міська рада міста Бобринець у Кіровоградській області ухвалила спорудити там пам’ятник своєму земляку, іншому комуністичному лідеру, Льву Троцькому.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS