Литва - партнер і союзник України

Кубіліус
Image caption Литва - союзник України ще з часів Великого князівства

Президент Литви Даля Грібаускайте відвідала Київ з першим офіційним візитом в Україну з часу її обрання. Вона пообіцяла, що незабаром Литва, яка є членом Шенгенської угоди в ЄС, зробить візи для українців безкоштовними. Президент Литви також висловила підтримку європейській інтеграції України.

А тим часом у Лондоні перебував з візитом прем'єр-міністр Литви Андріус Кубіліус.

Редактор Української служби Бі-Бі-Сі Ростислав Хотин попросив пана Кубіліуса насамперед відповісти на запитання, чи можна сказати, що Литва і Україна - справді стратегічні партнери? І чи можна назвати Литву адвокатом України в Європі?

Андріус Кубіліус: Абсолютно. Як історично - із середньовічних часів - і дотепер. Ми маємо стратегічні інтереси в розвитку України і сподіваємося, що цей розвиток здійнюватиметься у нинішньому напрямку: в напрямку зближення з ЄС і НАТО. Звичайно, багато що залежитиме від того, як ЄС і НАТО ставитимуться до України. Зі своєї сторони, ми робимо все можливе, щоб переконати наших партнерів у ЄС і НАТО досягти мети - включити Україну як у ЄС, так і в НАТО, а з іншого боку - допомогти Україні виконати, як кажуть, домашнє завдання - тобто підготуватися до цього. Дуже важливі зараз січневі вибори в Україні, які, ми сподіваємося, пройдуть належним чином. В мене, звичайно, є свій кандидат, але це таємниця! Звичайно, ми продовжуватимемо нашу співпрацю і після виборів. Хочу зазначити, що якраз напередодні в Києві відбулася тристороння зустріч міністрів закордонних справ України, Литви і Білорусі - щось на зразок того, як виглядало за середньовічних часів Велике Князівство Литовське - але це, звичайно, жарт.

Бі-Бі-Сі: В Україні на зайву згадку про Велике Князівство Литовське не образяться - навіть навпаки, кажуть, що то було в етнічному й культурному толерантне утворення, де давнім українцям жилося непогано... Але чи можуть два учасники старого Великого Князіства - литовці та українці - якось допомогти третьому учаснику, білорусам?

Андріус Кубіліус: Звичайно, ми можемо також допомогти нашому спільному сусіду Білорусі рухатися в нашому напрямку. У ЄС є новий інструмент - Східне партнерство, що є дуже важливим. Саме тому ми дивимося на Україну як на стратегічного партнера - не лише для нас, але загалом для Європейського Союзу.

Бі-Бі-Сі: Литва активно проштовхує Укрпаїну в європейських структурах. Київ хоче до Євросоюзу, але наразі вимушений задовольнитися програмою Східне партнерство. Чи Литва й далі буде адвокатом України в Європі?

Андріус Кубіліус: Звичайно - ми вбачаємо тут свої дуже важливі інтереси. Тому що з розвитком України і Східного партнерства та поглибленням інтеграції з Єврпейським Союзом ми наближаємося до своєї стратегічної мети - гарантувати, щоб увесь регіон був більш безпечним і мирним. Це наша мета. Вона не спрямована проти Росії чи будь-якої іншої країни. Вона покликана зміцнити стабільність і розвиток усього регіону.

Бі-Бі-Сі: Україна вже понад рік економічно переживає дуже непрості часи через кризу. Криза сильно вдарила і по балтійських державах. Литва постраждала, звичайно, не так сильно, як сусідня Латвія, де навіть уряд через кризу помінявся, але все одно, що б Ви порадили українцям: які уроки винести з кризи і, зрештою, встояти на ногах? Андріус Кубіліус: На мою думку, Україна непогано справляється. Власне, справи у неї ідуть досить добре, з допомогою МВФ. Але моя порада буде дуже простою - робити свою справу, навіть якщо деякі рішення будуть дуже болісними, як це було у нас упродовж цілого року. І навіть із політичної точки зору у нас були досить неочікувані кроки. Наприклад, ми скоротили дефіцит бюджетку на 8% у першій половині року, потім у червні у нас були європейські вибори, і ми, як найбільша партія коаліції, здобули на них перемогу. Отже люди розуміють, чому ми приймаємо такі рішення.